Miakalcin (kalsitonin) kullanır, dozaj, yan etkiler

Miacalcin nedir?

Miacalcin burun spreyi, menopozda olan kadınlarda en az 5 yıl boyunca osteoporozu tedavi etmek için kullanılır. Yeterli kalsiyum ve D vitamini alımıyla birlikte kullanılmalıdır.

Alternatif tedavilerin uygun olmadığı hastalar için Miacalcin burun spreyi ayrılmalıdır. Diğer terapilerin uygun olmadığı hastalar veya diğer tedavileri tolere edemeyen veya istemeyen hastalar için.

Miacalcin’e alerjiniz olmadığından emin olmak için, doktorunuz ilk doz Miacalcin Nasal Spray’den önce bir alerji cildi testi yapabilir.

Önemli bilgi

Miacalcin’i kullanmadan önce burun deformiteleri, kronik enfeksiyon veya burun ağrısı gibi nazal veya sinüs problemleriniz varsa doktorunuza bildirin.

Doktorunuzun söylemediği sürece Miacalcin’i kullandığınız sırada başka burun spreyleri veya ilaçları kullanmaktan kaçının.

Burnunuzda herhangi bir ciddi tahriş varsa veya hafif veya soluk hissettiğinizde derhal doktorunuzu arayın.

Küçük kanama, kızarıklık, kaşıntı, hassasiyet, kuruluk, kabuklanma, kabuklanma veya burun tıkanıklığı gibi seyrek olarak daha az ciddi burun tahrişinin oluşması daha muhtemeldir.

Bu ilacı almadan önce

Miacalcin’in burnunun içinde zararlı yan etkilere neden olmadığından emin olmak için, doktorunuz sıklıkla burun pasajlarınızı kontrol etmek isteyebilir. Düzenli olarak doktorunuza başvurun.

Somon kalsitonine alerjiniz varsa bu ilacı kullanmamalısınız.

Miacalcin’in sizin için güvenli olduğundan emin olmak için, varsa, doktorunuza bildirin.

Kanınızdaki yüksek seviyedeki kalsiyum (hiperkalsemi); veya

Burun deformiteleri, kronik enfeksiyon veya burun ağrısı gibi nazal veya sinüs problemleri.

Miacalcin kullanımı belirli kanser türlerini geliştirme riskinizi artırabilmektedir. Özel riskiniz konusunda doktorunuza danışın.

Hükümet gebelik kategorisi C. Miacalcin’in doğmamış bir bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmiyor. Hamileyseniz veya bu ilacı kullanırken hamile kalmayı planlıyorsanız doktorunuza bildirin.

Ayrıca bkz: Gebelik ve emzirme uyarıları (daha ayrıntılı olarak)

Kalsitonin burun sütüne geçip geçmediği veya bebeğe zarar verebileceği bilinmiyor. Bu ilacı kullanırken emzirmemelisiniz.

Miacalcin Nazal Sprey’i tam olarak doktorunuzun önerdiği şekilde kullanınız. Reçetenizin etiketindeki tüm talimatları izleyin. Bu ilacı daha büyük veya daha küçük miktarlarda veya tavsiye edilenden daha uzun süre kullanmayın.

Kalsitonine alerjiniz olmadığından emin olmak için doktorunuz bu ilacın ilk dozundan önce bir alerji cildi testi yapabilir.

Miacalcin, güvenli ve etkin kullanım için hasta talimatlarıyla birlikte gelir. Bu talimatları dikkatle takip edin. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorun.

Açılmamış Miacalcin şişesini buzdolabında saklayın ancak donmasına izin vermeyin.

Şişeyi ve pompa grubunu bir araya getirdikten sonra, ilacı oda sıcaklığında, ışıktan ve ısıdan uzak tutabilirsiniz. Şarabı pompa takılı halde dik olarak saklayın.

Monte edilmiş şişe ve pompayı ilk kullanmadan önce, püskürtmeyi başlatın. Astar vermeden önce ilacın oda sıcaklığına ulaşmasına izin verin.

Miacalcin’i astarlamak için ince bir buğu bulana kadar pompaya en az 5 kez basın. Püskürtmeyi ancak yeni monte edilen şişeyi ilk kullanmadan önce başlayın.

Burun spreyini kullanmak için

Burnunu nazikçe havaya uçur. Kafanızı dik tutun ve şişenin ucu bir burun deliğine sokun. Burun spreyini pompanızın her iki tarafındaki birinci ve ikinci parmaklarınızla dik durun ve başparmağınız şişenin altında olacak şekilde tutun.

İlacınızı burun deliğinize püskürtmek için püskürtme ünitesini sıkıca pompalayın. Koklamanıza veya derinlemesine teneffüs etmeniz gerekmez.

Miacalcin’i nasıl kullanmalıyım?

Burun spreyini kullandıktan sonra burnunuzu en az birkaç dakika üfleme.

Sprey gözlerinizde veya ağızda veya cildinizde bulursa su ile yıkayın.

Miacalcin genellikle burun deliklerinden sadece birine günde bir defa püskürtülür. Ertesi gün diğer burun deliğini kullanın ve her günlük doz için ileri geri değiştirmeye devam edin.

Miacalcin sprey burnuna ince bir sis sunar. Sprey kullanırken bile hissetmemeniz durumunda bile, ilaçlar hala burun kanallarınca absorbe ediliyor.

Her şişe, 30 doz Miacalcin içerir. Şişeye hala ilaç bırakılmış olsa bile, 30 kullanımdan sonra ilaçları atın.

Bu ilacın burnunuzun iç kısmına zararlı yan etkilere neden olmadığından emin olmak için, doktorunuz sıklıkla burun pasajlarınızı kontrol etmek isteyebilir.

Miacalcin kullanırken doktorunuz size ekstra D vitamini almayı kabul edebilir. Sadece doktorunuzun verdiği D vitamini miktarını alın.

Unuttuğunuz andan az bulunan dozu kullanın. Bir sonraki dozunuz için neredeyse zaman, atlanan dozu atlayın. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için ilave ilaç kullanmayın.

Doktorunuzun söylemediği sürece başka burun spreyleri veya burun ilacı kullanmaktan kaçının aynı zamanda Miacalcin kullanın.

Miacalcin’e karşı alerjik reaksiyon belirtileri varsa, acil tıbbi yardım alın: kovanlar; Hızlı kalp atışları; Kafa kafaya yaslanmış hissetmek; Göğüs ağrısı, zor solunum; Yüz, dudak, dil veya boğazda şişme.

Varsa hemen doktorunuzu arayın

Bir doz özledimse ne olacak?

Hafif başlı bir his, tıpkı senin gibi

Aşırı doz verdiysem ne olur?

Şiddetli burun tahrişi; veya

Kanınızdaki kalsiyum seviyesinin düşük olması – ağzınızda uyuşukluk veya eğilim hissi, hızlı veya yavaş kalp hızı, kas sıkışması veya kasılması, aşırı aktif refleksler.

Miacalcin kullanırken kaçınmalı mıyım?

Genel Miacalcin yan etkileri şunları içerebilir:

Burnundan kanama

Burun akması veya tıkalı burnu

Miakalsin yan etkileri

Kuruluk, kaşınma, hassasiyet veya burnunuzun genel rahatsızlığı; veya

Kabuklanıyor, kabuklanıyor ya da burnunuzun içindeki yaralar.

Bu, yan etkilerin tam bir listesi değil, bazıları da ortaya çıkabilir. Yan etkileri hakkında doktorunuza danışın. Yan etkileri devlette hükümete bildirebilirsiniz-1088.

Diğer ilaçlar reçeteli ve tezahhandaki ilaçlar, vitaminler ve bitkisel ürünler de dahil olmak üzere kalsitonin ile etkileşime girebilir. Her sağlık uzmanınıza, şimdi kullandığınız tüm ilaçları ve kullanmaya başladığınız veya kullanmayı bıraktığınız ilaçları bildirin.

6.01.2014-11-17, 04:00:54

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim Hükümette uyuşturucu tarihi

Osteoporoz hidroklorotiyazid, alendronat, Fosamax, östradiol, kalsiyum karbonat, Prolia

Paget hastalığı alendronat, Fosamax, Actonel, Reclast, Zometa, kalsitonin

Hiperkalsemi furosemid, Lasix, kalsitonin, Aredia, pamidronat, Fortikal

Osteogenezis Imperfecta calcitonin, Fortical, Miacalcin Burun

Miacalcin’i etkileyen başka ilaçlar nelerdir?

Miakalsin (kalsitonin)