Ailemin ölümleri uyanış çağrısıydı ‘

Hem babası hem de kardeşi genç yaşta kalp rahatsızlığına hayatlarını kaybettikten sonra Helen Cleary, onun birlikte hareket etmesi gerektiğini biliyordu.

Orta yaşa yaklaşırken, annesinin üçü aşırı kilolu ve uygun değildi ve nefesini kaybetmeden merdivenlerden inemedi.

Spor ya da egzersiz hiç bir zaman onun birşey değildi – ülke çapında ceza verme çağındaki hatıralar ve son olarak takım oyunları için seçilecekler çok cevap bekliyorlardı.

Ancak Kanepeye 5K ve parkrun’la (ücretsiz, haftalık 5 km zamanlanmış koşular) devam ettikten sonra Helen yeniden doğmuş bir kişidir. 22 kilo (3.5st) kaybetti, üç elbise ebadını düşürdü ve 30 yaşlarında yaptığı giysilerden daha sağlıklı, daha genç ve kendine daha güvende hissetti.

Neden Kanepeyi 5 K’a başladın?

South Londoner, kendisini bir koşucu olarak görmekten gurur duyuyor ve koşu ya da gönüllü olsun, Parkrun’un ona yeni bir aidiyet duygusu vermiş olduğunu açıklıyor.

Kanepeden 5 K’ye mezun olduğuma göre hafta boyunca beni çalıştırmaya odaklanmam lazım ve parkrun bunun için mükemmel

Helen Cleary

Fazla kilolu ve uygun değildim. Nefesimi kaldırmak zorunda kalmadan yukarı çıkamadım ve birlikte yürürken çok kısa bir süre sonra hırıltılı soluğum gibi kız kardeşlerimle birlikte yürümekten utanıyordum. Bunların hepsi, ayrıca babamın ve kardeşimin ikisinin de kalp rahatsızlığı ile genç yaşta öldüğü gerçeği bana hareketimi birlikte yaptırmam gerektiğini fark etmemi sağladı.

Babam 55 yaşındayken kalp krizi geçirdi. Benim yaşıma geldiğinde ilk kalp krizi geçirdi. Ağabeyim dilate kardiyomiyopatiden 37 yaşında öldü. O zaman aşırı kilolu ve uygun değilmiş. Ben hep endişeliyim. Bence şimdi babamın öldüğünde yaşından beş yıl uzaktayım, eve sonsuza kadar yaşayamayacağımı ve yolumu devam ettirirsem daha erken olacağına inanıyorum.

Üç buçuk taşı kaybettim ve yeme alışkanlıklarımı tamamen değiştirip çalıştırarak üç elbise boyutuna düştüm. Şimdi kocamla haftada iki akşam koştum ve cumartesileri elimde olduğunda parkrun yapıyorum. Son zamanlarda 50 yaşımdaydım ve bence şu anda 30’lu yaşlarımda olduğundan daha sağlıklı ve kendinden eminim. Ben de şimdi daha genç hissettim. Yukarıya çıkmak artık bir problem değil.

Ölümleri sizin için ne gibi bir etkiye sahipti?

Köpekleri yürüyüş dışında, ben hiç aktif değildim. Park yürümek eğiliminde olduğum gibi köpek yürüyüş bile çok yorucu değildi. Bundan ayrı bir şey yapmadım ve akşamları kanepede çökecekti.

Köpekleri Nonsuch Park’ta (Sutton, güney Londra) yürüdüm ve orada olduğu bir cumartesi günü oradaydım. Kayıt oldum ama kaçabileceğimi düşünmediğim için bir yıl boyunca bu konuda hiçbir şey yapmadım. Kocam parkrun yapmaya başladı ve kendimle aptal yapmak istemediğimden başlamak için onunla gitmedim, ama ona neşelendirdim. Bir Cumartesi günü bir iki gönüllü ile konuştum ve dersi tamamlamamış olsam da bana bir tur atmaya ikna oldular. Şimdiye dek 20 parkrun yaptım.

Hayır, parkrun’u muhtemelen iki veya üç hafta boyunca Kanepeye 5K’ye başladım. Ben podcast’i izledim, kursta koştum, sonra iş bitince ben sadece yürüdüm ve kalan yol boyunca koştum.

Kesinlikle! Kanepeye 5K’a başladıktan sonra yaptığım ilk parkur bana 44 dakika 35 saniye süre verdi. İlk önce 40 dakikanın altında bir zaman bulurken ayın üstündeydim ve en iyi zamanım Mayıs [2014] da 35:22 oldu. Hastalık ve doğum günleri kutlamaları yüzünden koşamıyordum bir ay oldu, ancak birkaç hafta önce tekrar döndüm ve bugün Seaford’da 5 km koşu eğlendim ve zamanım 37 dakika civarındaydı; Bekliyorduk.

Kocam düzenli olarak gidiyor – 50. turu 12 Temmuz’da [2014] yapıldı. Benden çok daha hızlı olduğu için, o bittiğinde sıklıkla beni bulacak ve tablonun son kısmını benimle yapacak.

Kanepeden 5 K sizi nasıl değiştirdi?

Sigara parkrun son derece cana yakın. Orada arkadaşlarımla birlikte sohbet ettiğim birkaç kişi var. Ayrıca düzenli olarak gönüllü olarak çalışmaya başladım ve ana gönüllüler ve ırk yöneticileri şimdi beni tanıyorlar. Gelecek hafta sonu, bir grup altın madalya partisi düzenliyoruz; burada bir grup koşucu ve gönüllü, bu istilacı otun temizlenmesine yardımcı olacak.

3.5 taşımı kaybettim ve yeme alışkanlıklarımı tamamen değiştirip değiştirerek üç elbise boyutuna düştüm

Helen Cleary

Etkinlik organizatörleri, herkesin yılda üç kez gönüllü olmaya çalışmasını istemek istediklerini söyledi. İlk gönüllü olduğum zaman, parmak uçlarım vardı ve birkaç hafta dinliyordum ve kocam da koşacaktı, bu yüzden hâlâ etkilenmeye başlamıştı. Şimdi gönüllü olduğumdan zevk alıyorum. Parkrun ailesinin bir parçası olmaktan hoşlanıyorum. Düzenli gönüllüler iyi bir kalabalık. Ayrıca, birisini parkrun’da ilk adımlarını atmaya ikna eden kişi olmak isterim tıpkı benim gibi.

Kanepeden 5 K’ye mezun olduğuma göre hafta boyunca beni çalıştırmaya odaklanmam lazım ve parkrun bunun için ideal. Henüz gelemeyeceğim en iyi kişi olmadığımı biliyorum ve zamanımı geliştirmeye çalışmak kendimi zorlamam için harika bir yoldur.

Artık sahip olduğum tamamen yeni sosyal hayattan ayrı olarak, atmosferi, aidiyet duygusunu, yeni bir kişisel en iyi keyif alma heyecanını ve büyük bir şeyin parçası olma hissini seviyorum. Bana verdiği zorlu görevlerden hoşlanıyorum ve elbette bütün arkadaşlarımı orada görmekten hoşlanıyorum.

Bunu söyleyebilmekten gerçekten korktum. Okulda olduğum çocuğa geri döndüğümü düşünüyorum, hep oyunda son olarak seçilmişti, çapraz ülke ve yol kahramanından nefret ederdi ve o zaman bile koşamayacağımı söylemişti. Kendimi bir koşucu gibi tanımaktan hoşlanıyorum, hiç de hızlı değilim ve halen yapmak için bir çok gelişme var. Ayrıca koşu çıktığımızda kocam ve kendimize ortak bir ilgi ve zaman kazandırıyor. Aslında, 50’de koşucum olduğumu söyleyebilirim, gerçekten çok hoş bir his.

Kanepeyi 5 K’a çıkarmadan önce ne kadar aktiftin?

11/09 /

Kanepeden 5K mezunlarına yeni podcast’lerle koşu seviyenizi yükseltin

Güç ve esneklik podcast serisi ve ücretsiz kişisel antrenör ol

Kilolu sağlıklı şekilde kaybetmek ve 12 haftalık kilo kaybı rehberimiz ile bunu uzak tutmak için becerileri öğrenmek

Parkrun’u nasıl duydun?

Kanepeyi 5K’ye tamamladıktan sonra parkrun’u başlattınız mı?

Parkrun’u başlattıktan sonra çalışma süreleriniz iyileşti mi?

Arkadaşlarınız veya ailenizle birlikte çalışıyor musunuz?

Parkrun yaparak yeni arkadaşlar mı edindin?

Neden gönüllüsün

Parkrun sizi nasıl motive ediyor?

Parkrun hakkında ne istiyorsunuz?

Kendinize koşucu diyebilmeniz ne demektir?

Irk Bul

C25K mezunları için 5K + çalışan podcast’ler

Mukavemet ve Esneklik

Kilo kaybı rehberi