Erkek infertilite testleri ve tanı

Birçok infertil çiftin infertiliteden birden fazla nedeni vardır, bu nedenle muhtemelen ikiniz de bir doktor görmeniz gerekecektir. İnfertilitenin nedenini belirlemek için birkaç test gerekebilir. Bazı durumlarda, bir neden tespit edilmez.

İnfertilite testleri pahalı olabilir ve sigorta kapsamında olmayabilir – tıbbi planınızın önceden ne içerdiğini öğrenin.

Erkek infertilite problemlerinin teşhisi genellikle aşağıdakileri içerir:

Semen analizi. Doktor muayenehanesinde özel bir kutuya mastürbasyon yapmak ve ejaküle etmek veya cinsel ilişkide semen toplamak için özel bir prezervatif kullanarak bir sperma örneği sağlayabilirsiniz.

Daha sonra sperminizin sayısını ölçmek için sperminiz bir laboratuara gönderilir ve spermin şekli (morfolojisi) ve hareketi (hareketliliği) anormallikler arar. Laboratuvar aynı zamanda semeninizi de enfeksiyonlar gibi kontrol eder.

Genellikle sperm sayımları bir numuneden diğerine büyük ölçüde dalgalanmaktadır. Çoğu durumda, doğru sonuçların elde edilmesi için belirli bir süre zarfında birkaç mene analiz testi yapılır. Sperm analiziniz normalse, doktorunuz daha fazla erkek infertilite testi yapmadan önce kadın eşinizin testini yapmanızı önerir.

Doktorunuz kısırlığınızın nedenini belirlemenize yardımcı olması için ek testler önerebilir. Bunlar aşağıdakileri içerebilir:

Testiküler biyopsi. Bu test, bir iğne ile testis numunelerinin alınmasını içerir. Testiküler biyopsi sonucunda sperm üretiminin normal olduğunu gösteriyorsanız probleminiz büyük olasılıkla bir tıkanıklık veya başka bir sperm nakli probleminden kaynaklanır.

Bununla birlikte, bu test infertilitenin nedenini teşhis etmek için yaygın olarak kullanılmamaktadır.