akciğer kanseri önleme (pdqто): Önleme [] -Akciğer kanseri önleme

risk faktörlerini kaçınmak ve koruyucu faktörleri artan akciğer kanseri önlemeye yardımcı olabilir.

Sigara içmeyin. Tütün alışkanlığı Breaking zor olabilir, ama bu yapılabilir. çıkmak için hazırlanırken, günlük içilen sigara sayısına geri kesmek. Birçok kişi “soğuk hindi” sigara sigarayı bırakmak yavaş yavaş kapalı sivrilen daha etkili olduğunu bildirmektedir. Bir destek grubuna katılmayı size çıkmak için kararlılığını korumaya yardımcı olabilir; Eğer yaşamak veya sigara içenler ile çalışıyorsanız, çıkın ve etrafında sigara içmemeye onlara sormak için onları teşvik. iş yerinde kansere neden olan kimyasallara maruz kalma potansiyeli varsa, al …

Akciğer kanseri için olan aşağıdaki risk faktörleri

Sigara, puro, pipo ve sigara

Tütün kullanımı akciğer kanseri için en önemli risk faktörüdür. Sigara, akciğer kanseri riskini artırır sigara puro, pipo ve. Tütün yaklaşık 9 erkeklerde akciğer kanseri 10 olgunun dışarı ve hakkında 8 kadınlarda akciğer kanseri 10 olgunun dışında neden olur.

Çalışmalar düşük katran veya düşük nikotin sigara Sigara akciğer kanseri riskini azaltmak olmadığını göstermiştir.

Çalışmalar ayrıca sigara içiminden kaynaklanan akciğer kanseri riski günde içilen sigara sayısı ve füme yıl sayısı ile arttığını göstermektedir. duman İnsanlar yaklaşık 20 kez sigara içmeyin olanlara kıyasla akciğer kanseri riski var.

İkinci el sigara

ikinci tütün dumanına maruz kalınması da akciğer kanseri için bir risk faktörüdür. Pasif içicilik yanan bir sigara ya da diğer tütün üründen gelen duman, ya da sigara içenler tarafından atılır. ikinci dumanı solumak insanların rağmen küçük miktarlarda, sigara içenlerin aynı kanserin -causing ajanlara maruz kalmaktadır. Solunması ikinci duman istemsiz ya da pasif sigara denir.

Aile öyküsü

Akciğer kanseri aile öyküsü olan akciğer kanseri için bir risk faktörüdür. akciğer kanseri akciğer kanseri bir akrabadan olmayan kişiler olarak akciğer kanseri olması iki kat olasılığı olabilir olmuştur bir akrabası olan insanlar. sigara dumanına maruz kalan ailelere ve aile üyeleri çalıştırmak eğilimindedir, çünkü akciğer kanseri riskinde artış akciğer kanseri aile öyküsü ya da sigara dumanına maruz kalmaktan olup olmadığını bilmek zor.