lupus

Lupus, vücudunuzun bağışıklık sistemi kendi dokularınıza ve organlarınıza saldırdığında oluşan kronik iltihaplı bir hastalıktır. Lupus’un neden olduğu iltihaplanma eklemleriniz, deri, böbrekleriniz, kan hücreleriniz, beyin, kalp ve akciğerleriniz gibi birçok farklı vücut sistemini etkileyebilir.

Lupus tanısı zor olabilir, çünkü belirtileri ve semptomları sıklıkla diğer rahatsızlıkları taklit eder. Lupus’un en belirgin işareti – her iki yanakta da açılan kelebeklerin kanatlarını andıran yüz döküntüsü – birçok lupusta görülür, ancak hepsinde görülmez.

Bazı insanlar, enfeksiyonlar, bazı ilaçlar ve hatta güneş ışığıyla tetiklenen lupus gelişim eğilimi ile doğarlar. Lupus için tedavi olmamasına rağmen, tedaviler belirtileri kontrol etmeye yardımcı olabilir.

İki lupus vakası tam olarak aynı değildir. Belirti ve belirtiler aniden ortaya çıkabilir veya yavaş gelişebilir, hafif veya ağır olabilir ve geçici veya kalıcı olabilir. Lupus hastalarının çoğunda belirtiler ve semptomlar bir süre daha kötüleşir, sonra da bir süre tamamen iyileşir veya tamamen kaybolur, flaşlar diye nitelenen hafif hastalıklara sahiptir.

Yaşadığınız lupus belirtileri ve belirtileri hangi vücut sisteminin hastalığa yakalanacağına bağlı olacaktır. En yaygın görülen belirtiler ve belirtiler arasında

Açıklanamayan bir döküntü, devam eden ateş, sürekli ağrı veya yorgunluk gelişirse doktorunuza danışın.

Bağışıklık sisteminiz vücudundaki sağlıklı dokulara saldırdığında Lupus oluşur. Muhtemelen lupus, genetik ve çevreniz arasında bir kombinasyondan kaynaklanmaktadır. Lupusu uyaran kalıtsal bir yatkınlığa sahip kişilerin, lupusu tetikleyebilecek bir ortamda bir şeylerle temasa girdikleri zaman hastalığı geliştirebilecekleri görülüyor. Çoğu durumda lupus için neden bilinmemektedir. Bazı potansiyel tetikleyiciler şunları içerir:

Ne zaman bir doktor görmelisin

Diğer komplikasyon türleri

Lupus riskinizi artırabilecek faktörler arasında şunlar sayılabilir:

Lupus’dan kaynaklanan iltihaplanma, vücudunuzun birçok bölgesini etkileyebilir;

Ne yapabilirsin

Lupus olması da riskini artırır

Doktorunuzdan ne bekleyebilirsiniz

Aile doktorunuzu veya birincil bakım sağlayıcınızı görmeye başlayabilirsiniz, ancak o artrit ve diğer enflamatuar eklem rahatsızlıklarının (romatolog) teşhis ve tedavisinde bir uzmana yönlendirilebilir. Lupus semptomları diğer pek çok sağlık sorununu taklit edebildiğinden, teşhis için beklerken sabırlı olabilirsiniz. Doktorunuz lupus tanısı koymadan önce birtakım diğer hastalıkları ekarte etmelidir. Tanıyı onaylamak veya tedaviye devam etmek için bağışıklık sistemi hastalıkları ve rahatsızlıklarında (romatolog) uzman bir doktor görmeniz gerekebilir.

Laboratuvar testleri

Randevunuzdan önce, aşağıdaki soruların yanıtlarının bir listesini yazmak isteyebilirsiniz

Görüntüleme testleri

Doktorunuza sormak için aşağıdaki gibi sorular sormak isteyebilirsiniz:

Biyopsi

Doktorunuza sormak için hazırladığınız sorulara ek olarak, herhangi bir şey anlamadığınız herhangi bir zamanda randevu sırasında sorular sormaktan çekinmeyin.

Doktorunuz size bir takım sorular soracaktır. Onlara cevap vermeye hazır olmak, daha fazla vakit geçirmek istediğiniz herhangi bir noktaya gitmek için zaman bırakabilir. Doktorunuz sorabilir

Lupusun teşhisi zordur, çünkü belirtiler ve semptomlar kişiden kişiye değişir. Lupus belirtileri ve semptomları zamanla değişebilir ve birçok diğer bozukluğun belirtileriyle çakışabilir. Lupus’u tanıyan bir test yok. Kan ve idrar testleri, belirtiler ve semptomların kombinasyonu ve fizik muayene bulguları teşhise yol açar.

Kan ve idrar testleri arasında şunlar olabilir:

Doktorunuz lupus’un akciğerlerinizi veya kalbinizi etkilediğinden şüphelenirse,

Lupus böbreklerinize birçok farklı yönden zarar verebilir ve meydana gelen hasar türüne bağlı olarak tedaviler değişebilir. Bazı durumlarda, en iyi tedavinin ne olabileceğini belirlemek için küçük bir böbrek doku örneğini test etmek gerekir. Numune bir iğne veya küçük bir kesi ile elde edilebilir.

Lupus tedavisi belirtilerinize ve belirtilerinize bağlıdır. Belirtilerinizin ve semptomların tedavi edilip edilmemesi gerekip gerekmediğini ve hangi ilaçların kullanılacağını belirlemek için doktorunuzun faydaları ve riskleri konusunda dikkatli bir tartışma gerekir. İşaretleriniz ve semptomlarınız parlıyor ve çökerken, siz ve doktorunuz ilaçları veya dozajları değiştirmeniz gerektiğini görebilir. Lupus kontrolünde yaygın olarak kullanılan ilaçlar arasında

Lupusunuz varsa vücudunuza bakım atmaya yönelik adımları atın. Basit önlemler lupus alevlenmelerini önlemenize yardımcı olabilir ve ortaya çıkmaları durumunda, yaşadığınız belirtilerle daha iyi başa çıkabilirsiniz. Denemek için

Bazen alternatif veya tamamlayıcı tıp, lupuslu kişilere fayda sağlayabilir. Bununla birlikte, bu tedaviler genellikle geleneksel ilaçlarla kullanılır. Kendi başınıza başlamadan önce bu tedavileri doktorunuzla tartışın. O yararları ve riskleri tartmak ve tedavilerin mevcut lupus ilaçlarınıza müdahale edip etmeyeceğini size yardımcı olabilir.

Lupus için tamamlayıcı ve alternatif tedaviler şunları içerir:

Lupusunuz varsa, korkunuzdan aşırı hayal kırıklığına kadar, durumunuz hakkında bir dizi acı duygunuz olması muhtemeldir. Lupus ile yaşamanın zorlukları, bunaltı, stres ve düşük benlik saygısı gibi depresyon ve akıl sağlığı sorunları riskinizi arttırır. Lupus ile baş etmenize yardımcı olmak için,

Doktorunu ziyaret et