eklem replasmanı: faydaları vs riskler

30 yıl önce bir kayak yaralanma sonrası, Bert Biber, MD, onun sol diz osteoartrit var. “Ben kayak durdu ve tenis, çalışan ve dizde zor olan diğer spor vazgeçti,” diyor. “Ben uygun kalmak yürüyen hızlandırmak için döndü, ama diz iyi bir hızda yürüyen beni tuttu.

Ve herhangi bir cerrahi gibi, dikkatli riskleri ve yararları tartmak önemlidir.

Bir eklem replasmanı için iki ana nedeni vardır, “Charles Bush-Joseph, MD, Rush Üniversitesi Tıp Merkezi ortopedik cerrahi profesörü diyor.” iyi neden ağrı kesici olduğunu.

Kalça ya da diz protezi sırasında, bir cerrah eklem hasarlı yüzeyleri kaldırır ve plastik veya metal implantlar ile değiştirir. hastalıklı kıkırdak ve kemik var artık, çünkü bu ağrı kurtulur.

İkinci sebep, Bush-Joseph diyor ne kadar iyi ortak çalışmalar, geliştirmek, ancak bu sonuçlar daha az tahmin edilebilir. Yeni bir kalça veya diz koymak sonra, birçok kişi daha kolayca yürüyebilirsiniz. Bazı bisiklete binmek ya da golf oynamak mümkün olabilir. Ama hiçbir garanti yoktur.

Ortak değiştirmeleri enfeksiyon veya kan pıhtıları bir şans gibi, diğer büyük cerrahiler aynı tehlikeleri taşırlar. mikroplara karşı vücudun savunma – Eğer kalp hastalığı, iyi kontrol değil diyabet ya da zayıf bağışıklık sistemine varsa bu sorunlar için en riskli konum. antibiyotik ve kan sulandırıcı önerebilir doktorunuz bazı komplikasyonları önlemek için denemek için.

Diğer önemli risk yeni ortak yanı sen umduğu gibi çalışmayabilir olmasıdır. Bu, özellikle diz zayıf ya da sert hissedebilirsiniz. “Aktif rehabilite vermeyen hastalar hareket azami menzili yeniden olmayacak,” Bush-Joseph diyor. diz ameliyatı en iyi sonuçları elde etmek için, egzersiz, dinlenme ve ilaç sizin rehabilitasyon programına dikkatle sopa.

Daha az yaygın, ancak implant gevşek olabilir veya disloke olsun mümkündür. Ayrıca, yedek eklem yaklaşık 20 yıl sonra yıpranacaktır unutmayın. Yani yolda başka bir ameliyat gerekebilir anlamına gelir.