Hirschsprung hastalığı – Konu genel bakış

Hirschsprung hastalığı kalın bağırsakta sinir hücrelerini etkileyen bir doğum kusuru. Bu sinir hücreleri normalde kalın bağırsak yoluyla gıda ve atık itme kasları kontrol eder.

Çoğu zaman, hastalık doğumdan hemen sonra görülmektedir. Her 5000 yenidoğan dışında yaklaşık 1 oluşur ve erkek bebeklerde en yaygın olanıdır. 1

Nadir durumlarda, hastalık yaşamı tehdit edici olabilir.

Doktorlar hastalığına neden bilmiyorum, ama ailelerde çalıştırmak eğilimindedir. Aynı zamanda, Down sendromu, konjenital kalp hastalığı gibi diğer tıbbi sorunlara bağlı olabilir.

Belirtileri sorun nedir ve nasıl yaşındaki çocuğun ne kadar ciddi bağlı olabilir. Bunların yanı sıra

erken bulunamazsa, Hirschsprung hastalığı, ciddi ve hatta yaşamı tehdit eden sorunlara yol açabilir. düzenli kontrolleri için bebeğinizi almak ve endişeleriniz varsa doktorunuzla konuşun emin olun.

Çoğu çocuk ilk yıl içinde Hirschsprung hastalığı tanısı konmaktadır. Bir doktor bir çocuğun çocuğun semptomları ve fizik muayene sonuçlarına göre hastalığa sahip olduğunu düşünebilir.

Diğer testler gibi, tanıyı doğrulamak için yapılabilir

Bir şişmiş göbek; Sorunlar dışkısını. hastalığı olan yenidoğanlar doğumdan sonra en az 48 saat kadar ilk dışkı geçiş olmayabilir; Kusma; yemek isteyen değil; Kabızlık; Kilo veya büyümüyor.

Rektum (biyopsi) bir doku numunesi; Bir karın grafisi; kalın bağırsak (baryumlu) bir X-ışını; Anorektal manometri. Bu testte, küçük bir tüp, anüs kasları ne kadar iyi ölçmek için rektum içine sokulur. kasları gevşer yoksa, bazen Hirschsprung hastalığının belirtisi olabilir.