Lunesta

Terapötik Sınıf: Barbarus Olmayan Hipnotik

Lunesta için kullanır

Bu ilaç sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Pediyatrik popülasyonda yaşın eszopiklonun etkileri ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Bugüne kadar yapılan uygun çalışmalar, yaşlı insanlarda eszopiklonun yararlılığını sınırlayacak geriatrik spesifik problemler göstermedi. Bununla birlikte, istenmeyen etkilerin azaltılmasına yardımcı olması için daha düşük bir doz gerektirebilen yaşlılarda baş dönmesi, karışıklık, hantal durgunluk veya kararsızlık daha çok görülür.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu ilacı aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı uzmanınızın bildirebilmesi özellikle önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Lunesta’yı Kullanmadan Önce

Bu ilacın aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanılması önerilmez. Doktorunuz size bu ilaçla tedavi etmemeye karar verir veya aldığınız diğer ilaçlardan bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak, bazı yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavi olabilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu ilacı aşağıdakilerden herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda kaçınılmaz olabilir. Birlikte kullanılırsa, doktorunuz bu dozu veya bu ilacı ne sıklıkla kullanacağınızı değiştirebilir veya size yiyecek, alkol veya tütün kullanımı hakkında özel talimatlar verebilir.

Bu ilacın aşağıdakilerden herhangi biriyle kullanılması, bazı yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak bazı durumlarda kaçınılmaz olabilir. Birlikte kullanılırsa, doktorunuz bu dozu veya bu ilacı ne sıklıkla kullanacağınızı değiştirebilir veya size yiyecek, alkol veya tütün kullanımı hakkında özel talimatlar verebilir.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bu ilacı sadece doktorunuzun talimatına uyarak alın. Daha fazla almayın, daha sık almayın ve doktorunuzun emrettiğinden daha uzun süre kullanmayın. Fazlaca alınıyorsa alışkanlık haline gelebilir (zihinsel veya fiziksel bağımlılığa neden olabilir).

Bu ilaç bir İlaç Rehberiyle birlikte verilmelidir. Bu talimatları dikkatli bir şekilde okuyun ve izleyin. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza sorun.

Yatmadan önce, uyumaya hazır olduğunuzda eszopiclone’u kullanın. Bu ilaç sizi uyumanız için çok çabuk çalışır.

Programınız tam bir gece uykusu almanıza izin vermiyorsa (8 saat) bu ilacı almayın. Bundan önce uyanmanız gerekiyorsa, boğuk hissetmeye devam edebilir ve hafıza sorunları yaşayabilirsiniz.

Tableti tamamen yutun. Kırmayın, ezmeyin ya da çiğneyin.

Eszopikonu, ağır, yağlı bir yemekle veya hemen sonra almayınız.

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bu ilacın bir dozunu kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Lunesta’nın Doğru Kullanımı

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Bu tıbbın düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmak için doktorunuzun düzenli ziyaretlerdeki ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan testleri gerekebilir.

Bu ilaç, araba sürmek (uyku sürmek), yürüme (uyku yürüyüşü), seks yapmak, telefon görüşmesi yapmak veya uykuda veya tamamen uyanık değilken yiyecek hazırlamak ve yemek gibi uyku ile ilgili davranışlara neden olabilir. Bu reaksiyonlar meydana gelirse derhal doktorunuza bildirin.

Eszopikonu 2 haftadan daha uzun süre kullanmanız gerektiğini düşünüyorsanız, bunu doktorunuzla görüşün. Bundan daha uzun süre devam eden uykusuzluk başka bir tıbbi problemin işareti olabilir.

Bu ilaç, alkol ve diğer CNS depresanlarının (uyuşuk veya daha az uyanık hale getiren ilaçların) etkilerini arttıracaktır. CNS depresanlarına bazı örnekler, saman nezlesi, alerji veya soğuk algınlığı, sakinleştirici, sakinleştirici veya uyku ilacı, reçeteli ağrı tıbbı veya uyuşturucu, nöbet veya barbitür için ilaçlar, kas gevşetici veya anestezi için, bazı diş anestezikleri de dahil olmak üzere antihistaminikler veya ilaçtır. Bu ilacı kullanırken yukarıdakilerden herhangi birini almadan önce doktorunuza danışın.

Bu ilaç, bazı insanlara, özellikle yaşlı insanlara, uykulu, baş dönmesi, başın çarpması, beceriksiz veya kararsız hale gelmesine veya normalden daha az uyanık olmasına neden olabilir. Eszopiklon yatmadan önce alınıyor olsa da, bazı insanlar uyuşuk hissetmelerine ya da ortaya çıkma konusunda daha az dikkatli olmalarına neden olabilir. Sürüşe başlamadan önce eszopiclone’a nasıl tepki verdiğinizi, makineyi kullandığınızı veya başınız döndüğünde, uyarı yapılmadığında veya göremediğinizde tehlikeli olabilecek başka şeyler yapmakta olduğunuzdan emin olun.

Ezzopiklon kullanırken alışılmadık ve garip düşünceler veya davranışlar geliştirirseniz, doktorunuzla görüşün. Bu ilacın kullanıldığı kişilerde meydana gelen bazı değişiklikler, alkol içen ve daha sonra normal olmayan bir şekilde davrananlarda görülen gibidir. Diğer değişiklikler, karışıklık, depresyonun kötüleşmesi, halüsinasyonlar (orada bulunmayan şeyleri görme, işitme veya hissetme), intihar düşünceleri ve olağandışı heyecan, sinirlilik veya sinirlilik gibi olağandışı ve aşırı olabilir.

Lunesta Kullanırken Önlemler

Eszopiklon, anafilaksi adı verilen ciddi bir alerjik reaksiyona neden olabilir. Anafilaksi hayatı tehdit edici olabilir ve acil tıbbi müdahale gerektirir. Bu ilacı kullanırken kaşıntı, ürtiker, ses kısıklığı, rahatsız edici solunum, yutma sorunu, ya da ellerinizi, yüzünüzü veya ağzınızı şiştiğinizde hemen doktorunuzu arayın.

Eszopikloru uzun süre alacaksanız, önce doktorunuza danışmadan almayı bırakmayın. Doktorunuz, tamamen durmadan önce aldığınız miktarı yavaş yavaş azaltmanızı isteyebilir. Bu ilacı durdurmak aniden geri çekilme yan etkilere neden olabilir.

Uykusuzluk için eszopiklon aldıktan sonra, almayı bıraktıktan sonraki ilk birkaç gece uyumakta güçlük çekebilirsiniz (rebound insomnia).

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçları ve bitki veya vitamin takviyeleri dahildir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Lunesta Yan Etkileri

Lunesta (eszopiklon)

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

CSA Programı 4 Kötüye kullanım için bazı potansiyel

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Uykusuzluk melatonin, lorazepam, amitriptilin, Ambien, Ativan, zolpidem, difenhidramin, temazepam, doksepin, Elavil, Restoril, eszopiklon, Belsomra, Sonata, Rozerem, triazolam, zaleplon, Silenor, Halcion, doksilamin, Dalmane, ramelteon, 5-HTP, Tylenol PM, estazolam