boyun ağrısı

Boyun ağrısı yaygın bir şikayettir. Boyun kasları zayıf duruştan gergin olabilir – ister bilgisayarınızın üzerine yaslanmış olsun isterse tezgahınızın üzerinden kunarken. Osteoartrit aynı zamanda boyun ağrısının ortak bir nedenidir.

Nadiren, boyun ağrısı daha ciddi bir sorunun belirtisi olabilir. Boyun ağrınıza, kollarınız veya ellerinizde hissizlik veya güç kaybı eşlik ediyorsa veya omzunuza veya kolunuza doğru acı çekme yaşıyorsanız, tıbbi yardım isteyin.

Belirtiler ve belirtiler arasında

Çoğu boyun ağrısı ev tedavisi ile giderek düzelir. Değilse doktorunuza danışın.

Ağır boyun ağrısı, motorlu araç kazası, dalış kazası veya düşme gibi yaralanmalardan kaynaklanıyorsa acilen dikkatli olun.

Boyun ağrınız varsa doktora başvurun

Boynunuz esnektir ve başınızın ağırlığını destekler, bu nedenle ağrıya neden olan yaralanmalara ve rahatsızlığa karşı savunmasız olabilirsiniz. Boyun ağrısı nedenleri şunlardır

Ne zaman bir doktor görmelisin

Ne yapabilirsin

Başta boyun ağrısı hakkında aile doktorunuzla irtibata geçebilirsiniz ve o da size danışabilir

Randevunuzdan önce, aşağıdaki soruların yanıtlarının bir listesini yazmak isteyebilirsiniz

Doktorunuzdan ne bekleyebilirsiniz

Doktorunuz aşağıdaki sorulardan bazılarını isteyebilir

Görüntüleme testleri

Doktorunuz tıbbı bir tarih alır ve bir sınav yapar. Zindelik, uyuşma ve kas güçsüzlüğünü kontrol eder, ayrıca başınızı öne, arkaya ve yan yana ne kadar hareket ettirebileceğinizi göreceksiniz.

Diğer testler

Doktorunuz, boyun ağrınızın nedenini daha iyi görmek için görüntüleme testleri isteyebilir. Örnekler arasında

İlaçlar

Röntgen veya MRI’nın belirtiler göstermeden boynunuzdaki yapısal sorunlara dair kanıtları olması mümkündür. Görüntüleme çalışmaları, ağrınızın nedenini belirlemek için dikkatli bir öykü ve fizik muayene için bir yardımcı olarak en iyi şekilde kullanılır.

Terapi

En sık görülen hafif ila orta dereceli boyun ağrısı genellikle iki veya üç hafta içinde öz bakıma iyi yanıt verir. Boyun ağrısı devam ediyorsa, doktorunuz diğer tedavileri önerebilir.

Doktorunuz ağrıyı gidermek için kas gevşeticilere ve trisiklik antidepresanların yanısıra reçetesiz sattığınızdan daha güçlü ağrı tıbbı reçete edebilir.

Boyun ağrısını hafifletmeye çalıştırabileceğiniz öz bakım önlemleri arasında

Boyun ağrısı için alternatif tedaviler denemekle ilgileniyorsanız doktorunuzla konuşun. Doktorunuz fayda ve riskleri tartışabilir. Alternatif tedaviler şunları içerir:

Çoğu boyun ağrısı, yaşa bağlı yıpranma ve yıpranma ile birlikte zayıf duruş ile ilişkilidir. Boyun ağrısını önlemeye yardımcı olmak için, başınızı omurganızın üzerinde ortalanmış olarak tutun. Günlük rutininizdeki bazı basit değişiklikler yardımcı olabilir. Denemeyi düşünün

Doktorunu ziyaret et

Cerrahi ve diğer işlemler