Klinefelter sendromu belirtileri, nedenleri ve tedavi

Klinefelter sendromu erkeklerde ortaya çıkan bir genetik bozukluktur. Bir erkek bir veya daha fazla ekstra X kromozomu ile doğduğunda Klinefelter sendromu ortaya çıkar. Çoğu erkek bir Y ve bir X kromozomu vardır. Ekstra X kromozomu olan bir erkek erkekler için alışılmadık bazı fiziksel özelliklere sahip olmasına neden olabilir.

yumurta genetik materyal dengesiz böler zaman erkeklerde fazladan bir X kromozomunun varlığı en sık oluşur. sperm genetik materyal dengesiz böler Ama aynı zamanda oluşabilir. Klinefelter sendromu genetik bir bozukluk olmasına rağmen, bu ailelerin aşağı geçmedi. Yani, Klinefelter sendromlu bir çocuğa sahip ebeveynlerin diğer çiftler koşulu ile başka bir çocuk sahibi olmak daha başka olası değildir.

Klinefelter sendromu birçok erkek belirgin belirtileri yoktur. Diğerleri seyrek vücut saç, genişlemiş göğüsler ve geniş kalça var. Hemen hemen tüm erkeklerde testisler küçük kalır. bazı erkeklerde penis yetişkin boyutuna ulaşamaz. Onların sesleri gibi derin olmayabilir. Genellikle baba çocukları olamaz. Ama normal bir cinsel yaşama sahip olabilir.

Klinefelter sendromlu bazı çocuklar dil ve öğrenme sorunları var.

Klinefelter sendromlu bir erkek bir resme bakın.

Klinefelter sendromu, genellikle ergenlik zamanına kadar teşhis edilmez. Bu noktada, çocuğun testisleri normal büyümeye başarısız ve diğer belirtiler fark etmeye başlayabilir.

Oğlun Klinefelter sendromu olup olmadığını öğrenmek için, doktorunuz, onun geçmiş sağlığı ile ilgili soru sormak fiziksel bir sınav yapmak ve bir kromozom testi karyotip denilen sipariş olacaktır.

Klinefelter sendromu şüphesi varsa yetişkin erkeklerde, bir karyotip ek olarak laboratuvar testleri, bu tür hormon testleri veya meni analizi gibi, yapılabilir.

Hamile ve Klinefelter sendromlu bir çocuk sahibi olmak için risk altında olup olmadığını, testler yapılabilir. Klinefelter sendromu amniyosentez veya koryon villus örneklemesi (CVS) toplanan hücreler üzerinde doğumdan önce (prenatal) genetik testlerle tespit edilebilir. Ama bu rutin yapılmaz.