HPV aşısı: bilmeniz gerekenler

1. HPV nedir?

Ekonomik Bakım Yasası uyarınca, birçok sağlık sigortası planları çocuklara ve gençlere kontrolleri, aşıları ve tarama testleri de dahil olmak üzere ücretsiz koruyucu bakım hizmetleri sağlayacaktır. Daha fazla bilgi edin.

Sağlık Sigortası Merkezi

HPV 40 tipi vardır. ABD’de yaklaşık 20 milyon kişi bulaşmış ve yaklaşık 6,2 milyon daha her yıl bulaşmış olsun. HPV cinsel temas yoluyla yayılır.

Çoğu HPV enfeksiyonları herhangi bir belirti neden olabilir ve kendi uzağa gitmeyin. kadınlarda rahim ağzı kanserine neden olabilir başlıca nedeni ancak HPV önemlidir. ABD’de her yıl yaklaşık 10.000 kadın rahim ağzı kanseri almak ve 3700 bu hastalıktan ölür. Bu dünyada kadınlar arasında kansere bağlı ölümlerin 2 önde gelen nedenidir.

HPV erkeklerde hem de kadınlarda çeşitli kanser daha az yaygın türleri ile ilişkilidir. Aynı zamanda, üst solunum yollarının genital siğiller ve siğillere neden olabilir.

Cinsel olarak aktif erkek ve kadınların% 50’den fazlası bazen hayatlarında en HPV ile enfekte edilir.

Orada HPV enfeksiyonu için hiçbir tedavi, ancak neden koşullar tedavi edilebilir.

2. HPV aşısı. Neden aşı?

HPV aşısı HPV dört ana türlerine karşı koruyan bir inaktive edilmiş (canlı olmayan) bir aşıdır.

Bunlar rahim ağzı kanseri yaklaşık% 70 neden iki tür ve genital siğillerin yaklaşık% 90 neden iki türlerini içerir. HPV aşısı en genital siğillere ve rahim ağzı kanserinin en vakalarını önleyebilir.

HPV aşısı Koruma uzun süreli olması bekleniyor. Aşı rahim ağzı kanserine neden olan tüm HPV tiplerine karşı koruma sağlamaz çünkü Ama aşılanmış kadınlar hala serviks kanseri taraması gerekmektedir.

3. Kim HPV aşısı ve ne zaman gerekir?

rutin Aşılama

Neden HPV aşısı bu yaşta kız verilir?

kızlar ilk cinsel temastan önce HPV aşısı için önemlidir – onlar HPV maruz değil çünkü. bu kızlar için aşı aşı tarafından hedeflenen HPV dört tip neden olduğu hastalığın neredeyse% 100 önlenebilir.