Hint baharat kılavuzu

Alışveriş İpucu: Mümkün olduğunda, kendi tohum veya bütün halinde küçük miktarlarda baharat satın alın. Birden fazla tatlar herhangi bir baharat elde edilebilir çünkü (onlar bütün bırakılır bağlı olarak altı adede kadar, zemin, tost, tost ve zemin, kızarmış karıştırın veya tavada ve toprak), bütün baharatlar önemli bir rol oynamak Hint yemek.

Depolama İpucu: baharat satın aldıktan sonra, onları serin ve kuru bir yerde, oda sıcaklığında bir hava geçirmez kavanozda saklanır tutmak. stovetop Yukarıdaki uygun raf hızla baharat berbat olacak nem ve ısı gibi iyi bir yer değil. nem baharat ‘nitelikleri ve tatlar değiştirecektir, çünkü soğutma da tavsiye edilmez.

Pişirme İpucu: Güney Hint ev mutfaklarda, bütün baharatlar genellikle tost veya karmaşık tatlar açıklayacak biraz yağda kızartılmış karıştırın. tost baharatlar, biz önceden ısıtılmış tavada pişirin kahverengi ve ceviz kokulu, bazen pan sallayarak önlemek için altın yanma kadar, orta ateşte 10 ila 20 saniye (yapışmaz teflon veya değil). yağda bütün baharat tavada kızartma, biz sonra baharatları ekleyin ve cızırtı kadar 10 ila 20 saniye karıştırın ve nutlike aromalar elde, orta-yüksek ateşte yağı ısıtın. yemek tarifleri zemin baharat çağırdığınızda, sadece tarifi eklemeden önce temiz bir kahve değirmeni veya bir havanda ya onlara kendinizi eziyet. baharat doğasında yağlar optimum aroma ve lezzet ile serbest bırakılır.

Aşağıda bizim baharat açıklamaları kullanın Başlamak için.

Kişniş: kişniş tohum bırakılır, bu biraz sitrik koku küçük, sarımsı kahverengi tohum üretir. Bunların lezzet, herhangi bir şekilde, kişniş bu benzemez.

Kimyon: Bu tohumlar sağlam ve hafif citrusy derin “dünyevi” lezzet var. Tohumlar görünüm kimyon için ince ve grimsi-kahverengi, benzer. Tohumlar ceviz ve oldukça aromatik bulunmaktadır.

Sağlıklı, lezzetli tarifler ve Yeme Kuyu dergisi.

Tavuk, Çikolata, Salatalar, Tatlılar, Çorba