Miglitol

Terapötik Sınıf: Antidiyabetik

Miglitol için kullanır

Farmakolojik Sınıf: Alfa-Glukosidaz İnhibitörü

Miglitol sadece doktorunuzun reçetesiyle birlikte verilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Miglitol için aşağıdakiler düşünülmelidir

Miglitol veya başka ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmişseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Miglitol üzerine yapılan çalışmalar sadece erişkin hastalarda yapılmıştır ve diğer yaş gruplarında olan çocuklarda miglitol kullanımını karşılaştıran özel bir bilgi yoktur.

Miglitol test edilmiş ve yaşlı insanlarda, küçük erişkinlerde olduğundan farklı yan etkilere veya sorunlara neden olduğu gösterilmemiştir.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Miglitol kullanmadan önce

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Miglitol’ü alırken, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı sağlık profesyonelinizce bilmek önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Miglitol’ü aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Miglitol’ü aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak belirli yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavidir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı, miglitolün kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Doktorunuzun verdiği özel yemek planını dikkatlice izleyin. Bu, durumunuzu kontrol altına almanın en önemli parçası ve ilaç düzgün çalışacaksa gereklidir. Ayrıca, düzenli olarak egzersiz yapın ve kanınızdaki veya idrardaki şekeri yöneltilen şekilde test edin.

Miglitol düzgün çalışabilmesi için, her bir ana öğünün ilk ısırığıyla birlikte alınması gerekir.

Miglitol dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler yalnızca ortalama miglitol dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bir doz miglitol özlediyseniz, kaçırdığınız dozu atlayın ve düzenli doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Doktorunuz düzenli ziyaretlerde ilerlemenizi, özellikle de miglitol kullandığınız ilk birkaç hafta boyunca kontrol etmek isteyecektir.

Sağlık ekibinizden gelen talimatları dikkatle takip etmek çok önemlidir.

Acil durumda-Diyabetin neden olduğu bir sorun için acil yardıma ihtiyaç duyduğunuz bir zaman olabilir. Bu aciller için hazırlıklı olmanız gerekir. Tıbbi kimlik (ID) bilezik veya boyun zinciri giymek iyi bir fikirdir. Ayrıca, diyabetiniz ve tüm ilaçlarınızın bir listesi olduğunu belirten cüzdanınızda veya cüzdanınızda bir kimlik belgesi bulundurun.

Hipoglisemi semptomları (düşük kan şekeri), anksiyete, sarhoş olma davranış değişiklikleri, bulanık görüş, soğuk terler, konfüzyon, soğuk, soluk cilt, düşünce zorluğu, uykulu olma, aşırı açlık, hızlı kalp atışı, baş ağrısı (devam eden); bulantı; Sinirlilik, kabuslar, huzursuz uyku, titreme, bulanık konuşma veya alışılmadık yorgunluk ya da zayıflık.

Miglitolun Doğru Kullanımı

Miglitol düşük kan şekerine neden olmaz. Bununla birlikte, bir yemeği ya da atıştırmayı ertelerseniz ya da özlerseniz, alkolden, normalden çok egzersiz yaparsanız, bulantı ya da kusma yüzünden yiyemezsiniz ya da miglitol’ü başka bir diyabet ilacı ile alırsanız ortaya çıkabilir. Düşük kan şekeri semptomları bilinç kaybına (sonuçta) yol açmadan önce tedavi edilmelidir. Farklı insanlar düşük kan şekeri belirtileri hissederler. Düşük kan şekerinin hangi semptomları olduğunu öğrenmeniz önemlidir, böylece hızlı bir şekilde tedavi edebilirsiniz.

Düşük kan şekeri semptomları ortaya çıkarsa, belirtileri hafifletmek için glikoz tabletleri veya jel veya bal yiyin veya meyve suları için. Masa şekeri (sakaroz) veya normal (nondiet olmayan) alkolsüz içecekler işe yaramaz. Ayrıca, düşük kan şekeri için kanınızı kontrol edin. Glukagon, nöbetler (konvülsiyonlar) veya bilinç kaybı gibi şiddetli semptomlar ortaya çıktığında acil durumlarda kullanılır. Bir şırınga veya iğne ile birlikte bir glukagon kiti hazırlayın ve nasıl kullanılacağını bilin. Ev üyeleriniz de nasıl kullanılacağını bilmelidir.

Hiperglisemi semptomları bulanık görme, uyuşukluk, ağız kuruluğu, kızarıklık, kuru cilt, meyve benzeri nefes kokusu, idrara çıkma artışı, idrarda ketonlar, iştah kaybı, mide bulantısı, mide bulantısı veya kusma, yorgunluk ve rahatsız edici solunum (Hızlı ve derin), bilinç kaybı veya olağan dışı susuzluk.

Her zamanki kadar egzersiz yapmazsanız, ateşiniz varsa veya enfeksiyon varsa, diyabet ilacınızın bir dozunu atlayın veya yemeyin ya da yeme planınızı takip etmeyin ya da yemiyorsanız yüksek kan şekeri oluşabilir.

Yüksek kan şekeri semptomları ortaya çıkarsa, kan şekeri seviyenizi kontrol edin ve talimatlar için sağlık uzmanınızı arayın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Miglitol kullanırken alınacak önlemler

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi B İnsanlarda kanıtlanmış bir risk yok

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Diyabet, Tip 2 metformin, insülin aspart, glipizid, Januvia, glimepirid, Victoza, globürit, pioglitazon, Invokana, Tradjenta, Glükofaj, Janumet, Actos, Levemir, Novolog, Humalog, Amaryl, Farxiga, Onglyza, Welchol, Glikotrol, Trulicity , Sitagliptin, Bydureon

Miglitol Yan Etkiler

Miglitol