Hormonal doğum kontrol: kan pıhtılaşması riski – konu genel bakış

Bazı kadınlarda, kombinasyon hormonal doğum kontrol yöntemleri östrojen bir bacak bir kan pıhtısı riskini (derin ven trombozu veya DVT) veya akciğerde kan pıhtısı (pulmoner emboli veya PE) artırır. Bir bacak damarında bir kan pıhtısı dolaşım sistemi yoluyla seyahat ve pulmoner emboli neden olabilir.

Depo-Provera kadınlar için kontraseptif yöntemdir. Bu Progesteron benzer bir hormonun yapılır; Bir doktor kol veya kalça sizi veren bir ihtimal. Her atış 12 ila 14 haftaya kadar çalışır, ama onun tam koruma elde etmek için bir kez her 12 haftada bir enjeksiyon almak gerekir.

desogestrel denilen progestin içeren kombinasyon hormonal doğum kontrol hapları daha progestin diğer türlerini içeren doğum kontrol hapları daha kan pıhtılaşması riskini artırır. 1 de drospirenon (örneğin YAZ veya Yasmin olarak hap bulundu) olarak adlandırılan projestin progestin diğer türlerine göre kan pıhtılaşması riski daha olabilir. 2 hap sizin için doğru olan kan pıhtısı riski karar konusunda doktorunuzla konuşun.

Doğum kontrol hapları yama yapmak düşük doz doğum kontrol daha fazla östrojen sunar. ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) yama kullanılarak kadınlar biraz bacak ve doğum kontrol hapları kullanan kadınlarda daha akciğerlerde tehlikeli kan pıhtıları almak için daha muhtemel olduğunu uyarıyor. Yani yama kullanmadan önce riskler konusunda doktorunuzla konuşun.

kan pıhtılaşması (DVT veya PE) için bilinen risk faktörleri şunlardır: 3

Çalışmalar, yüksek tansiyon, diyabet, ve yüzeyel varisler kan pıhtılaşması riskini artırır olmadığını göstermiştir. 3

Gebelik ve doğum sonrası ilk 6 hafta; kan pıhtılaşması kişisel veya aile öyküsü; obezite; Cerrahi. Doğum kontrol hapları genellikle bir kan pıhtısı riskini azaltmak için en önemli cerrahi 1 ay içinde durduruldu. Risk hap durdurarak istenmeyen bir gebelik riskine karşı dengeli olması gerekir; Böyle faktör V Leiden mutasyonu olarak pıhtılaşma bozuklukları,. Bu genetik kan pıhtılaşma bir sorun olduğu; Böyle araba ya da uçaklarda uzun mesafe seyahat sırasında olduğu gibi Hareketsizlik.