Lenfoma rehberi – nedenler, semptomlar ve tedavi seçenekleri

Bu ne?

Lenfoma, lenf (veya lenfatik) bir kanser hastalığıdır. Bağışıklık sisteminin bir parçasıdır. Bakteri ve virüsler ve anormal hücreler gibi istilacı organizmaları toplar ve yok eder. Vücut enfeksiyon ve hastalıklardan korur.; Lenf sistemi doku, damarlar ve sıvı ağzıdır (lenf). O içerir; Lenf. Bu berrak sıvı beyaz kan hücrelerini, özellikle lenfositleri lenf sistemi taşımaktadır. Beyaz kan hücreleri enfeksiyonla savaşmaya yardımcı olur .; Lenf damarları. Bu ince tüpler vücudun farklı bölgelerinden kan dolaşımına lenf taşırlar .; Lenf düğümleri. Bu küçük kütleli doku, beyaz kan hücrelerini saklar. Ayrıca bakterileri ve diğer maddeleri lenften uzaklaştırmaya yardımcı olurlar. Lenf düğümleri boyun, koltuk altı, göğüs, karın, pelvis ve kasıkta bulunur.

Belirtiler

Hem Hodgkin hem de non-Hodgkin lenfomalarının ana semptomu boyunda, kolların altında veya kasıkta şişmiş lenf nodlarıdır. Diğer semptomlar; ateş; gece terlemeleri; Aşırı yorgunluk; Açıklanamayan kilo kaybı

Teşhis

Tanı genellikle fizik muayene ile başlar. Doktorunuz vücudundaki şişmiş lenf bezlerini ve organları kontrol edecektir. Hastalığın genel belirtilerini arayacaktır. Sizden sağlık alışkanlıklarınızdan, geçmiş hastalıklarınızdan ve tedavilerinizden de isteneceksiniz.

Ne kadar sürer?

Hodgkin lenfoma genellikle iyileşebilir.

Bu sağlık durumunu nasıl önleyebilirim?

Lenfoma önlemek için kesin bir yol yoktur. Ancak HIV bulaşmasından kaçınmak için önlemler alarak riskini azaltabilirsin.

Bu sağlık durumu nasıl tedavi edilir?

Radyasyon, bir grup lenf düğümüne lokalize olan Hodgkin hastalığının geleneksel tedavisidir. Hodgkin hastalığının daha ileri aşamaları için, 3 veya 4 farklı ilaçla kombine kemoterapi kullanılır.

Ne zaman doktora gitmelisin

İki haftadan uzun süre devam eden ve / veya açıklanamayan ateş, kilo kaybı ve ıslanan gece terlemesi gibi diğer lenfoma semptomları bulunan bir veya daha fazla lenf düğümünün şiştiğini fark ederseniz doktorunuza danışın.

Prognoz

Lenfoma hastalarının görünümü birçok faktöre bağlıdır. Bunlar arasında