Macitentan

Hamile bir kadına makitentan uygulamayın, çünkü fetüs hasarına neden olabilir. Üreme potansiyeli olan kadınlarda tedavi başlangıcı öncesinde, aylık tedavi sırasında ve tedavinin kesilmesinden bir ay sonra gebeliği dışlayın. Tedavi sırasında hamileliği önlemek için ve tedaviyi bıraktıktan sonra bir ay süreyle kabul edilebilir kontrasepsiyon kullanın. Macitentan, yalnızca kadın hastalar için bir Risk Değerlendirme ve Azaltma Stratejisi (REMS) kapsamında sınırlı bir program aracılığıyla edinilebilir.

Macitentan için kullanır

Terapötik Sınıf: Antihhepertensive

Farmakolojik Sınıf: Endotelin Reseptör Antagonisti

Macitentan sadece doktorunuzun reçetesiyle birlikte verilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Makitentan için aşağıdakiler düşünülmelidir

Makitentan’a veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Pediyatrik popülasyonda yaş ile makitentanın etkileri arasındaki ilişki üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Bugüne kadar yapılan uygun çalışmalar, makitentanın kullanışlılığını yaşlılarda sınırlayacak geriatrik özel problemleri göstermedi.

Macitentan’ı kullanmadan önce

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Makitentan kullanırken, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı sağlık profesyonelinizce bilmek önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Makitentanın aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanılması genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı macitentanın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Makitentanı tam olarak doktorunuzun talimatına uyarak alın. Daha fazla almayın, daha sık almayın ve doktorunuzun emrettiğinden daha uzun süre kullanmayın. Ayrıca, ilk önce doktorunuza danışmadan makitentan almayı bırakmayın.

Opsumit® REMS programının kurallarını anladığınız çok önemlidir. Hasta İlaç Rehberini okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorun. Bilgileri anladığınızı göstermek için bir form imzalamanız istenebilir.

Tableti tamamen yutun. Ezmeyin, kırmayın ya da çiğneyin.

Makitentanın dozu, farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece macitentanın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bir macitentanın dozunu kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Macitentan’ın düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmak ve istenmeyen etkileri kontrol etmek için doktorunuzun düzenli ziyaretlerinizdeki ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan testleri gerekebilir.

Hamit halindeyken macitentanın kullanılması çok ciddi doğum kusurlarına neden olabilir. Makitentan kullanırken (ilaç geçici olarak durdurulmuş olsa bile) ve ilaç almayı bıraktıktan sonra en az 1 ay boyunca hamile kalmaktan korumak için etkili doğum kontrolünün iki formunu kullanın. Doğum kontrolünün en etkili biçimleri hormon doğum kontrol hapları, yamalar, atışlar, vajinal halkalar veya implantlar veya bir vasektomidir (erkekler için). Bu doğum kontrol şekillerinden biri prezervatif, diyafram veya servikal bir kapak ile kombine edilmelidir. Bir tüp bağlaması veya RİA görülmesi durumunda, ikinci bir doğum kontrol şekli kullanmasına gerek yoktur. Makitentan kullanırken hamile kaldığınızı düşünüyorsanız, derhal doktorunuza bildirin.

Hamile kalabilecek bir kadınsanız, macitentan almanıza izin verilmeden önce negatif bir gebelik testi yaptırmış olmalısınız. Tedaviniz sırasında her ay bir gebelik testi yaptırmanız gerekecektir. Makitentan kullanırken bir süre özlediyseniz, derhal doktorunuza bildirin.

Makitentan’ın Doğru Kullanımı

Mide bulantısı, kusma, ateş, koyu renkli idrar veya soluk dışkı, iştah kaybı, üst midede ağrı veya sarı gözler veya cilt yapmaya başlarsanız hemen doktorunuza danışın. Bunlar karaciğer hasarının belirtileri olabilir.

Macitentan ile pulmoner ödem olabilir. Göğüs ağrısı, zor, hızlı veya gürültülü nefes almanız, bazen hırıltılı solunum, mavi dudaklar ve tırnaklarınız varsa, soluk cilt, terleme artışı, bazen pembe köpüklü bir balgam oluşturan öksürük veya nefes darlığı varsa doktorunuzla hemen kontrol edin.

Macitentan, erkeklerin sperm miktarını azaltabilir ve çocuk yeteneğini etkileyebilir. Çocuk sahibi olmayı planlıyorsanız, macitentan kullanmadan önce doktorunuzla konuşun.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçları ve bitkisel veya vitamin takviyeleri dahildir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Makitentan kullanırken alınacak önlemler

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi X Gebelikte kullanılmaz

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Pulmoner hipertansiyon sildenafil, tadalafil, Revatio, Adcirca, Letairis, Opsumit, Uptravi, bosentan, Adempas, Remodulin, ambrisentan, Veletri, Tracleer, iloprost, Tyvaso, riociguat, Orenitram, treprostinil, epoprostenol, Flolan, seleksipag, Ventavis

Macitentan Yan Etkiler

Macitentan

 Ya da benzer çıkarları olan diğer insanlarla bağlantı kurmak için macitentan destek grubuna katılın.