Migren hastalığı

Bir migren baş ağrısı, kafanın bir bölümünde yoğun zonklama veya titreme hissi yaratabilir; buna genellikle bulantı, kusma ve ışık ve ses aşırı hassasiyeti eşlik eder.

Migren atakları, saatler ila günler arasında önemli derecede ağrıya neden olabilir ve düşündüğünüz şeylerin uzanacak koyu, sakin bir yer bulması kadar şiddetli olabilir.

Belirtiler

Bazı migrenlerin önünde, ışığın yanıp sönmesi, kör noktalar veya kolunuzda veya bacağınızda karıncalanma gibi duyu uyarısı belirtileri (aura) eşlik eder.

Kabızlık; Depresyon; Yemek isteği; Hiperaktivite; Sinirlilik; Boyun tutulması; Kontrol edilemez esneme

İlaçlar migren sıklığını ve şiddetini azaltmaya yardımcı olabilir. Tedavi geçmişte sizin için bir işe yaramadıysa, farklı bir migren baş ağrısı tedavisi denemesiyle ilgili doktorunuzla konuşun. Doğru ilaçlar, kendi kendine yardım ilaçları ve yaşam tarzı değişiklikleri ile birlikte büyük fark yaratabilir.

Migren baş ağrısı sık sık çocukluk, ergenlik veya erken yetişkinlik döneminde başlar. Migrenler prodrom, aura, baş ağrısı ve postdrome dahil olmak üzere dört aşamada ilerleyebilir, ancak tüm aşamaları yaşamayabilirsiniz.

Bir migrenden bir veya iki gün önce, yaklaşmakta olan bir migreni belirten ufak değişiklikler fark edebilirsiniz

Çeşitli şekilleri, parlak noktaları veya ışığın yanıp sönmesini görme gibi görsel olaylar; Görme kaybı; Bir kol ya da bacakta iğne ve iğne hissi; Konuşma veya dil sorunları (afazi)

Aura migren baş ağrısı öncesi veya sırasında ortaya çıkabilir. Auralar, genellikle yanıp sönmesi gibi görsel rahatsızlıklar olan sinir sistemi belirtileridir. Bazen auralar ayrıca duyu (duyu), hareket (motor) veya konuşma (sözlü) rahatsızlıklara da dokunabilir. Çoğu insan, aurasız migren baş ağrısı yaşar. Bu semptomların her biri yavaş yavaş başlar, birkaç dakika içinde toparlanır ve daha sonra genellikle 20 ila 60 dakika sürer. Aura örnekleri arasında

Başınızın bir yanında veya her iki tarafında ağrı; Titrek, zonklama kalitesi olan ağrı; Işık hassasiyeti, sesler ve bazen kokular; Mide bulantısı ve kusma; Bulanık görme; Baş dönmesi, bazen bayılma izler

Sebepler

Daha az yaygın olarak, bir aura ekstremite zayıflığı ile ilişkili olabilir (hemiplejik migren).

Tedavi edilmezse, migren genellikle dört ila 72 saat arasında sürer, ancak baş ağrısı sıklığı insandan insana farklılık gösterir. Migreniniz ayda birkaç kez veya daha az sıklıkla olabilir. Bir migren sırasında aşağıdaki belirtilerle karşılaşabilirsiniz:

Postdrome olarak bilinen son evre, migren atağından sonra gerçekleşir. Bazı insanlar acayip neşeyle karşı karşıyayız hissine kapılmalarına rağmen, bu süre içinde sızmış ve yıkanmış hissedebilirsiniz.

Migren baş ağrısı genellikle teşhis edilmez ve tedavi edilmez. Migren ataklarının belirtilerini ve belirtilerini düzenli olarak yaşarsanız, saldırılarınızın ve bunlara nasıl davrandığınızın bir kaydını tutun. Ardından baş ağrılarınızı tartışmak için doktorunuzla randevu alın.

Baş ağrısı öykünüz olsa bile, desen değişirse veya baş ağrılarınız aniden farklıysa, doktorunuza danışın.

Risk faktörleri

Aşağıdaki belirtilerden ve belirtilerden herhangi birine sahipseniz, acil servise başvurun veya acil servise başvurun, bu durum diğer ciddi tıbbi sorunları gösterebilir

Yıldırım açması gibi ani, şiddetli bir baş ağrısı; Baş ağrısı ateş, boynu sert, zihinsel karışıklık, nöbetler, çift görme, zayıflık, uyuşukluk veya konuşma problemi; Baş ağrısı sonrası baş ağrısı, baş ağrısı kötüleşirse; Öksürük, egzersiz, gerginlik veya ani bir hareketten sonra daha kötü olan kronik bir baş ağrısı; 50 yaşından büyükseniz yeni baş ağrısı ağrısı

Komplikasyonlar

Migrenin nedeni hakkında pek fazla bilgi bulunmamakla birlikte, genetik ve çevresel faktörler rol oynamaktadır.

Kadınlarda hormonal değişiklikler. Östrojendeki dalgalanmalar, bilinen migreni olan birçok kadında baş ağrısını tetiklediği görülüyor. Migren öyküsü olan kadınlar genellikle östrojende önemli bir düşüş yaşadıkları dönemlerden hemen önce veya sırasında baş ağrısı bildirirler. Diğerleri gebelik veya menopoz sırasında migren gelişme eğiliminde.; Oral kontraseptifler ve hormon replasman tedavisi gibi hormonal ilaçlar da migreni kötüleştirebilir. Ancak bazı kadınlar, bu ilaçları alırken migreni daha az görürler. Gıdalar. Yaşlı peynirler, tuzlu gıdalar ve işlenmiş gıdalar migrenleri tetikleyebilir. Yemek atlamak veya oruç tutmak saldırılara neden olabilir .; Gıda katkı maddeleri. Birçok gıdada bulunan tatlandırıcı aspartam ve koruyucu monosodyum glutamat, migrenleri tetikleyebilir .; İçecekler. Alkol, özellikle de şarap ve oldukça kafeinli içecekler migrenleri tetikleyebilir .; Stres. İş yerinde ya da evde stres migrene neden olabilir .; Duyusal uyaranlar. Parlak ışıklar ve güneş ışıltıları, yüksek sesli olabileceği gibi migrene neden olabilir. Parfüm, boya inceltici, ikinci el duman ve diğerleri de dahil olmak üzere olağandışı kokular bazı insanlarda migren tetikleyebilir .; Uyku-uyku düzenindeki değişiklikler. Eksik uyku veya çok fazla uyku almak, bazı insanlarda migren tetikleyebilir; jet gecikmesi olabilir .; Fiziksel faktörler. Cinsel aktivite de dahil olmak üzere yoğun fiziksel egzersiz, migren kışkırtabilir .; Çevredeki değişiklikler. Hava değişikliği veya barometrik basınç migreni tetikleyebilir .; İlaçlar. Oral kontraseptifler ve nitrogliserin gibi vazodilatörler migrenleri şiddetlendirir.

Migrenler, beyin sapı ve trigeminal sinirle olan etkileşimlerinden, büyük bir ağrı yolundan kaynaklanabilir.

Aile öyküsü. Migreni olanların yüzde 90’ına kadar bir ailenin migren öyküsü var. Ebeveynlerinden birinin veya ikisinin de migreni varsa, migrene sahip olma şansın da yüksektir .; Yaş. Migrenler her yaştan başlayabilir, ancak çoğu insan ergenlik döneminde ilk migreni tecrübe eder. 40 yaşına gelindiğinde, migreni olan çoğu insan ilk saldırılarını gerçekleştirdi .; Seks. Kadınların üç kat daha fazla migren olma ihtimali var. Baş ağrısı, erkek çocukları çocukluk döneminde kızlardan daha fazla etkilemektedir; ancak ergenlik çağında ve sonrasında daha çok kız etkilenmektedir .; Hormonal değişiklikler. Migren geçiren bir kadınsanız, baş dönmelerinin menstruasyonun hemen başlamasından hemen önce veya başlangıcında başlayabileceğini görebilirsiniz .; Hamilelik veya menopoz sırasında da değişebilirler. Genellikle menopozdan sonra migren düzelir; Bazı kadınlar migren ataklarının gebelik sırasında başladığını veya saldırıların kötüleşebileceğini bildirmektedir. Bununla birlikte, birçokları için, saldırılar gebelikte sonraki aşamalar sırasında iyileşti ya da oluşmadı.

Randevunuza hazırlanıyorsunuz

Sinir sisteminizdeki ağrıyı düzenlemekte yardımcı olan serotonin de dahil olmak üzere beyin kimyasallarındaki dengesizlikler de karışabilir. Araştırmacılar migrende serotonin rolünü araştırmaya devam ediyor.

Serotonin seviyeleri migren atakları sırasında düşer. Bu, trigeminal sisteminizin beyninizin dış kaplamasına (menenjeler) seyahat eden nöropeptitler olarak adlandırılan maddeleri serbest bırakmasına neden olabilir. Sonuç baş ağrısı ağrısıdır.

Karın problemleri. İbuprofen (Advil, Motrin IB vb.) Gibi nonsteroid antiinflamatuar ilaçlar (NSAID’ler) olarak adlandırılan bazı ağrı kesiciler, özellikle büyük dozlarda alındığında veya uzun bir süre karın ağrısı, kanama, ülser ve diğer komplikasyonlara neden olabilir ; İlaç aşırı kullanılan baş ağrısı. Eğer reçetesiz reçeteli veya reçeteli baş ağrısı ilaçlarını ayda 10 günden fazla üç ay veya yüksek dozlarda alırsanız, kendinizi ilaçla aşırı baş ağrısı olarak bilinen ciddi bir komplikasyon için hazırlıyorsunuzdur .; İlaç aşımı baş ağrıları, ilaçlar ağrıyı kesmekle kalmaz aynı zamanda baş ağrılarına neden olduğunda oluşur. Daha sonra, döngü devam eden daha fazla ağrı kesici ilaç kullanırsınız .; Serotonin sendromu. Serotonin sendromu, vücudunuzda sinir sisteminizde bulunan bir kimyasal olan çok fazla serotonin olduğunda ortaya çıkan ve hayatı tehdit eden nadir bir durumdur. Seçici serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI’lar) veya serotonin ve norepinefrin geri alım inhibitörleri (SNRI’ler) olarak bilinen triptanlar ve antidepresanlar denilen migren ilaçlarını alırsanız ortaya çıkabilir; Bu ilaçlar doğal olarak serotonin seviyelerini yükseltir. Birleştirildiğinde, bu ilaçlardan birine sahip olmanız durumunda olduğundan daha fazla, sisteminizde artmış serotonin düzeylerine neden olurlar .; Triptanlar, sumatriptan (imitreks) veya zolmitriptan (Zomig) gibi ilaçları içerir. Bazı yaygın SSRI’ler sertralin (Zoloft), fluoksetin (Sarafem, Prozac) ve paroksetin (Paxil) içerir. SNRI’lara duloksetin (Cymbalta) ve venlafaksin (Effexor XR) dahildir.

Baş ağrısı mekanizması ne olursa olsun, onları tetikleyebilecek birçok şey vardır. Ortak migren tetikleyicileri şunları içerir

Kronik migren. Migreniniz üç aydan fazla bir süre ayda 15 gün veya daha fazla sürdüyse, kronik migren geçirmişsinizdir .; Durum migrenosus. Bu komplikasyona sahip insanlar üç günden fazla süren migren ataklarına sahiptir .; Enfarktüs olmadan kalıcı aura. Migren atağından sonra genellikle bir atmosfer kaybolur. Bununla birlikte, bazı insanlar bir migrene sahiptir ve bu da bir migren atağının bitmesinden sonra bir haftadan fazla sürer. Uzamış bir aura beyinde kanama ile aynı belirtilere sahip olabilir (inme). Ancak bu durumda, beyninizde kanama bulgusu olmaksızın uzatılmış bir öfkeye veya diğer sorunlara sahipsiniz .; Migren enfarktüsü. Aura’lı bir migren geçiren bazı insanlara, bir saatten fazla süren aura semptomları olabilir. Bu beynin kanamalarının bir işareti olabilir (inme). Aura ile bir migreniniz varsa ve aura belirtileriniz bir saatten fazla sürüyorsa, değerlendirmeniz gerekir. Doktorlar beyninizde kanama olup olmadığınızı belirlemek için beyin görüntüleme testleri yapabilirler.

Birçok faktör sizi migren geçirmeye daha yatkındır.

Bazen ağrınızı kontrol etme çabaları problemlere neden olur.

Migrinizle ilişkili görünmese bile, yaşadığınız belirtileri yazınız .; Yakınlardaki yaşam değişiklikleri veya büyük stres gibi şeyler de dahil olmak üzere önemli kişisel bilgileri not alın .; Aldığınız tüm ilaçların, vitaminlerin veya takviyelerin bir listesini yapın. Baş ağrısını tedavi etmek için kullandığınız dozların yanı sıra tüm ilaçların listelenmesi özellikle önemlidir .; Mümkünse bir aile bireyi veya arkadaş edin. Bazen bir randevu sırasında size verilen tüm bilgileri hatırlamak zor olabilir. Eşlik eden biri kaçırdığınız veya unuttuğunuz bir şeyi hatırlayabilir; Doktorunuza sormak için bir liste yazın.

Testler ve teşhis

Ayrıca, bazı insanlar migrenlerden komplikasyonlar yaşarlar

Migren baş ağrılarım tetikliyor olma olasılığı nedir ?; Belirtilerim için olası diğer nedenler var mı? Ne tür testlere ihtiyacım var ?; Durumum muhtemelen geçici mi yoksa kronik mi? En iyi eylem şekli nedir ?; Önerdiğiniz ilke yaklaşımın alternatifleri nelerdir ?; Yaşam tarzım veya diyetimde ne gibi değişiklikler yapmam önerirsin ?; Bu diğer sağlık koşullarım var. Bunları en iyi nasıl birlikte yönetebilirim ?; Benim için reçete ettiğiniz ilaca genel bir alternatif var mı ?; Benimle eve götürebilecek broşürler veya basılı malzemeler var mı? Hangi web sitelerini önerirsiniz?

Birincil bakım sağlayıcınızı görmeye başlayabilirsiniz, ancak baş ağrısı değerlendirme ve tedavisinde (nörolog) eğitilmiş bir doktora danışabilirsiniz.

Randevular kısa olabilir ve genellikle konuşacak çok şeyiniz olduğundan, randevunuz için iyi hazırlanmış olmak iyi bir fikirdir. İşte size randevunuza hazırlanmanıza yardımcı olacak bazı bilgiler ve doktorunuzdan neler bekleyebileceğiniz.

Tedaviler ve İlaçlar

Doktorunuzla olan zamanınız sınırlıdır, bu nedenle bir soru listesi hazırlamak, zamanınızı birlikte değerlendirmenize yardımcı olacaktır. Sorunuzun bitmesi durumunda, sorularınızı en önemli sorundan en azından önemli sorulara sıralayın. Migren baş ağrısı için, doktorunuza sormanız gereken bazı temel sorular

Doktorunuza sormak için hazırladığınız sorulara ek olarak, randevu sırasında tereddüt etmeyin.

Semptomları ilk kez ne zaman başlattın? Belirtileriniz sürekli mi yoksa ara sıra mı? Belirtileriniz ne kadar şiddetli? Belirtilerinizi iyileştirmek için ne varsa, neye dikkat edin? Belirtilerinizi kötüleştiren şey nedir? Ailenizde migren geçiren biri var mı?

Yaşam tarzı ve ev ilaçları

Doktorunuz size bir takım sorular soracaktır. Onlara cevap vermeye hazır olmak, daha fazla vakit geçirmeyi düşündüğünüz noktaların üzerinden geçmek için zaman ayırabilir. Doktorunuz sorabilir

Alternatif tıp

Migreniniz veya ailenizle ilgili migren geçmişi hikayeniz varsa, baş ağrısı tedavisinde eğitim almış doktorunuz (nörolog) muhtemelen tıbbi geçmişiniz, belirtilerinizin gözden geçirilmesi ve fiziksel ve nörolojik muayene temelinde durumu teşhis eder.

Doktorunuz, durumunuz alışılmadık, kompleks veya aniden şiddetli olduğunda, ağrınız için olası diğer nedenleri ortadan kaldırmak için çeşitli testler önerebilir.

Migrenler tedavi edilemez, ancak doktorlar durumunuzu yönetmenize yardımcı olması için sizinle birlikte çalışırlar.

Önleme

Çeşitli ilaçlar migren tedavisi için özel olarak tasarlanmıştır. Buna ek olarak, diğer bazı durumları tedavi etmek için yaygın olarak kullanılan bazı ilaçlar da migreni hafifletmeye veya önlemeye yardımcı olabilir. Migrenle savaşmak için kullanılan ilaçlar iki geniş kategoriye ayrılır

Migreninizi yönetmek için bir strateji seçmek, baş ağrılarının sıklığı ve şiddetine, baş ağrısı nedenli özürlülüğün derecesine ve diğer tıbbi durumunuza bağlıdır.

Migren hakkında daha fazla bilgi edinin

Hamileyseniz veya emziriyorsanız bazı ilaçlar önerilmemektedir. Bazı ilaçlar çocuklara verilmemektedir. Doktorunuz sizin için doğru ilacın bulmasına yardımcı olabilir.

En etkili sonuçlar için, migren belirtileri veya belirtileri görür görmez ağrı kesici ilaçları alın. Onları aldıktan sonra karanlık bir odada dinlenir veya uyursanız yardımcı olabilir. İlaçlara şunlar dahildir:

Aylak dördüncü veya daha fazla zayıflatıcı saldırı varsa, eğer saldırılar 12 saatten uzun sürerse, ağrı kesici ilaçlar yardımcı olmazsa veya migren belirtileri ve semptomları uzamış aura veya uyuşukluk içeriyorsa koruyucu terapi için bir aday olabilirsiniz Ve zayıflık.

Migren Hakkında Daha Fazla Bilgi

Koruyucu ilaçlar migren sıklığını, şiddetini ve süresini azaltabilir ve migren atakları sırasında kullanılan semptomları hafifletici ilaçların etkinliğini artırabilir.

Doktorunuz, günlük koruyucu ilaçları almanızı veya adet kanaması gibi öngörülebilir bir tetikleme yaklaştığında tavsiyede bulunabilir.

Çoğu durumda, koruyucu ilaçlar baş ağrılarını tamamen durdurmaz ve bazı ilaçlar ciddi yan etkilere neden olur. Koruyucu tıptan iyi sonuçlar aldıysanız ve migriniz iyi kontrol edilmişse, doktorunuz migreninizin bunun olmadan geri dönüp dönmediğini görmek için ilacı sivriltmesini tavsiye edebilir.

Migren sıklığını önlemek veya azaltmak için doktorunuzun önerdiği gibi bu ilaçları kullanın

Kendi kendine bakım önlemleri, bir migren ağrısının ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Baş ağrısı günlüğü tutun. Bir günlük size ve doktorunuza migreninizi neyin tetiklediğini belirlemenize yardımcı olabilir. Baş ağrısı başladığında, ne kadar süreceklerini ve ne olursa olsun rahatlamayı sağlayacaklarını unutmayın .; Aldığınız baş ağrısı ilaçlarına karşı cevabınızı kaydettiğinizden emin olun. Ayrıca ataktan önceki 24 saat içinde yediğiniz gıdaları, alışılmadık stresleri ve baş ağrısı grevinde ne yaptığınızı ve ne yaptığınızı da not edin. Stresi azalt. Stres migreni birçok kişi için tetiklediğinden aşırı stresli durumlardan kaçının veya meditasyon gibi stres azaltma tekniklerini kullanın .; Yeterli uyku almak. Düzenli bir uyku programı planlayın ve yeterli miktarda uyku alın.

Kronik migren ağrınız varsa geleneksel olmayan terapiler faydalı olabilir

Otlar, vitaminler ve mineraller. Otun tereyağının migreni önleyebileceğini veya ciddiyetini azaltabileceğine dair bazı kanıtlar vardır.

Kan tahlilleri. Doktorunuz, kan damarı sorunlarını, omurga veya beynindeki enfeksiyonları ve sisteminizdeki toksinleri test etmek için kan testleri yapabilir .; Bilgisayarlı tomografi (BT) taraması. Bir CT taraması, beyninizin ayrıntılı kesit görüntülerini oluşturmak için bir dizi X-ışınları kullanır. Bu, doktorların tümörleri, enfeksiyonları, beyin hasarını, beyninizdeki kanamayı ve baş ağrısı neden olabilecek diğer olası tıbbi problemleri teşhis etmesine yardımcı olur .; Manyetik rezonans görüntüleme (MRI). Bir MRG beynin ve kan damarlarının ayrıntılı görüntülerini üretmek için güçlü bir manyetik alan ve radyo dalgaları kullanır .; MR taramaları, doktorların tümör, inme, beyindeki kanamalar, enfeksiyonlar ve diğer beyin ve sinir sistemi (nörolojik) durumlarını teşhis etmesine yardımcı olur .; Omurilik musluğu (bel fırlaması). Doktorunuz beyninde enfeksiyon veya kanama gibi temel bir durumdan şüpheleniyorsa omurga musluğunu (lumbar ponksiyon) önermiş olabilir; Bu prosedürde, laboratuvar analizleri için bir beyin omurilik sıvısı örneği çıkarmak için sırtta iki omurga arasına ince bir iğne takılır.

Bir başka bitki, feverfew, migrenleri önlemeye yardımcı olabilir, ancak çalışmalarla karışık sonuçlar ortaya koymuştur.

Yüksek dozda riboflavin (vitamin B-2) migrenleri önleyebilir veya baş ağrısı sıklığını azaltabilir.

Koenzim Q10 takviyeleri, migren sıklığını azaltabilir, ancak baş ağrısının ciddiyeti üzerinde çok az etkisi vardır.

Bazı migren hastalarında düşük magnezyum düzeyleri nedeniyle, magnezyum takviyeleri migreni tedavi etmek için kullanılır, ancak karışık sonuçlar verir.

Bu tedaviler sizin için doğru olup olmadığını doktorunuza sorun. Hamileyseniz veya önce doktorunuzla konuşmadıysanız, feverfew, riboflavin veya butterbur’u kullanmayın.

Ağrı kesici ilaçlar. Akut veya düşük tedavisi olarak da bilinen bu tür ilaçlar migren atakları sırasında alınır ve başlamış belirtileri durdurmak için tasarlanmıştır; Önleyici ilaçlar. Bu tür ilaçlar migrenin şiddetini veya sıklığını azaltmak için düzenli olarak, genellikle günlük olarak alınır.

Önleyici ilaçları alıp almayasanız da, migren sayılarını ve şiddetini azaltmaya yardımcı olan yaşam tarzı değişikliklerinden yararlanabilirsiniz. Bu önerilerin bir veya daha fazlası sizin için yararlı olabilir

Tetikleyicilerden kaçının. Geçmişte bazı gıdalar veya koku migreni tetikliyormuş gibi görünüyorsa, bunlardan kaçının.

Doktorunuz size kafein ve alkol alımını azaltmanızı ve tütün kullanmamayı önerebilir.

Genel olarak, düzenli uyku düzenleri ve düzenli yemeklerle günlük rutini oluşturun. Buna ek olarak, stres kontrol etmeye çalışın.

Ağrı kesiciler. Aspirin veya ibuprofen (Advil, Motrin IB, diğerleri) gibi nonsteroid anti-inflamatuvar ilaçlar (NSAID’ler) hafif migrenlerin hafifletilmesine yardımcı olabilir .; Asetaminofen (Tylenol, diğerleri) gibi ağrı gidericiler de bazı insanlarda hafif migreni hafifletmeye yardımcı olabilir .; Asetaminofen, aspirin ve kafeinin (Excedrin Migren) kombinasyonu gibi migren için özel olarak pazarlanan ilaçlar da orta dereceli migren ağrısını hafifletebilir, ancak ciddi migrenler için tek başına etkili değildir .; Çok sık veya uzun süre alınıyorsa, bu ilaçlar ülserlere, gastrointestinal kanamalara ve ilaçlara aşırı kullanılan baş ağrılarına neden olabilir .; Reçeteli ağrı kesici indometasin migren baş ağrısını önlemeye yardımcı olabilir ve fitil formunda mevcuttur; bu da mide bulantısına yakalanırsanız yardımcı olabilir .; Triptanlar. Migren atakları olan birçok kişi migren tedavisinde triptanları kullanır. Triptanlar, kan damarlarının daralmasını ve beyindeki ağrı yollarını bloke ederek çalışırlar .; Triptanlar migren ve migrenle ilişkili diğer semptomları etkin bir şekilde hafifletir .; İlaçlar arasında sumatriptan (imitreks), rizatriptan (Maxalt), almotriptan (Axert), naratriptan (Amerge), zolmitriptan (Zomig), frovatriptan (Frova) ve eletriptan (Relpax) bulunur. Bazı triptanlar tabletlere ek olarak burun spreyleri ve enjeksiyonları olarak mevcuttur .; Triptanların yan etkileri mide bulantısı, baş dönmesi, uyuşukluk ve kas zayıflığını içerir. İnme ve kalp krizi riski altında olan insanlar için önerilmez .; Sumatriptan ve naproksen sodyumun tek tablet kombinasyonu (Treximet), migren semptomlarının hafifletilmesinde ya ilaçlardan daha etkili olduğu ispatlanmıştır; Ergotlar. Ergotamin ve kafein kombinasyon ilaçları (Migergot, Cafergot) triptanlardan daha az etkilidir. Ergotlar, ağrısı 48 saatten fazla sürenlerde daha etkili gözükmektedir .; Ergotamin, migren ve diğer yan etkiler ile ilişkili olarak kötüleşen bulantı ve kusmaya neden olabilir ve aynı zamanda ilaca aşırı ilaç başı ağrılarına neden olabilir .; Dihydroergotamine (D.H.E. 45, Migranal) ergotamine göre daha etkili ve daha az yan etkiye sahip ergot türevidir. Burun spreyi olarak ve enjeksiyon formunda mevcuttur. Bu ilaç ergotamine göre daha az yan etkiye neden olabilir ve ilaç kullanımına aşırı baş ağrısı yapma olasılığı daha düşüktür .; Bulantı önleyici ilaçlar. Migrenlere genellikle kustuğu veya bulantısız mide bulantısı eşlik ettiği için mide bulantısı için ilaçlar uygundur ve genellikle diğer ilaçlarla kombine edilir. Sıklıkla reçete edilen ilaçlar klorpromazin, metoklopramid (Reglan) veya proklorperazindir (Compro); Opioid ilaçlar. Uyuşturucu, bilhassa kodein içeren opioid ilaçlar bazen triptanlar veya ergot kullanamayan insanlar için migren baş ağrısı ağrısını tedavi etmek için kullanılır. Narkotik alışkanlıkla şekillenir ve genellikle sadece son çare olarak kullanılır .; Glukokortikoidler (prednizon, deksametazon). Bir glukokortikoid ağrı gidermeyi artırmak için diğer ilaçlarla birlikte kullanılabilir. Steroid toksisite riski nedeniyle glukokortikoidler sık ​​kullanılmamalıdır.

Düzenli egzersiz. Düzenli aerobik egzersiz gerginliği azaltır ve migreni önlemeye yardımcı olabilir. Doktorunuz onay verirse, yürüyüş, yüzme ve bisiklet gibi keyfini çıkarabileceğiniz herhangi bir aerobik egzersizi seçin. Bununla birlikte, ani, yoğun egzersiz baş ağrılarına yol açabileceğinden, yavaşça ısınır.

Obezite’nin migren baş ağrısı açısından bir faktör olduğu düşünülmekte ve düzenli egzersiz sağlıklı bir kilo vermenize veya kilo vermenize yardımcı olmaktadır.

Östrojen etkilerini azaltın. Migren geçiren bir kadınsanız ve östrojen, baş ağrılarınızı daha da zorlatıyorsa, östrojen içeren ilaçları önlemek veya azaltmak isteyebilirsiniz.

Bu ilaçlar arasında doğum kontrol hapları ve hormon replasman tedavisi bulunur. Sizin için uygun alternatifler veya dozlar hakkında doktorunuzla konuşun.

Kardiyovasküler ilaçlar. Yüksek tansiyon ve koroner arter hastalığını tedavi etmek için sıklıkla kullanılan beta blokörler, migren sıklığını ve şiddetini azaltabilir .; Propranolol (Inderal La, Innopran XL, diğerleri), metoprolol tartrat (Lopressor) ve timolol (Betimol) beta blokerleri migrenlerin önlenmesinde etkili olduğunu kanıtlamıştır. Diğer beta blokörler de bazen migren tedavisinde kullanılır. Bu ilaçları aldıktan sonra birkaç hafta semptomlarda düzelme görmeyebilirsiniz .; 60 yaşından büyükseniz, tütün kullanıyorsanız veya belirli kalp veya kan damarı rahatsızlığınız varsa, doktorlar beta blokerleri yerine başka ilaçlar almanızı tavsiye edebilir .; Yüksek tansiyonu tedavi etmek ve kan damarlarını dar veya geniş tutmak için kullanılan kardiyovasküler ilaçların bir başka sınıfı (kalsiyum kanal blokerleri) aynı zamanda migreni önlemede ve semptomları migrenden rahatlatmada yardımcı olabilir. Verapamil (Calan, Verelan, diğerleri) size yardımcı olabilecek bir kalsiyum kanal blokeridir .; Buna ek olarak, anjiyotensin dönüştürücü enzim inhibitörü lisinopril (Zestril), migrendeki uzunluk ve şiddeti azaltmada faydalı olabilir .; Araştırmacılar, bu kardiyovasküler ilaçların neden migren ataklarını önlediğini tam olarak anlamıyorlar .; Antidepressanlar. Bazı antidepresanlar migren dahil baş ağrısı türlerini önlemeye yardımcı olur. Trisiklik antidepresanlar migrenlerin önlenmesinde etkili olabilir. Bu ilaçlardan yararlanmak için depresyona sahip olmanız gerekmez .; Trisiklik antidepresan, serotonin ve diğer beyin kimyasallarının seviyesini etkileyerek migren baş ağrısı sıklığını azaltabilir. Amitriptilin migren baş ağrısını etkili bir şekilde önlediği ispatlanan tek trisiklik antidepresandır. Diğer trisiklik antidepresanlar bazen kullanılır çünkü amitriptilinden daha az yan etki gösterebilirler; Bu ilaçlar ağız kuruluğu, kabızlık, kilo alımı ve diğer yan etkilere neden olabilir .; Selektif serotonin geri alım inhibitörleri olarak da adlandırılan bir başka antidepresan sınıfının migren başağrısı önlemede etkili olduğu kanıtlanmamıştır; Bununla birlikte, araştırmalar, bir serotonin ve norepinefrin geri alım inhibitörü olan venlafaksini (Effexor XR) migrenlerin önlenmesinde faydalı olabileceğini düşündürmektedir; Nöbet tutmayan ilaçlar. Valproat sodyum (Depacon) ve topiramat (Topamax) gibi bazı anti-nöbet ilaçlar migren baş ağrısı sıklığını azaltmaktadır. Bununla birlikte, yüksek dozlarda, bu anti-nöbet ilaçlar yan etkilere neden olabilir. Valproat sodyum bulantı, titreme, kilo artışı, saç dökülmesi ve baş dönmesine neden olabilir. Valproat ürünleri gebe kadınlarda migren baş ağrısının önlenmesi için kullanılmamalıdır. Topiramat ishal, bulantı, kilo kaybı, hafıza güçlüğü ve konsantrasyon sorunlarına neden olabilir .; OnabotulinumtoxinA (Botoks). OnabotulinumtoxinA’nın (Botox) yetişkinlerde kronik migren baş ağrısı tedavisinde yararlı olduğu gösterilmiştir; Bu işlem sırasında alın ve boyun kaslarında enjeksiyon yapılmaktadır. Bunun etkili olması durumunda, tedavinin genellikle her 12 haftada bir tekrarlanması gerekir .; Ağrı kesiciler. Nonsteroid antienflamatuvar ilaçlar, özellikle naproksen (Naprosin) kullanmak, migreni önlemeye ve semptomları azaltmaya yardımcı olabilir.

Için semptomlar ve tedavi

1

Kas gevşeme egzersizlerini deneyin. Gevşeme, migren ağrısının ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir .; Gevşeme teknikleri ilerleyici kas gevşetmeyi, meditasyonu veya yoga içerebilir .; Yeterince uyu … … ama fazla uyumasın. Her gece yeterli miktarda uyku al. Yatmak ve düzenli saatlerde uyanmak en iyisidir .; Dinlen ve rahatla. Mümkünse, başınızı ağrıyacağına inandığınızda karanlık, sessiz bir odada dinlenin. Boynunuzun arkasına bir bez sarılı bir buz paketinin yerini alın ve kafa derinizin ağrılı bölgelerine hafif baskı uygulayın .; Baş ağrısı günlüğü tutun. Doktorunuzu gördükten sonra bile baş ağrısı günlüğünüzü korumaya devam edin. Migreninizi neyin tetiklediğini ve hangi tedavinin en etkili olduğunu daha fazla öğrenmenize yardımcı olacaktır.

 1

Alert: Zecuity (sumatriptan) Migren Düzeltme Eki: İlaç Güvenliği İletişimi – FDA, Yanık ve Yaralanma Riski Değerlendiriyor

)

Akupunktur. Bu tedavide, bir uygulayıcı tanımlanan noktalarda cildinizin çeşitli alanlarına çok ince, tek kullanımlık iğneler yerleştirir. Klinik çalışmalar akupunkturun baş ağrısı ağrısı için faydalı olabileceğini bulmuştur. Biyolojik geri bildirim. Biyogeri koruma, migren ağrısının hafifletilmesinde etkilidir. Bu gevşeme tekniği, kas gerginliği gibi stresle ilgili belirli fiziksel yanıtları nasıl izleyeceğinizi ve kontrol edebileceğinizi öğretmek için özel ekipman kullanmaktadır .; Masaj terapisi. Masaj tedavisi migren sıklığını azaltabilir. Araştırmacılar migreni önlemede masaj terapisinin etkinliğini araştırmaya devam ediyorlar .; Bilişsel davranışçı terapi. Bilişsel davranışçı terapi bazı insanlara migren hastalığına yakalanabilir .; Otlar, vitaminler ve mineraller. Otun tereyağının migreni önleyebileceğini veya ciddiyetini azaltabileceğine dair bazı kanıtlar vardır; Bir başka ot, migrenleri önlemeye yardımcı olabilir, ancak çalışmalarla karışık sonuçlar ortaya koymuştur .; Yüksek dozda riboflavin (vitamin B-2) migrenleri önleyebilir veya baş ağrısı sıklığını azaltabilir .; Koenzim Q10 takviyeleri migren sıklığını azaltabilir, ancak baş ağrısının şiddeti üzerinde çok az etkisi vardır .; Bazı migren hastalarında düşük magnezyum düzeyleri nedeniyle, magnezyum takviyeleri migreni tedavi etmek için kullanılır, ancak karışık sonuçlar verir .; Bu tedaviler sizin için doğru olup olmadığını doktorunuza sorun. Hamileyseniz veya önce doktorunuzla konuşmadıysanız, feverfew, riboflavin veya butterbur’u kullanmayın.

Tetikleyicilerden kaçının. Geçmişte bazı gıdalar veya koku migreni tetikliyormuş gibi görünüyorsa, bunlardan kaçının .; Doktorunuz size kafein ve alkol alımını azaltmanızı ve tütün kullanmamayı önerebilir .; Genel olarak, düzenli uyku düzenleri ve düzenli yemeklerle günlük rutini oluşturun. Buna ek olarak, stres kontrol etmeye çalışın .; Düzenli egzersiz. Düzenli aerobik egzersiz gerginliği azaltır ve migreni önlemeye yardımcı olabilir. Doktorunuz onay verirse, yürüyüş, yüzme ve bisiklet gibi keyfini çıkarabileceğiniz herhangi bir aerobik egzersizi seçin. Bununla birlikte, yavaşça ısınırsanız, ani, yoğun egzersiz baş ağrılarına neden olabilir .; Obezite’nin migrendeki baş ağrılarında bir faktör olduğu düşünülmekte ve düzenli egzersiz sağlıklı bir kilo vermenize veya kilo vermenize yardımcı olmaktadır .; Östrojen etkilerini azaltın. Migren olan bir kadınsanız ve östrojen, baş ağrılarınızı daha da zorlatıyorsa veya tetiklesin gibi görünüyorsa, östrojen içeren aldığınız ilaçları önlemek veya azaltmak isteyebilirsiniz .; Bu ilaçlar arasında doğum kontrol hapları ve hormon replasman tedavisi bulunur. Sizin için uygun alternatifler veya dozlar hakkında doktorunuzla konuşun.