Bir gıda etiket okumak nasıl

satın besinlerde ne anlama besleyici bir mutfak stoklama anahtarıdır. Yine gıda etiketleri her zaman deşifre kolay değildir. Eğer bir “çok tahıllı” ekmek, ya da bir “düşük yağlı yiyecek”, “suyu” satın aldığınızda tam olarak ne yapıyorsun?

Kalori. karbonhidrat ve yağ ile ilgili tüm konuşma rağmen, kalori kilo kontrolü için önemli olan bulunmaktadır. Yani bir etiket üzerine bakmak için ilk şey porsiyon başına kalori sayısıdır. FDA’nın yeni Kalori Sayısı programı etiketleri üzerinde büyük, daha cesur tip koyarak bulmak daha kolay kalori bilgilerini hale getirmeyi amaçlar; Porsiyon büyüklüğü ve konteyner başına porsiyon sayısı. Bu bilgiler etiket üzerinde her şeyi anlamak için çok önemlidir. o düzenli yedik dondurma sandviç o sanıyordum iki kez kalori olduğunu fark edince Kızım dehşete oldu. bazı üreticiler çoğumuz tüketicilere daha iyi bakacağız etiket üzerindeki rakamları umut, bir tek hizmet konteyner düşünün ve iki porsiyon o dediğiniz alır çünkü onun karışıklık ortaya çıktı; Diyet lifi. Bu kadar doldurmak yardımcı olur ve günde en az 25 gram gerekir. lif oranı yüksek dikkate alınması gereken bir gıda porsiyon başına en az 5 gram içermelidir. Meyve, sebze ve tam tahıllar lif sağlamak; Şişman. Yağ karbonhidrat ya da protein daha gram başına daha fazla kalori vardır ve tüm yağlar 9 kalori / gram var. Mümkün doymamış yağlar seçin ve doymuş ve trans yağ (olarak da adlandırılır trans yağ asitleri) ile gıdalar sınırlamak. Üreticiler 1 Ocak 2006 itibaren hizmet başına trans yağ miktarını listelemek için gereklidir ve bu bilgiler zaten etiket üzerinde gösteriyor. Bu arada, söz konusu ürün trans yağlar içeren gösteriyor ki “, hidrojene” “kısmen hidrojene” veya terimleri arayın; Porsiyon başına sodyum. Sodyum günde 2.300 mg ile sınırlı olmalıdır sağlıklı yetişkinler için, ve sağlık sorunları ya da yüksek tansiyon aile öyküsü olanlar için 1500 mg (yani tuz az 1 çay kaşığı bulunuyor). senin sodyum alımını azaltmak için, daha az işlenmiş gıdalar seçin; Şeker. Bu kalori bol ekler ve genellikle vs. başına en az 5 gram yiyecekleri seçin “yüksek fruktozlu mısır şurubu”, “dekstroz,” “invert şeker”, “turbinado,” gibi, “takma” olarak etikette listelenmiştir kontrol kalori yardımcı olmak için hizmet veren; % Günlük Değer (% DV). Bu gıda malzemeleri, 2.000 kalori diyet dayalı belirli bir besin yüzdesini yansıtmaktadır. Size diyet Gıda’nın besin katkısı kabaca bir fikir verir. % DV vurgulanan besin tipik Amerikan ilgilendiren bu sınırlı kısmi bir listesi vardır; Bileşen listesi. Üreticiler ağırlık olarak üründe bulunan tüm malzemeler listelemek için gereklidir. İlk madde olarak domates ile domates sosu bir kavanoz size domates ana madde olduğunu bildirir. son listelenen baharat ya da ot az miktarda bulunur. Bu bilgiler alerjileri olan herkes için önemlidir, ve, istediklerini söylüyorlar ihtiyatlı alışveriş, sudan daha fazla domates veya lider madde olarak bütün tahıl için.

Sağlıklı “Gıda sınırlı kolesterol ve sodyum ile, yağ oranı düşük olmalıdır; etiketli şey” serbest-trans yağsız “ya da” yağsız “ürünler olabilir”. Sadece her hizmet Örneğin, madde küçük miktarlarda içermelidir ” trans yağ ya da yağ sadece 0.5 mg, “kolesterol -ücretsiz” gıdalar sadece kolesterol 2 miligram ve doymuş yağ 2 gram olabilir; “düşük sodyum” etiketli bir yiyecek bir porsiyon sodyum 140 miligram maksimum olabilir; A yağ 3 gram en fazla bir “düşük yağlı” gıda biri porsiyon;; “düşük kolesterol” gıda hizmet kolesterol 20 miligram ve doymuş yağ 2 gram en fazla bir “düşük bir porsiyon kalori “gıda 40 kalori fazla olabilir; etiketli bir yiyecek bir porsiyon” azaltılmış “normal sürümün bir porsiyon daha (örneğin yağ gibi) madde% 25 daha az olması gerekir, bir bir porsiyon” ışık “gıda must % 50 daha az yağ veya normal sürümünden daha 1/3 daha az kalori var.

“,” Taze “hayır katkı” ve “doğal gibi terimler atmak” ve karışıklık metre yükselir. onlar paketleri üzerinde iyi bakmak rağmen onlar mutlaka bir gıda sizin için daha hayırlıdır anlamına gelmez bu yüzden, bu terimler, düzenlenmemiştir.

Eğer gıda etiketleri karıştı ediyorsanız, yalnız değilsiniz. AJ Nielsen & A 2005 anket değilim; 10 üzerinden 2 onlar sürekli onları okumak söylemesine rağmen Co “, kısmen” tüketicilerin yarısı sadece beslenme etiketlerini anlaşılan bulundu.

Bir gıda etiketi okuma sırrı ne aramaya bilmektir. Etiket dil anlamak, bu sağlıklı alışveriş yapmak için o kadar zor değil.

etiket üzerinde en önemli ve güvenilir bilgi beslenme gerçekler paneli ve madde listesinde bulunabilir.

İşte en önemli bulunuyor bilgidir

FDA gıda üreticileri “ışık”, “alçak”, “azaltılmış”, “özgür” ve diğer gıda terimleri dediğimiz özel kuralları belirler. İşte bu terimleri yorumlama düşük-aşağı

Sağlıklı, lezzetli tarifler ve Yeme Kuyu dergisi.

Tavuk, Çikolata, Salatalar, Tatlılar, Çorba