Damar içi minocin

Terapötik Sınıf: Antibiyotik

Minocin için kullanır

Kimyasal Sınıf: Tetrasiklin (sınıf)

Minosiklin, tetrasiklin antibiyotikleri olarak bilinen ilaç sınıfına aittir. Bakterileri öldürerek veya büyümelerini önleyerek çalışır. Bununla birlikte, bu ilaç soğuk algınlığı, grip veya diğer virüs enfeksiyonlarında kullanılamaz.

Bu ilaç sadece doktorunuz tarafından doğrudan denetime tabi tutulur veya verilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Minosiklin enjeksiyonu dişlerin kalıcı renk değişikliğine neden olabilir ve kemiklerin büyümesini yavaşlatabilir. Bu ilaç, çocuğun doktor tarafından yönlendirilmedikçe, 8 yaşından küçük çocuklara verilmemelidir.

Geriatrik popülasyonda yaş ile minosiklin enjeksiyonunun etkileri arasındaki ilişki üzerine uygun çalışmalar yapılmamış olsa da, yaşlı hastalarda geriatrik spesifik problemlerin minosiklin enjeksiyonunun yararlılığını sınırlamaları beklenmemektedir. Bununla birlikte, yaşlı hastaların yaşa bağlı böbrek, karaciğer veya kalp problemleri olma ihtimali daha fazladır; bu da minosiklin enjeksiyonu alan hastalar için dozda bir uyarı ve uyarı yapılmasını gerektirebilir.

Minocin’i Kullanmadan Önce

Araştırmalar, bu ilacın süt üretimini veya bileşimini değiştirebileceğini önermektedir. Bu ilacın alternatifi reçete edilmezse, bebeği yan etkileri ve yeterli sütü alması için izlemelisiniz.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu ilacı aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı sağlık profesyonelinizce bilmek önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu ilacın aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanılması önerilmez. Doktorunuz size bu ilaçla tedavi etmemeye karar verir veya aldığınız diğer ilaçlardan bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak, bazı yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavi olabilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bir hemşire veya başka bir eğitimli sağlık uzmanı size veya çocuğunuza bu ilacı bir hastanede verecektir. Bu ilaç damalarından birine yerleştirilen bir iğne ile verilir.

Bu ilacı alırken doktorunuz sizin veya çocuğunuzun gelişimini yakından kontrol edecektir. Bu, doktorunuzun tıbbın düzgün çalışıp çalışmadığını görmesine ve sizin veya çocuğunuzun sizinle almaya devam edip etmeyeceğine karar vermesine izin verir. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan ve idrar testleri gerekebilir.

Hamile iken bu ilacı kullanmanız doğmamış bebeğinize zarar verebilir. Tibbi, doğum kusurlarına da neden olabilir; eğer baba cinsel eşi hamile kaldığı zaman kullanıyor. Bu ilacı kullanırken hamilelik yaşarsanız derhal doktorunuza bildirin.

Minocycline kullanırken doğum kontrol hapları da çalışmayabilir. Hamileliğinizi engellemek için, haplarla ek bir doğum kontrol yöntemi kullanın. Diğer formlar prezervatif, diyafram veya kontraseptif köpük veya jöle içerir.

Bu ilaç, cildinizin, tırnaklarınızın, gözlerinizin, dişlerin, diş etleri veya yara izlerinin rengini koyulaştırabilir. Sizin veya çocuğunuzun endişeleri varsa doktorunuzla konuşun.

Ateş, kızarıklık, eklem ağrısı veya yorgunluk olursa derhal doktorunuzla iletişime geçin. Bunlar, vücudun kendisine saldırdığı bir otoimmün sendrom belirtileri olabilir.

Minosiklin cildinizin normalden daha güneş ışığına karşı daha duyarlı olmasına neden olabilir. Kısa süre güneş ışığına maruz kalma, ciltte kızarıklık, kaşınma, kızarıklık veya ciltteki diğer renk değişikliklerine veya şiddetli güneş yanığına neden olabilir. Bu ilacı kullanmaya başladığınızda

Güneşten şiddetli bir reaksiyonunuz varsa doktorunuza danışın.

Bu ilaç bazı kişilerin baş dönmesi ya da başın dönmesine neden olabilir. Sürüşe başlamadan önce bu ilaç kombinasyonuna nasıl tepki vereceğinizden veya makineyi kullandığınızdan emin olun veya bu ilacın sizi nasıl etkilediğini bilene kadar tehlikeli olabilecek başka şeyler yapın.

Minosiklin ishale neden olabilir ve bazı durumlarda şiddetli olabilir. Bu ilacı almayı bıraktıktan sonra 2 ay veya daha fazla sürebilir. Önce doktorunuza danışmadan diyare tedavisi için herhangi bir ilaç kullanmayın. İshal ilaçları ishali daha da kötüleştirebilir veya daha uzun sürmesine neden olabilir. Eğer sizin veya çocuğunuzun bu konuda bir sorusu varsa veya hafif ishal devam ederse veya daha da kötüleşirse, doktorunuza danışın.

Bu ilaç, başınızda kalıcı görme kaybına neden olabilecek artmış basınçlara neden olabilir. Sizde veya çocuğunda ciddi baş ağrısı, bulanık görme veya herhangi bir görme değişikliği varsa hemen doktorunuza danışın.

Minocin’in Doğru Kullanımı

Sizin veya çocuğunuzun üst mide ağrısı veya hassasiyeti, soluk dışkılar, koyu renk idrar, iştahsızlık, mide bulantısı, kusma veya sarı gözler veya cilt varsa hemen doktorunuza danışın. Bunlar ciddi bir karaciğer problemi semptomları olabilir.

Herhangi bir tıbbi test yapmadan önce, sizin veya çocuğunuzun bu ilacı kullandığından tıp doktoruna söyleyin. Bazı testlerin sonuçları bu ilaca göre de etkilenebilir.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçları ve bitki veya vitamin takviyeleri dahildir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuzla veya hemşirenizle görüşün.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Minocin Kullanırken Alınacak Önlemler

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi D Olumlu risk belirtisi

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Akne doxycycline, clindamycin topikal, eritromisin topikal, tetrasiklin topikal, minosiklin

Bakteriyel Enfeksiyon siprofloksasin, amoksisilin, doksisiklin, azitromisin, metronidazol, Augmentin

Minocin Yan Etkileri

Minocin (minosiklin)

Deri ve Yapı Enfeksiyonu siprofloksasin, azitromisin, Augmentin, Zithromax, sefdinir

Actinomycosis amoxicillin, doksisiklin, minocycline, Amoxil, Vibramycin, Doryx