Membranöz nefropati

Membranöz nefropati (MEM-bruh-nus nuh-FROP-uh-thee), kandaki atıkların filtrelendiği böbrekte (glomeruli) küçük kan damarları iltihaplanır ve kalınlaşır. Sonuç olarak, proteinler hasar gören kan damarlarından idrara sızar (proteinüri). Birçoğu için, bu proteinlerin kaybı nihayetinde nefrotik sendrom olarak bilinen belirtiler ve semptomlara neden olur.

Hafif vakalarda, membranöz nefropati tek başına, herhangi bir tedavi olmadan daha iyi hale gelebilir. Protein sızıntısı arttıkça, böbrek hasarı riski de artar. Birçoğunda, hastalık nihayetinde böbrek yetmezliğine yol açar. Membran nefropati için mutlak bir iyileşme yoktur, ancak başarılı bir tedavi, proteinürinin hafifletilmesine ve uzun vadede iyi bir görünüm sağlamasına neden olabilir.

Membranöz nefropati genellikle yavaş yavaş gelişir, bu nedenle bir şeylerin yanlış olduğundan şüphelenmeyebilirsiniz. Kanınızdan protein kaybettiğinizde, bacaklarda ve ayak bileklerinizde şişme ve aşırı sıvıdan kilo oluşabilir. Bazı insanlar, hastalığın başlangıcından itibaren çok miktarda şişme yaşarlar ve ilerlemiş böbrek hastalığı bulunana kadar başkalarının ciddi semptomları olmayabilir.

Membran nefropatinin belirtileri ve semptomları arasında

İdrarda kan varsa, bacaklarınızda ve ayak bileklerinde sürekli şişme veya kan basıncında artış olması bir doktor görmek için randevu alır.

Membranöz nefropati vakalarının çoğunluğunda otoimmün aktivite bulguları bulunabilir. Vücudunuzun bağışıklık sistemi, bazı dokularınızı yabancı gibi yapar ve kendilerine otoantikorlar ile saldırır. Bu otoantikorlar böbreğinizin filtreleme sistemlerine (glomeruli) zarar verebilir.

Bazen membranöz nefropati diğer nedenlerle ortaya çıkar

Ne zaman bir doktor görmelisin

Ne yapabilirsin

Membranöz nefropati, diabetik nefropati ve hızla ilerleyen (kresentik) glomerülonefrit gibi diğer böbrek hastalıklarıyla birlikte de ortaya çıkabilir.

Membranöz nefropati riskinizi artırabilecek faktörler arasında

Doktorunuzdan ne bekleyebilirsiniz

Membran nefropatiyle ilişkili komplikasyonlar arasında

Böbrek hastalığınızın belirtileri veya semptomları varsa muhtemelen birinci basamak doktorunuzu görmeye başlayacaksınız. Laboratuvar testleri böbrek hasarına uğradığını ortaya çıkarsa, böbrek problemleri konusunda uzmanlaşmış bir doktora (nefrolog) sevk edilebilir.

Randevunuza hazırlanmak için, vaktinden önce yapmanız gereken bir şey olup olmadığınızı sorun, örneğin diyetinizi sınırlama. Daha sonra önemli noktaları hatırlamanıza yardımcı olması için randevunuza bir arkadaşınıza veya ailenize danışın. Sonra bir listesini yapın

Membran nefropati için, doktorunuza sormanız gereken bazı temel sorular

Randevunuz sırasında sizinle birlikte olan diğer soruları sormaktan çekinmeyin.

Doktorunuz sana şu soruları sorabilir:

Membran nefropatiyi teşhis etmek için doktorunuz detaylı bir tıbbi öykü ve fizik muayene ile başlayabilir. Doktorunuz muhtemel nedenleri belirlemek ve böbreklerinizin ne kadar iyi çalıştığını belirlemek için bazı testleri önerebilir. Bu testler şunları içerebilir:

Bazı vakalarda membranöz nefropati farkedilir bir belirti olmadan görülür ve rutin bir idrar tetkiki (idrar tahliyesi) sonucunda idrarda protein protein seviyelerinin yükseldiğinde doktorunuz durumu keşfedebilir.

Membran nefropatinin tedavisi, hastalığınızın nedenini araştırmaya ve belirtilerinizi hafifletmeye odaklanmaktadır. Belirli bir tedavi yoktur.

Membran nefropatinin, bir kanserli tümör gibi bir ilaç veya başka bir hastalıktan kaynaklandığı durumlarda, ilacın durdurulması veya diğer hastalığın kontrolü genellikle durumu düzeltir.

Düşük böbrek hastalığı riski

Membranöz nefropati ile önümüzdeki beş yıl içinde ileri böbrek hastalığı geliştirme riski düşük bulunuyorsa,

Düşük böbrek hastalığı riski altındaysanız, membranöz nefropati tedavisi genellikle aşağıdakileri içeren konservatif önlemler ile başlar:

Membran nefropatili kişilerin yüzde 30’una herhangi bir tedavi almadan beş yıl sonra semptomların tamamen çözülmesi (remisyon) var ve yüzde 25 ila 40’ında kısmi bir iyileşme var. Doktorlar genelde, hastalığın başlangıcında, hastalığın kendiliğinden gelişme ihtimalinin bulunduğu güçlü ilaçların ve potansiyel yan etkilerinin kullanılmasını önlemekteler.

İleri düzey böbrek hastalığı riski orta ila yüksek

İdrarınızdaki protein miktarı arttıkça doktorunuz daha yoğun tedaviyi önerebilir. Protein seviyesi ne kadar büyük olursa, sağlık riskiniz o kadar yüksek olur

Gelişmiş böbrek hastalığı gelişme riski orta ila yüksek olanlar için, membranöz nefropatinin tedavisi aşağıdakileri içerebilir:

Bağışıklık sisteminizi bastırmak için kullanılan ilaçlar. Proteinüriniz daha da kötüye gidiyorsa, doktorunuz bağışıklık sisteminizi baskılamak için bir kemoterapötik ilaç içeren bir kortikosteroid ilaç kombinasyonu reçete edebilir. Alternatif olarak, bir kemoterapi ilaç kullanmaya ya da tolere edemiyorsanız, bir calcineurin inhibitörü olarak adlandırılan bir ilaç verilebilir.

Bu ilaçlar etkili bir şekilde idrar protein seviyelerini düşürebilir ve böbrek yetmezliğine doğru ilerlemeyi durdurabilir. Ancak ilaçların önemli yan etkileri vardır, herkese yardım etmezler ve tedavi bittikten sonra semptomlar pek çok kişiye geri döner. Kemoterapi ilaçlarının – mesane kanseri, lösemi ve kısırlık riski gibi yan etkilerinden bazıları ilacı aldıktan sonra yıllarca ortaya çıkabilir.

İmmünsüpresif tedavinin ilk aşamasına yanıt vermezseniz veya nüksiniz varsa ikinci tedaviden yararlanabilirsiniz.

Böbrek hastalığı geliştirme şansınızı nasıl azaltacağınız konusunda doktorunuzla konuşun. Doktorunuz size

Doktorunu ziyaret et