Gizem çözüldü: grip virüsü kendini nasıl daha fazla kılar?

Referans

Grip virüsü, tüm virüslerde olduğu gibi, bir hücrenin kendi kopyalarını yapmak için makine kullanıyor. Ancak, viral genlerin toplanıp yeni bir virüs parçacığı (virion adı verilir) içine paketlenmesi ile ilgili kesin mekanizma, uzun süredir bir tartışma konusu olmuştur. Bazı bilim adamları, grip virüsü genomunu oluşturan sekiz RNA bölümünün her virüs virüsüne rastgele düzenlendiğini savundu. Bununla birlikte, Wisconsin-Veterinary Medicine Üniversitesi’nden vatandaşlık sahibi olan Yoshihiro Kawaoka, DVM, Ph.D. ve meslektaşları tarafından yapılan bir şans gözlemi, her seferinde yeni bir düzen içinde genlerin aynı şekilde düzenlendiğini ortaya çıkarmıştır Virion oluşur.

Elektron tomografisi denilen bir mikroskopi metodu kullanarak, araştırmacılar virionlara bir araya getirildiklerinde grip virüslerinin üç boyutlu görüntülerini yakaladılar. Teknik, bilim adamlarının virionların kesitsel “dilimlerini” görmelerini sağladı. Ekip, gribin sekiz geninin, merkezi bir göbeğin çevresinde eşit aralıklarla bulunan yedi çubuk şeklindeki yapıların papatya benzeri bir biçimde düzenlendiğini keşfetti.

Bulgu, Nature dergisinde 2006’da yayınlandı. Griple mücadelede yeni ilaçlar ve aşı geliştirme yaklaşımlarını etkileyebilir. Her virionda genlerin daima aynı şekilde düzenlendiğini bilen Dr. Kawaoka, uyuşturucuların replikasyon sürecini kesintiye uğratacak şekilde tasarlanabileceğini ortaya koyuyor.

Grip genetik materyalinin sistematik bir şekilde paketlendiğine dair ilk ipucu, dondurularak kurutulmuş grip virüslerinin elektron mikrograflarının bazen yeni virion salınımı sırasında bir hücre yakaladığının serendipitous gözleminden sonra geldi. Mikrograflarda, merkezi bir benek etrafında dizilmiş yedi noktadan oluşan ayrı bir görüntü sıklıkla görülebiliyordu. Elektron tomografisi ile sonraki görüntüleme noktaları ve lekeleri, aslında, grip virüsünün genetik materyali olduğunu kanıtladı.

Noda T ve ark. İnfluenza A virüsü parçacıklarındaki ribonükleoprotein komplekslerinin mimarisi. Nature 439 (7075): 490-2. DOI: 10.1038 / nature04378 (2006).