Likopen

Etkinlik derecelendirmesi

ÒÒ … Pozitif klinik çalışmalar

Güvenlik derecelendirmesi

Likopen meyvelerde, sebzelerde ve yeşil bitkilerde bulunan, domateslerin kırmızı renginden sorumlu ortak bir karotenoid bileşiktir. Kayısı, kızılcık, üzüm, pembe greyfrut, guava, papaya, şeftali ve karpuz diğer kaynaklardan oluşmaktadır.

Likopenin antioksidan aktivitesi ve kanser önleme ve kardiyovasküler hastalıkta kullanımı yaygın olarak belgelenmiştir.

Saf bir bileşik olarak verilen likopen, klinik çalışmalarda günde 13 ila 75 mg dozlarda çalışılmıştır. Likopen çoğunlukla kapsül ve yumuşak formda bulunur; üreticilerin dozaj talimatları günlük 10 ila 30 mg arasındadır ve yemeklerle birlikte günde iki kez alınır. Likopen ayrıca çok vitaminli ve çok mineralli ürünler içine dahil edilmiştir.

Likopenin veya herhangi bir besin kaynağının, özellikle domateslerin aşırı duyarlılığından kaçının. Domates bazlı ürünler asidiktir ve mide ülserlerine tahriş edebilir.

Gebelikte ve laktasyonda emniyet ve etkinlik ile ilgili bilgi eksiktir. Gıdalardaki likopen miktarının güvenli olduğu kabul edilir. Domates tüketimi anne sütü ve emziren kadınların plazmasında likopen konsantrasyonunu arttırır.

Likopen, bazı kanser kemoterapi ajanları ile siprofloksasin ve olestra ile etkileşir.

Genel olarak, domates bazlı ürünler ve likopen takviyeleri genellikle iyi tolere edilir. Bilimsel literatür, diyare, dispepsi, gaz, bulantı ve kusma gibi GI şikayetlerini belgelemektedir. Bir deneme likopen kullanan bir hastada kansere bağlı kanamayı belgeledi, ancak likopen kaynaklı olup olmadığı belirsizdi.

Lycopene 2 g / kg / gün ile tedavi edilen sıçanlarda 28 gün boyunca herhangi bir toksik etki gözlenmemiştir; insanlardaki kilo başına yaklaşık 200 mg likopene benzer bir alım. Bir başka 13 haftalık toksisite çalışması da benzer sonuçlar verdi.

Referanslar