böbrek taşı-ne olur

Bir böbrek taşı böbrek kristal küçük bir parça olarak başlar. idrar böbreği ayrıldığında, bu kristali yapabilir, ya da kristal böbrekte kalabilir. Kristal böbrek kalırsa, zamanla daha küçük kristaller onu katılmak ve daha geniş bir böbrek taşı oluşturur.

idrar yolu enfeksiyonu, ya da daha kötüsü varolan idrar yolu enfeksiyonu yapma riski; Böbrek hasarı, taşlar her iki böbreğin dışında idrar akışını engelleyebilir (ya da bir böbrek dışarı tek böbreği olan insanlar için) eğer. bunlar tamamen 2 hafta veya daha uzun süre üriner sistem bloke kadar sağlıklı böbrek Çoğu insan için, böbrek taşları ciddi hasarlara neden olmaz.

Büyük taşlar mesane (üreter) böbrekten idrar taşıyan tüpler içinde sıkışabilir. Bu ağrıya neden ve muhtemelen mesane ve vücut dışına akan idrar engelleyebilirsiniz. şiddetli kadar ağrı genellikle kötü 60-15 dakika içinde olur. zaman taş artık bloklar idrar akışını ağrısı azaltabilir. taş mesaneye geçerken ve ağrı genellikle kaybolur. Medikal tedavi genellikle büyük taşlar için gereklidir.

böbrek taşı ile ortaya çıkabilecek sorunlar şunlardır

Böbrek taşları tek böbrek veya bozulmuş bağışıklık sistemine sahip ya da bir böbrek nakli oldu insanlar için daha ciddidir.

taşlar gebelik sırasında ortaya çıktığında, bir doğum uzmanı ve ürolog tedaviye ihtiyaç olup olmadığını belirlemek gerekir. Tedavi hamilelik trimesterde bağlıdır.