akciğer kanseri – Konu genel bakış

anormal hücreler akciğer kontrol dışı büyümeye zaman Akciğer kanseri başlar. Onlar yakın dokulara ve form tümörleri istila edebilir. Akciğer kanseri her yerde akciğerlerde başlar ve solunum sisteminin herhangi bir bölümünü etkileyebilir.

Akciğer kanserleri, küçük hücreli akciğer kanseri (SCLC) ve küçük hücreli olmayan akciğer kanserleri (NSCLC) ayrılır. Küçük hücreli akciğer kanserleri genellikle daha hızlı büyür ve küçük hücreli olmayan akciğer kanseri daha yaymak için daha olasıdır.

Akciğer kanseri dünyada kanser ölümlerinin önde gelen nedenidir. 1

Çoğu akciğer kanseri sigara neden olmaktadır. Ama bazen akciğer kanseri hiç sigara içmemiş kişilerde gelişir.

Akciğer kanserine yakalanma şansınızı artırabilir sigara dumanına, arsenik, asbest, radyoaktif toz veya radon maruz kalınması. Başka bir yerde iş yerinde radyasyona maruz veya kişiler akciğer kanserine yakalanma olasılığı daha yüksektir.

Akciğer kanserinin ilk belirtileri içerebilir

Öksürme; hırıltı; nefes darlığı hissi; Göğüs ağrısı; Eğer öksürükle herhangi mukus kan olması.

Bu belirtiler çok genel olduğu için, birçok kişi akciğer kanseri şüpheli yok. Ve onlar bir doktoru görmek zaman, genellikle kanser zaten yayılmaya başlamıştır.

Kanser içinde ve göğüs ötesine yayılır ise, diğer belirtiler oluşabilir.

Belirtiler ve tıbbi öykü-özellikle sizin kanser öyküsü varsa aile-olacak doktorunuz size akciğer kanseri varsa ve testlere ihtiyacınız olup olmadığından emin olmak için nasıl büyük bir olasılıkla karar vermenize yardımcı.

Akciğer kanseri genellikle ilk bir akciğer grafisi veya tomografisinde bulunur. Daha testler ne varsa kanser hücrelerinin tür ve onlar akciğer ötesine yayılmış olup olmadığını öğrenmek için yapılır. Bu testler doktorunuza yardımcı ve kanser ne olduğunu sahne öğrenmek. Evre kanser olduğunu ve ne kadar yayıldığı ne kadar büyük ölçmek için bir derecedir.