çördük: kullanımlar, yan etkileri, etkileşimleri ve uyarılar

Herbe de Joseph, Herbe SacrÃe, Herbe Sainte, Hiope, Hisopo, Hissopo, Hyssopus officinalis, Hysope, Hysope Officinale, Jufa, Rabo De Gato, Ysop.

Çördük bir bitkidir. Yerden büyümek parça ilaç yapmak için kullanılır; Çördük karaciğer ve safra kesesi koşulları, bağırsak ağrısı, bağırsak gazı, kolik ve iştah kaybı gibi sindirim ve bağırsak sorunları için kullanılır. Aynı zamanda öksürük, soğuk algınlığı, solunum yolu enfeksiyonları, boğaz ağrısı ve astım dahil olmak üzere solunum problemleri için kullanılır; Diğer kullanımlar idrar yolu enfeksiyonu (İYE), zayıf kan dolaşımı, HIV / AIDS ve menstrüel kramp şunlardır; Bazı insanlar ve cilt tahrişleri, yanıklar, çürükler ve donma tedavisi için cilt üzerinde, terleme neden banyolarında, bir gargara olarak çördük kullanın; gıdalar, çördük yağı ve özüt, bir lezzetlendirici olarak kullanılmaktadır; İmalatta, çördük yağı sabun ve kozmetik bir koku olarak kullanılmaktadır.

çördük kimyasallar kalbi etkileyebilir ve akciğerlerde salgıları artabilir.

Yetersiz Kanıt fo; Karaciğer ve safra kesesi sorunları; Bağırsak sorunları; Soğuk algınlığı; Boğaz ağrısı; Astım; İdrar yolu enfeksiyonu (İYE); Gaz; Kolik; İştah kaybı; Zayıf dolaşım; Cilt hastalıkları (çürükler, döküntüler, yanık, donma); HIV / AIDS; Menstrüel krampları; Diğer durumlar. Daha kanıt bu kullanımlar için çördük etkinliğini değerlendirmek için gereklidir.

Çördük yaygın gıdalarda bulunan miktarlarda çoğu insan için ve tıbbi miktarlarda güvenli olarak kabul edilir. bazı kişilerde nöbetleri neden oldu, çünkü Ancak, petrol ürünü kullanmayın; Özel Önlemler ve Uyarılar: Gebelik ve meme -Besleme: It sözleşme ya da menstruasyon başlatmak için rahim neden olabilir, çünkü hamilelik sırasında Çördük kullanmak güvenli değildir. Bu etkiler düşükle neden olabilir; Çördük emzirme döneminde kullanımı güvenli olup olmadığını bilinmemektedir. Güvenli tarafta kalmak ve kullanımını önlemek; Çocuklar: Bu çocuklara Çördük vermek GÜVENLİ OLMAYAN var. Konvülsiyon birkaç gün içinde çördük yağı 2-3 damla aldı bir çocuk rapor edilmiştir; Nöbetler: Eğer nöbet sahip bir geçmişi varsa, çördük otu kullanmayın. Bu nöbetleri tetikleyebilir ya da onları daha kötü hale getirebilir.

Şu anda çördük Etkileşimler için hiçbir bilgiye sahip

çördük uygun dozu kullanıcının yaşı, sağlık ve diğer bazı koşullar gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Şu anda çördük için doz uygun bir aralığı belirlemek için yeterli bilimsel bilgi yoktur. Doğal ürünler her zaman mutlaka güvenli olmadığını akılda tutmak ve dozlarda önemli olabilir. Ürün etiketleri ile ilgili yönergeleri izleyin ve kullanmadan önce eczacınıza veya doktorunuza veya diğer sağlık uzmanına danışın emin olun.

Referanslar

Baek, J.H., Lee, Y. S., Kang, C.M., Kim, J.A., Kwon, K.S., Son, H.C., ve Kim, K. W. hücre içi Ca + 2 çıkışını insan lösemi HL-60 hücrelerinde ursolik asit ile indüklenen apoptoz aracılık eder. Int J Cancer 11-27-199; 73 (5): 725-728.

Brown, Otlar ve Bunların Kullanımı D. Ansiklopedisi. . 1995

Cesarone, MR, Belcaro, G., Pellegrini, L. Ledda, A., Di Renzo, A., Vinciguerra, G., Ricci, A., Gizzi, G., Ippolito, E., Fanø, F., bağımsız, prospektif, karşılaştırmalı kayıt çalışmasında: Dugall, M., Acerbi, G., ve cacchio, M. HR, 0- (beta-hidroksietil), kronik venöz yetmezlik ve venöz mikroanjiopatiye Diosmin + hesperidin ile karşılaştırıldığında, -rutosides. Angiology 200; 56 (1): 1-8.

Deng, YY, Chen, YP, Wang, L., Z. Hu, Jin, Y, L. Shen, Zhu, R. ve Zhong, Y. [orta ileri kresentik nefrit işlenerek ilgili klinik çalışmada ] huoxue tarifi qingre. Zhongguo Zhong.Xi.Yi.Jie.He.Za Zhi. 200; 24 (12): 1084-1086.

Es-saady, D., Simon, A., Ollier, M., Maurizis, J.C. Chulia, A.J. ve Delage, hücre döngüsünün durdurulması ile B16 çoğalması üzerindeki ursolik asit C inhibitör etkisi. Cancer Lett. 9-10-199; 106 (2): 193-197.

Gollapudi, S. Sharma, HA, Aggarwal, S., Byers, LD, Ensley, HE, ve Gupta, daha önce tanımlanmamış polisakkarit S. izolasyonu (MAR-10) Hyssop officinalis insan immün yetmezlik virüsü türüne karşı güçlü bir faaliyet gösterdiği 1. Biochem.Biophys.Resmun. 5-5-199; 210 (1): 145-151.

Jantet, G. TAHLİYE çalışması: ilk Avrupa verileri konsolide. Reflü DEĞERLENDİRMESİ ve mikronize Flavonoidler ile yaşam kalitesinde iyileşme. Angiology 200; 51 (1): 31-37.

Jie oleanolik asit ve ursolik asit L Farmakoloji. Etnofarmakoloji 1-2-199 Journal of 49 (2-1): 57-68.

Keenoy, B., Vertommen, J., ve De, Leeuw, I. Tip 1 diyabetik hastalarda Glikasyon ve antioksidan flavonoid tedavinin etkisi. Diyabet Nutr Metab 199; 12 (4): 256-263.

Kreis, W., Kaplan, M. H. Freeman, J., Güneş, D. K. ve Sarin, özler officinalis çördük HIV replikasyonu P. S. engellenmesi. Antiviral Res. 199; 14 (6): 323-337.

Tyler TİC. Seçim Otlar: Phytomedicinals Terapötik Kullanımı.

Burkhard PR, Burkhardt K, Haenggeli CA, Landis T. nöbetler Bitki kaynaklı: Eski bir problemin yeniden ortaya çıkma. J Neurol 199; 246: 667-70.

Federal Yönetmelikler Elektronik Kod. Başlık 21. Bölüm 182 – genel olarak güvenli kabul maddeler. http://ecfr.gpoaccess.gov/cgi/t/text/text-idx?c=ecfr&sid= 786bafc6f6343634fbf79fcdca7061e1 & RGN = DIV5 & view = metin & düğümü = 21: 3.0.1.1.13 & KİMLİK NO = 21 adresinden ulaşılabilir

Fetrow CW, Avila JR. Tamamlayıcı ve Alternatif İlaç Profesyonellerin El Kitabı. 1st ed. Springhouse, Pensilvanya: Springhouse Corp 1999.

Üretici: Doğanın Cevap. Hanppange, NY.

Üretici: Doğanın Yolu. Springville, UT.

Darı Y Jouglard J Steinmetz MD, ve diğerleri. Bazı bitkisel uçucu yağların toksisite. Klinik ve deneysel çalışma. Clin Toxicol 198; 18: 1485-1498.

Doğal İlaçlar Kapsamlı Veritabanı Tüketici Version. Doğal İlaçlar Kapsamlı Veritabanı Professional Version bkz. ÂTherapeutic Araştırma Fakültesi 2009.

Örn. Ginseng, C vitamini, depresyon