12 haftalık kilo verme yolculuğum

Stephanie Higgins, acıkmaksızın kilo verme planında 9,2 kilo (1.4 puan) kaybettiğini anlatıyor.

Kalori sayımından atıştırmaya kadar, Stephanie bunu nasıl yaptığını ve planın 12 hafta içinde daha sağlıklı alışkanlık kazanmasına nasıl yardım ettiğini ortaya koyuyor.

Yaklaşık beş aydır spor salonuna gidiyordum ama kilo vermedim. Aslında ağırlık veriyordum. Diyetin problem olabileceğini düşündüm. Çevrimiçi duruma baktım kilo almak için bir gün yemeliydim kaç kalori ve 12 haftalık kilo kaybı planını buldum.

Sağlıklı bir kilo olmadığımı biliyordum. Modaya uygun kıyafetler doğru takıldıysa bile bana yanlış baktı. Daha sıklıkla daha büyük boyutlarda olmak zorunda kaldım. Tüm hayatım boyunca 10-12 yaşındaydım, ancak ağırlık son beş yıldır sızıyor. Son birkaç işim masaya yatmıştı ve aktivite seviyelerim düştü.

Planı nasıl duydun?

Bir gün, ne kadar büyük olduğunu fark ettim ve ideal ağırlığıma geri dönmek istediğime karar verdim. Bu yaz planlanan ABD’ye beş haftalık bir tatilim var. Erkek arkadaşım ve ben, Harley Davidson’da California’da bir Hawaii’de bitirme yolculuğuna çıkacağız. Bana bol motivasyon verildi.

12 hafta boyunca 9,2 kilo verdim. Vücut kütle indeksi (BMI) yaklaşık 30 olan 80.5 kg’da başladım. 12 haftanın sonunda 71.3 kilo aldım ve BMIim yaklaşık 25.6’ya düştü ve bu neredeyse sağlıklı kilo aralığındaydı.

İdeal olarak, 60 kilo almak istiyorum. Bu yaklaşık beş yıl önceki kilom ve rahat hissettiğim ağırlıktı. Yetişkin hayatımın çoğunda bu ağırlığın üzerinde ya da civarında oldum. Tatile gitmeden önce muhtemelen oraya gitmeyeceğim, ancak o zamandan önce bir taş daha (6.3kg) kaybetmek istiyorum.

Gittikçe daha da kolaylaşıyor. Kilo Kaybı Kaynakları gibi birkaç kalori sayan web sitemi kullandım. Başlangıçta her şeyi arıyordum, fakat zaman ilerledikçe ana aperitiflerim olan meyve gibi bazı gıdalardaki kalorileri tanıdım. Gündüzleri her kaloriyi not defterine yazdım. Akşamları, kalorileri toplamıştım, yemekleri ve egzersiz çizelgesini güncelleyeceğim. Uzun sürmüyor ve kalori takibi için gerçekten faydalı buluyorum.

Evet! HealthUnlocked çevrimiçi kilo kaybı forumunu aynı şeyi yapan diğerlerinden destek ve rehberlik için bir yer olarak gördüm. Forumdaki insanlar aynı gemide olduğunuz için, söylediklerini gerçekten ilgilendiriyor gibi görünüyor. Kilo verme deneyimimi başkalarıyla baş başa başlayacak olan forumda paylaşabilmek harika bir duygu.

Spor salonuna haftanın üç günü, 30-45 dakikalık bir oturum için gidecektim. Genelde motivasyon için harikaydı erkek arkadaşımla egzersiz yaptım. Koşu bandı ve biraz güç egzersizleri üzerinde koşu biraz yaptım. Başlangıçta, kendime bir mil atmadan durma hedefi koyuyorum. Şimdi koşu bandında 20 dakika durmadan duruyorum. Her sabah oturup da yaptım ve günde 100’e kadar yolumu tuttum. Çok uzun sürdüğü için bir süre için hiçbir şey yapmadım.

Neden kilo vermek istiyorsun?

Haftalık bir dükkan yaparız ve daha fazla meyve ve sebze, balık ve tavuk gibi daha sağlıklı seçenekler eklemeye çalışırız. Her sabah kahvaltı yaptım. Öğle ve akşam yemeklerinde, pirinç ve makarna gibi şeyleri tartmak için mutfak terazileri kullandım. Porsiyon boyutlarımı düşürdüm ve tabağımın üzerinde en az iki veya üç porsiyon sebze olduğundan emin oldum. Tatlı her zaman meyve. Her hafta vardı, tavuk köri ve kalori sayma işi tuttu spagetti bolognese gibi bir avuç yemek vardı.

Başlangıçta dengeyi doğru yapmak zordu. Kilo vermeye ihtiyaç duymayan erkek arkadaşımla yaşıyorum. Yemeklerimi nişastalı gıdalar ve sebzeler üzerine kurdum. Benimle aynı şeyi yiyordu ve kilo vermeye başladı! Böylece bölümlerini arttırdı.

Her zamankinden daha az yedim ve sağlıklı seçimler yaptık. Eğer bir köri için dışarı çıksaydık, daha az pilav ısmarlardım ve her zamanki fiş sırasını düşürürdüm. Yemek yediğinizde kalorileri takip etmenin her zaman kolay olmadığı için, ertesi gün kalori alımımı azaltarak telafi ederim.

Ben arsız bir aperitifim olsaydı, günlük toplamıma kaloriyi eklerim ve günün geri kalanında 1400 kalori ödenek kalmamak için kalori alımımı ayarlardım. Eğer bu mümkün olmazsa, haftanın diğer günlerinden birinde maaşımı ödemediğime emin olmalıyım ve belki de egzersizi hızlandırın. Muhtemelen en önemli şey kendinizi almak ve devam etmek – şimdi bir kayma ve sonra uzun vadede çok fazla önemli değil.

Yaklaşık bir hafta boyunca planda kaldıktan sonra gerçekten hiç istek duymadım, sadece sağlıklı ve sık yemek isterdim. Ben hiç aç istemedim, bu da bazen istekte bulunmanın bir sebebi. Atıştırmalıklar gün boyunca inşa edilmişti – kuru meyveler, kuru üzüm, kayısı ve elma gibi meyvelerin yanı sıra taze meyve.

Ne kadar kaybettin?

Hawaii’deki plajı düşünüyorum. İlk haftada 1 kg’ın altında kaybettim, bu da şeker torbasının ağırlığı. Elbette, dolabın içine şeker dolu bir çantamız vardı, bu yüzden dışarı çıkardım, baktım ve ağırlığı hissettim. Ağırdı, bu yüzden kendime şeker çantasını sıkça hatırlatırım. Ağırlığın düştüğünü ve daha küçük kıyafetlere sığdığını görmek belki de en iyi motivasyon kaynağıydı.

Erkek arkadaşıma sordum ve cevabı şöyleydi: “Sen daha incinmişsin!” Artık her sabah kahvaltı yaptım, buna alışmam. Ben daha çok sebze yiyorum. Aç olmak ve bencil hissetmek arasındaki farkı tanımayı öğrendim. Genel olarak, plana 12 hafta boyunca yapışmam yeni sağlıklı alışkanlıklar geliştirmemize yardımcı oldu.

Birkaç kilo daha kaybetmek istiyorum. Kalorileri saymayı bıraktım, ancak sağlıklı yeme, daha küçük porsiyonlara sahip olma ve düzenli egzersiz yapma konusuna yeni bir alışkanlık yapıyorum. 12 hafta boyunca yaptıktan sonra bana normal geliyor.

03/07 /

03/07 /

Kaloriyi nasıl buldun?

Yaş yo-yo diyetle sıkılmış Andy 50 günde 10 diyet denedi ve hayat boyunca sopa yapabileceğini ümit etti.

Kilo kaybı planının, başarıyla kilo vermiş insanlardan böyle bir vuruş olduğunu öğrenin

Phil, kilo kaybı planının kendisini daha sağlıklı, daha donanımlı ve kendinden emin hissettirdiğini söyledi.

Kilo kaybı forumunu faydalı buldunuz mu?

Ne egzersiz yaptın?

Yemeklerinizi nasil planladiniz?

Planın ev hayatı üzerindeki etkisini izlediniz mi?

Dışarıda yemek nasıl yönettiniz?

Kaybettiklerle nasıl baş ettiniz?

İstek ile nasıl baş ettiniz?

Kendini nasıl motive tuttun?

Planın sizi takip etmesinin ardından sizi nasıl değiştirdiniz?

Hâlâ kilo vermeye mi ihtiyacınız var?

’50 günde 10 diyet denedim’

Kilo verme başarı hikayeleri

Kilo kaybı planını iki kere yaptım ‘