Meningioma baş etme ve destek

Meningiom teşhisi koymak ezici olabilir. Teşhiniz ile karşı karşıyayız, tedaviniz için doktorları ve cerrahları ziyaret ederseniz hayatınız tersine çevrilebilir. Başa çıkmanıza yardımcı olmak için

Meningiyomlar hakkında elinizden gelen her şeyi öğrenin. Meningioma ve tedavi seçenekleriniz hakkında nereden daha fazla bilgi alabileceğiniz sağlık bakım ekibinize sorun. Yerel kütüphanenizi ziyaret edin ve çevrimiçi kaynaklar da dahil olmak üzere daha fazla bilgi için güvenilir kaynakları izlemenize yardımcı olması için bir kütüphaneciden yardım isteyin.

Sorularınızı doktorunuzla bir sonraki randevunuzda sormayı unutmayacak şekilde yazın. Durumunuz hakkında ne kadar çok şey bilerseniz, tedavinizle ilgili kararlar almaya ne kadar hazır olursanız olun.

Bir destek ağı oluşturun. Sizi destekleyen arkadaşlarınızın ve ailenizin olması değerli olabilir. Duygularınız hakkında birisinin konuşmasını sağlamanıza yardımcı olabilirsiniz. Destek sağlayabilecek diğer insanlar arasında sosyal hizmet uzmanları ve psikologlar bulunur – konuşmak için başkasına ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, doktorunuza danışın. Papazınız, hahamınız veya diğer manevi liderinizle konuşun.

Menenjiomalı diğer insanlar benzersiz bir perspektif sunabilir, bu nedenle bir destek grubuna katılmayı düşünün – ister toplulukta ister çevrimiçi olsun. Bölgenizdeki beyin tümörü veya meningiom destek grupları hakkında sağlık bakımı ekibinize danışın veya Amerikan Beyin Tümörü Derneği ile iletişime geçin.

Kendine iyi bak. Kendinize iyi bakarak bir meningiom tedavisi sırasında sağlıklı kalmaya çalışın. Meyve ve sebzeler açısından zengin bir diyet yeyin ve eğer doktorunuz izin verirse, günlük olarak ılımlı egzersiz yapın. Dinlenmiş hissettiğiniz uykudan uyun.

Sizin için önemli olan şeylere odaklanarak hayatınızdaki stresleri azaltın. Bu önlemler meningiomunuzu tedavi etmez, ancak ameliyattan iyileştiğiniz veya radyoterapi sırasında başa çıkmanıza yardım ederken kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olabilirler.