lomber ponksiyon (spinal musluk) epilepsi test etmek için – kurtarma, hazırlanması ve daha

Epilepsi için bir test spinal tap (aynı zamanda bir lomber ponksiyon olarak da adlandırılır). Bu bir laboratuarda bir iğne ile çekilir ve muayene hangi sıvısı (BOS veya BOS denir) omuriliği çevreleyen bir işlemdir.

Spinal tap gibi epileptik nöbetlerin nedeni olarak menenjit veya ensefalit gibi enfeksiyonlar ekarte etmek için yapılabilir.

Epilepsi için kullanılan yanı sıra, CSF test beyin, omurilik, ya da kaplamaları (meninks) içerebilir merkezi sinir sistemi hastalıklarının tanısında yardımcı olabilir. Menenjit, çoklu skleroz, Guillain -Barre sendromu veya bilinmeyen baş ağrısı birkaç örnektir.

BOS glukoz (şeker), protein, ve kanda bulunan diğer maddeler içerir. sıvı incelenmesi sayısı, beyaz kan hücrelerinin türleri, şekeri seviyesini, protein tiplerini ve seviyelerini ve bakteri, mantar, veya anormal hücrelerin varlığı gösterir.

Spinal tap ayrıca yapılabilir

NOT: Spinal tap prosedürü ilaç enjekte etmek yapılırsa CSF testi gerekli olmayabilir.

Omurga musluğu için hazırlık

prosedür Açıklaması

Sen dizlerinizi sizin tarafta iki yalan göğsünüze doğru mümkün olduğunca göğüs yakın ve çenenizin olarak çizilmiş veya kolları ve kafası bir masaya dayayarak oturur birlikte. antiseptik, steril bezler ile arkanı temizlendikten sonra (denilen örtüler) çevresi alınacaktır. Bir lokal anestezik (ağrı giderici ilaç) sırt üstü bölgeye enjekte edilecektir. Sen hafif bir yanma hissi hissedebilirsiniz. Alan uyuşmuş hale geldiğinde, içi boş bir iğne alt sırt arasında iki bel omurları eklenecektir. Bu bazen bir baskı hissi uyandırır. spinal kanal nüfuz edilecek ve sıvı toplanacak ya da ilaç enjekte edilecektir. Omurilik testi sırasında iğne ile dokundu olmayacaktır. Sen biraz rahatsızlık hissediyorum ya da küçük bir baş ağrısı olabilir. ilaç enjekte edilmiş ya da akışkan çıkarıldıktan sonra iğne kaldırılır. Alan küçük bir bandaj ile ele alınacaktır. Bir kan örneği kolunuzdaki bir damardan alınan ve laboratuvarda omurilik sıvısı ile birlikte test edilecektir. prosedür ilaç enjekte etmek yapılırsa, bir kan örneği alınır olmayabilir.