akciğer kanseri-sınavlar ve testler

Doktorunuz ilk fiziksel bir sınav yapmak ve akciğer kanseri riskini öğrenmek ve herhangi bir akciğer sorunları görmek için tıbbi geçmişi hakkında soracaktır. Sınav göğüs X-ray ve kan testi içerebilir.

akciğer kanseri erkekler ve kadınlar, hem de akciğer kanserinin oluşumu ve buna bağlı ölümlerin hem ABD’de kanser önde gelen ölüm nedenidir olmasına rağmen azaltılabilir. akciğer kanseri her beş vakadan dörtten fazla sigara ile ilişkilidir. sebep-sonuç ilişkisi yoğun belgelenmiştir. 1920’lerde, erkeklerin çok sayıda muhtemelen artan reklam tepki olarak, sigara içmeye başladı. Yirmi yıl sonra, erkeklerde akciğer kanseri sıklığı …

akciğer kanseri tanısı konduktan sonra, test kanser yayıldı (metastaz) diğer organlara vücudunuzdaki ve kanserin evresini belirlemek için olup olmadığını öğrenmek için yapılır.

testler şunlardır

Eğer küçük hücreli dışı akciğer kanseri varsa, doktorunuz kanseri hücrelerinde gen değişimler (mutasyonlar) neden olduğu gibi EGFR, ALK ve KRAS olarak tümör belirteçleri (biyomarkerlar), kontrol edebilir. Bu doktorunuz sizin için en iyi çalışacaktır tedaviyi seçim yardımcı olabilir.

olan akciğerleri iyi çalışmayan bir kişi ameliyat için iyi bir aday olmayabilir. cerrahi, tüm kanser kaldırmak ya da bir akciğer parçası olarak kabul ediliyorsa, aşağıdaki testler yapılabilir

CT tarama; PET taraması; Doku örnekleme. Doktorlar mikroskop altında doku veya sıvı örnekleri incelemek ve kanser hücrelerini aramak için testler çeşitli kullanabilirsiniz. Testler includ; Balgam sitoloji; Torasentez; Akciğer biyopsisi.

Tarama testleri herhangi bir belirti önce doktorunuz belirli bir hastalık veya durum için bakmak yardımcı olur. Bu daha tedavi edilebilir olduğunda, erken sorunu bulma şansınızı artırabilir.

Çalışmalar henüz akciğer kanseri için rutin tarama hayat kurtarır ya da akciğer kanserine önlediğini göstermiştir değil. Ama ya ağır sigara içicisi akciğer kanseri-insanlar 55 yaş ve üstü için en yüksek riske sahip insanlara yardımcı olabilir. Akciğer kanseri taramasının artılarını ve eksilerini hakkında doktorunuzla konuşun.

beyin, omurga, ya da göğüs MR; beyin, boyun, göğüs, karın ya da pelvis BT taraması; PET taraması; Kemik taraması; Endoskopik ultrasonografi (EUS). Bu testte, endoskopun ucunda küçük bir ultrason probu göğüs bölgesine boğazına yerleştirilir. ultrason meme kemik arkasında veya bölgede lenf düğümlerinde kanser bulmanıza yardımcı olabilir. EUS ayrıca lenf düğümleri, akciğer veya diğer alanlarda bir biyopsi rehberlik kullanılabilir; mediastinoskopi; Kemik iliği aspirasyonu ve biyopsisi.

Akciğer fonksiyon testleri; Akciğer taraması.