Alzheimer hastalığı genetik? kalıtsal risk faktörleri

Hiç kimse Alzheimer hastalığının kesin nedeni bilir, ancak bilim adamları gen dahil olduğunu biliyoruz. Uzun yıllar boyunca, araştırmacılar Eğer Alzheimer hastalığı almak için ne kadar muhtemel etkileyen belirli genler için baktım. Orada bazı ilginç ipuçları olmuştur, ama daha fazla araştırma doktorlar tam hastalıkta genetik bağlantıları anlamanıza yardımcı olacaktır.

Genler işe nasıl inşa ediyoruz ve nasıl hemen her yönüyle doğrudan temel yapı taşlarıdır. Onlar hastalıkların birtakım almak olasıdır iseniz gözlerini olabilir veya ne renk vücudunuzun söyler planı sensin.

Sen ailenden gelen genleri olsun. Bunlar DNA denilen kromozomların uzun ipliklerini gruplandırılmış gelir. Her sağlıklı insanın 23 çift 46 kromozom ile doğar. Genellikle, her bir ebeveynden her çiftin bir kromozom olsun.

Bilim adamları 1, 14, 19, ve 21 olarak etiketlenmiş, dört kromozom üzerinde Alzheimer hastalığı ve genler arasında bir bağlantı kanıt bulduk.

Bir bağlantı APOE geni denilen kromozomda 19 genin, ve geç başlangıçlı Alzheimer arasında yer alır. Bu bir kişi APOE4 denilen APOE geninin, bir tür varsa olduğunu göstermiştir yaş üstü dünya çapında çalışmalar 65. Düzinelerce insanı etkileyen hastalığın en sık görülen formu, öyle bir noktada alma Alzheimer şanslarını artırmaktadır onların hayatlar.

Ancak bağlantı tamamen kesin değildir. APOE4 var Bazı insanlar Alzheimer alamadım. Ve diğerleri onların DNA’sında APOE4 yok olsa bile hastalık var. APOE geni açıkça Alzheimer riskini etkiler olsa da başka bir deyişle, birisi hastalığa sahip olacağı tutarlı bir işaret değil. Bilim adamları bağlantısı hakkında daha fazla bilgi edinmek gerekir.

Alzheimer hastalığı grev erken ve oldukça sık bazı ailelerde – yeterince sık uzmanlar, hastalığın ayrı bir form olarak dışarı tek söyledi. Erken başlangıçlı ailevi Alzheimer hastalığı denir.

bu ailelerin DNA inceleyerek, araştırmacılar birçoğu kromozom 21 üzerindeki bir gen içerisinde bir fark paylaşan kromozom 1 ve 14 ailelerin birkaç için ilgili genlerin kusurları sahip olduğunu bulmuşlardır.