Melfalan (oral yol) önlemleri

Doktorunuzun, bu ilacın düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmak ve istenmeyen etkileri kontrol etmek için düzenli ziyaretlerinizdeki ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir.

Siz melfalan ile tedavi edilirken ve onunla tedavinizi bıraktıktan sonra, doktorunuzun onayı olmadan aşılar (aşılar) yoktur. Melfalan vücudunuzun direncini düşürebilir ve bağışıklamanın önlenmesi için verilecek enfeksiyonu bulma şansınız var. Ayrıca, çocuk felci virüsünü size götürebilecek bir şans bulunduğundan, son birkaç ay içinde evde yaşayan diğer insanlara oral polio aşısı yaptırmamalı veya almamalıydı. Ayrıca, oral polio aşısı yaptıran diğer kişilerin de önüne geçin. Onların yanına yaklaşmayın ve onlarla aynı odada uzun süre kalmayın. Bu önlemleri alamazsan, burun ve ağzı kaplayan koruyucu bir yüz maskesi takmayı düşünmelisin.

Melfalan, kanınızdaki beyaz kan hücrelerinin sayısını geçici olarak düşürebilir, bu da enfeksiyona yakalanma olasılığını artırır. Doğru kan pıhtılaşması için gerekli trombosit sayısını da düşürebilir. Bu gerçekleşirse, özellikle kan sayımınız düşük olduğunda enfeksiyon veya kanama riskini azaltmak için alabileceğiniz bazı önlemler vardır