Metoprolol ve hidroklorotiyazid

Bazı beta bloker ajanlarla tedavinin aniden kesilmesini takiben, angina pektorisin alevlenmesi ve bazı vakalarda miyokard enfarktüsü bildirilmiştir. Açık angina pektoris yokluğunda dahi, tedaviyi bırakırken hidroklorotiazid / metoprolol tartrat aniden geri çekilmemeli ve hastalar doktor tavsiyesi olmadan terapi kesilmesine karşı uyarılacaktır.

Metoprolol ve hidroklorotiazid için kullanır

Terapötik Sınıf: Beta-Adrenerjik Bloker, Kardioselektif / Tiyazid Kombinasyonu

Farmakolojik Sınıf: Metoprolol

Kimyasal Sınıf: Tiyazid

Metoprolol bir beta blokerdir. Vücudun bazı kısımlarında, örneğin kalpte olduğu gibi, bazı sinir uyarılarına cevabı etkileyerek çalışır. Sonuç olarak kalp daha yavaş atar ve kan basıncını düşürür. Tansiyon düşürüldüğünde, kan ve oksijen miktarı kalbe doğru yükselir.

Hidroklorotiazid bir tiyazid diüretiktir (su hapı). Kan basıncını düşürmeye yardımcı olan idrar akışını arttırarak vücuttaki suyu azaltır.

Metoprolol ve hidroklorotiyazid yalnızca doktorunuzun reçetesiyle birlikte temin edilebilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Metoprolol ve hidroklorotiyazid için aşağıdakiler düşünülmelidir

Metoprolol ve hidroklorotiyazid kullanmadan önce

Metoprolol, hidroklorotiyazid veya başka ilaçlara karşı alışılmadık veya alerjik reaksiyonlar yaşadıysanız, doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Pediatrik popülasyonda yaşın metoprolol ve hidroklorotiazid kombinasyonunun etkileri ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Bugüne kadar yapılan uygun çalışmalar, yaşlılarda metoprolol ve hidroklorotiyazid kombinasyonunun kullanımını sınırlayacak geriatrik spesifik problemler göstermedi. Bununla birlikte, yaşlı hastaların, yaşına bağlı karaciğer, böbrek veya kalp problemleri daha ihtimallidir; bu durum, metoprolol ve hidroklorotiyazid kombinasyonu alan hastalar için dozda uyarı ve uyumu gerekli kılabilir.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Metoprolol ve hidroklorotiyazid kullanırken, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı sağlık profesyonelinizce bilmek önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Metoprolol ve hidroklorotiyazid’in aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanılması önerilmez. Doktorunuz size bu ilaçla tedavi etmemeye karar verir veya aldığınız diğer ilaçlardan bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

Metoprolol ve hidroklorotiyazid’in aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanılması genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Metoprolol ve hidroklorotiyazid’in aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanılması, bazı yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması sizin için en iyi tedavi olabilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı metoprolol ve hidroklorotiyazid kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Metoprolol ve hidroklorotiyazid, durumunuzu tedavi etmek için kullandığınız ilk ilaç olmamalıdır. Ancak, kullanılmayan ya da istenmeyen yan etkilere neden olan diğer ilaçları denedikten sonra kullanılması amaçlanmıştır.

Metoprolol ve hidroklorotiazidin kullanımına ilaveten, yüksek tansiyonunuza yönelik tedavi, ağırlık kontrolünü ve yediğiniz gıdaların çeşitlerini, özellikle sodyumlu yüksek gıdalardaki değişiklikleri (tuz) içerebilir. Doktorunuz bunlardan hangisinin sizin için en önemli olduğunu söyleyecektir. Diyetinizi değiştirmeden önce doktorunuzla görüşün.

Yüksek tansiyonu olan birçok hasta problemin herhangi bir işaretini fark etmez. Aslında, birçoğu normal hissedebilir. İlacınızı tam olarak yönelttiğiniz ve randevularınızı iyi hissetseniz bile doktorunuz ile birlikte tutmanız çok önemlidir.

Unutmayın ki metoprolol ve hidroklorotiyazid yüksek tansiyonunuzu iyileştiremez, ancak kontrol etmenize yardımcı olur. Tansiyonunuzu düşürmeyi ve onu düşürmeyi beklediğiniz takdirde, onu yönlendirmeye devam etmelisiniz. Hayatınızın geri kalanında yüksek tansiyon ilaçları kullanmanız gerekebilir. Yüksek tansiyon uygulanmazsa, kalp yetmezliği, kan damarı hastalığı, inme veya böbrek hastalığı gibi ciddi sorunlara neden olabilir.

Tableti bir yemekle veya hemen sonra yiyin.

Uzun süreli salınan tableti tamamen yutun. Ezmeyin, kırmayın ya da çiğneyin. Yemek olsun ya da olmasın onu alabilirsin.

Metoprolol ve hidroklorotiazidin dozu, farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece metoprolol ve hidroklorotiyazidin ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Metoprolol ve hidroklorotiyazid’in doğru kullanımı

Metoprolol ve hidroklorotiyazid dozunu kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Metoprolol ve hidroklorotiyazid’in düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmak ve istenmeyen etkileri kontrol etmek için doktorunuzun düzenli ziyaretlerinizdeki ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan ve idrar testleri gerekebilir.

Metoprolol ve hidroklorotiyazid bazı hastalarda kalp yetmezliğine neden olabilir. Göğüs ağrısı veya rahatsızlığı, genişlemiş boyun damarları, aşırı yorgunluk, düzensiz solunum, düzensiz bir kalp atımı, yüzün şişmesi, parmaklar, ayaklar veya bacak alt kısımları veya kilo almanız durumunda hemen doktorunuza danışın.

Metoprolol ve hidroklorotiyazid kan şekeri düzeylerinizde değişikliğe neden olabilir. Ayrıca, metoprolol ve hidroklorotiyazid, hızlı nabız sayısı gibi düşük kan şekeri belirtilerini örtbas edebilir. Bu sorunlarınız varsa veya kanınızdaki veya idrar şekeri testlerinde bir değişiklik fark ederseniz doktorunuza danışın.

Önlemler Metoprolol ve hidroklorotiyazid kullanırken

Sizi tedavi eden herhangi bir doktor veya diş hekimi tarafından metoprolol ve hidroklorotiazid kullanıldığından emin olun. Ameliyat veya tıbbi testler yaptırmadan birkaç gün önce metoprolol ve hidroklorotiazid kullanmayı bırakmanız gerekebilir.

Metoprolol ve hidroklorotiazid, bazı insanların normalden daha az uyanık olmasına neden olabilir. Bu yan etki meydana gelirse, metoprolol ve hidroklorotiyazid kullanırken dikkatli değilseniz, araba kullanmayın, makineler kullanmayın veya tehlikeli olabilir başka bir şey yapmayın.

Önce doktorunuza danışmadan metoprolol ve hidroklorotiyazid almayı kesmeyin veya durdurmayın. Doktorunuz, tamamen bırakmadan önce aldığınız miktarı yavaş yavaş azaltmanızı isteyebilir. İlaç aniden kesildiğinde bazı koşullar daha da kötüleşebilir ve bu durum tehlikeli olabilir.

Metoprolol kullanırken ağız kurulumu, artan susama, kas krampları, bulantı veya kusma, alışılmadık yorgunluk veya zayıflık, şiddetli uykulu olma veya baş dönmesi, nöbetler, azalma veya hızlı bir kalp atışı yapmaya başlarsan doktorunuzla hemen kontrol edin ve Hidroklorotiyazid. Bunlar dehidratasyon veya mineral dengesizliği belirtileri olabilir.

Görme bulanıklığı, okunmada zorluk, göz ağrısı veya görme alanında meydana gelen herhangi bir değişiklik tedavide veya sonrasında ortaya çıkarsa derhal doktorunuza danışın. Bu ciddi bir göz sorununun bir işareti olabilir. Doktorunuz gözlerinizi bir göz doktoru tarafından kontrol edilmenizi ister.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. İştah kontrol, astım, soğuk algınlığı, öksürük, saman nezlesi veya sinüs problemleri için reçeteli veya reçetesiz (reçetesiz) ilaçlar özellikle kan basıncınızı artırabileceklerinden dolayı içerir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Metoprolol ve hidroklorotiazid Yan Etkiler

Hidroklorotiyazid / metoprolol

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Aşağıdaki aşırı doz belirtileri ortaya çıkarsa hemen acil yardım alın

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

WADA Sınıfı WADA Anti-Doping Sınıflandırması

Yüksek Kan Basıncı: Lisinopril, lisinopril, amlodipin, metoprolol, hidroklorotiyazid, losartan, fosseidid, atenolol, Lasix, Norvasc, Diovan, valsartan, enalapril, Toprol-XL, Benicar, Cozaar, Lopressör, ​​Bystolic, irbesartan, Vasotec, Avapro, hidroklorotiyazid / lisinopril, Dyazid , Zestril