Menveo

Terapötik Sınıf: Aşı

Menveo için kullanır

Meningokok aşısı, belirli meningokok bakterileri gruplarının enfeksiyonunu önlemek için kullanılan aktif bir bağışıklık kazandırıcı ajandır. Aşı, vücudun hastalığa karşı kendi korumasını (antikorları) üretmesini sağlayarak çalışır.

Menomune® sadece A, C, Y ve W-135 meningokok bakterilerine karşı aktiftir.

Bexsero® ve Trumenba® sadece grup B meningokok bakterilerine karşı aktiftir.

Meningokok enfeksiyonu, beyni etkileyen meningokokal menenjit ve kanı etkileyen meningokoksemi gibi hayatı tehdit eden hastalıklara neden olabilir. Meningokok menenjiti ve / veya meningokokusa sahip bazı kişiler de ölebilir. Bu hastalıkların, küçük çocuklarda ve onları meningokok enfeksiyonuna daha yatkın hale getiren veya meningokok enfeksiyonundan ciddi sorunlar çıkarma ihtimali yüksek belirli hastalık veya koşulları olan kişilerde ortaya çıkması daha olasıdır.

Meningokok hastalığına karşı aşılama, hastalığı risk altındaki kişiler için önerilir; çünkü

Menomune®, 2 yaş ve üzerindeki hastalarda kullanım için önerilir.

Bexsero® ve Trumenba® 10 ila 25 yaş arasındaki hastalarda kullanım için önerilir ..

Menveo’yu Kullanmadan Önce

Bu aşı sadece doktorunuz tarafından veya doktorunuzun gözetiminde verilecektir.

Bir aşı kullanmaya karar verirken, aşı alma riskleri, yapacağı iyi karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu aşı için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Menomune®’in 2 yaşından küçük çocuklarda yaş ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır, ancak bazı durumlarda 3 aylıktan küçük çocuklar aşılanabilirler.

10 yaşından küçük çocuklarda yaşın Bexsero® ve Trumenba®’nın etkileri ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır.

65 yaşın üstündeki erişkinlerde meningokok aşısı etkisinin yaşla ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Kadınlarda yapılan araştırmalar, bu ilacı emzirirken bebeğe kullandıklarında en az risk taşıdığını düşündürmektedir.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu aşı aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı sağlık profesyonelinizce bilmek önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu aşı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle alınmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bu aşı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle alınması bazı yan etkilere neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavidir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu aşı kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bu bölüm, meningokok aşısı içeren bir dizi ürünün doğru kullanımı hakkında bilgi sağlar. Menveo’ya özgü olmayabilir. Lütfen dikkatle okuyun.

Bir hemşire veya başka bir eğitimli sağlık uzmanı bu aşı size veya çocuğunuza verecektir.

Doktorunuzun, bu aşı’nın düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmak ve istenmeyen etkileri kontrol etmek için düzenli ziyaretlerde sizi veya çocuğunuzu kontrol etmesi çok önemlidir.

Öksürük, yutma güçlüğü, baş dönmesi, hızlı kalp atışı, ürtiker, kaşıntı, gözyaşı şişliği veya gözlerde şişme, yüz, dudak veya dil deri döküntüsü, göğüste sıkışma, Veya olağandışı yorgunluk veya zayıflık. Bunlar aşıya alerjik reaksiyon belirtileri olabilir.

Bu aşının siz alınması sırasında bayılma meydana gelebilir.

Meningokok aşısının uygun kullanımı

Önceden doldurulmuş enjektörlerin uç kapakları, kuru lateksin bir türevi olan doğal kauçuk içermektedir ve latekse duyarlı kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Doktorunuzun grip aşısı da dahil olmak üzere siz veya çocuğunuzun son zamanlarda aldığı diğer aşıları bilmeleri önemlidir.

Bu aşı, onu alan herkesi koruyamayabilir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuzla veya hemşirenizle görüşün.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Menveo Kullanırken Dikkat Edilecek Hususlar

Menveo Yan Etkileri