Lovastatin (oral yol) önlemleri

Düzenli ziyaretlerde doktorunuzun ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir. Bu, doktorunuzun, kolesterol ve trigliserid düzeylerini düşürmek için ilacın düzgün çalışıp çalışmadığını ve almaya devam edip etmeyeceğinize karar vermesini sağlayacaktır. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan testleri gerekebilir.

Hamile iken bu ilacı kullanmanız doğmamış bebeğinize zarar verebilir. Hamilelikten kaçınmak için etkili bir doğum kontrol yöntemini kullanın. İlacı kullanırken hamile kaldıysanız, derhal doktorunuza bildirin.

Aşağıdaki ilaçlardan herhangi birine sahipseniz, lovastatin kullanmayınız: boceprevir (Victrelis®), kobisistat içeren ürünler (Stribild®), siklosporin (Gengraf®, Neoral®, Sandimmune®), gemfibrozil (Lopid®), nefazodon HIV / AIDS’i tedavi etmek için bazı ilaçlar (örneğin, klaritromisin, eritromisin, itrakonazol, ketokonazol, posakonazol, telitromisin, vorikonazol, Nizoral® gibi) veya atazanavir, indinavir, nelfinavir, ritonavir gibi bazı antibiyotikler (Serzone®), telaprevir (Incivek®) , Saquinavir, Crixivan®, Kaletra®, Lexiva®, Norvir®, Prezista®, Reyataz®). Bu ilaçları lovastatin ile birlikte kullanmak kas yaralanma riskinizi artırabilir ve böbrek sorunlarına neden olabilir.

Açıklanamayan kas ağrısı, hassasiyet veya güçsüzlüğünüz varsa, özellikle de alışılmadık bir yorgunluk veya ateşiniz varsa doktorunuzla hemen kontrol edin. Bunlar miyopati veya immün aracılı nekrotizan miyopati (IMNM) gibi ciddi kas problemleri semptomları olabilir.

Koyu renkli idrar, ishal, ateş, kas krampları veya spazmları, kas ağrısı veya sertlik varsa veya çok yorgun veya zayıf hissettiğinizde hemen doktorunuza danışın. Bunlar böbrek sorunlarına neden olabilen rabdomiyoliz adı verilen ciddi bir kas sorununun belirtileri olabilir.

Baş ağrısı, mide ağrısı, kusma, koyu renkli idrar, iştah kaybı, kilo kaybı, genel yorgunluk veya zayıflık hissi, açık renkli dışkı, sağ üst mide ağrısı veya sarı gözler veya cilt varsa hemen doktorunuzu arayın. . Bunlar karaciğer hasarının semptomları olabilir.

Sizi tedavi eden herhangi bir doktor veya diş hekiminin bu ilacı kullandığınızı bildiğinden emin olun. Büyük bir ameliyat geçirmeniz, büyük bir yaralanmanız veya başka ciddi sağlık sorunları geliştirmeniz durumunda bu ilacı kullanmayı bırakmanız gerekebilir.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçları ve bitkisel veya vitamin takviyeleri dahildir.