Mitoksantron (damar yolu) tanımlama ve marka isimleri

Mitoksantron enjeksiyonu, ileri prostat kanseri ve akut nonlmfositik lösemi (ANLL) tedavisinde tek başına veya diğer ilaçlarla birlikte kullanılır. Antineoplastikler veya kanser ilaçları olarak bilinen ilaç grubuna aittir. Mitoksantron, bazı multipl skleroz (MS) formlarının tedavisinde de kullanılır. Bu ilaç MS’i tedavi etmez, ancak nüksetme süresini uzatabilir.

Mitoksantron, sonunda yok edilen kanser hücrelerinin büyümesine müdahale eder. Normal vücut hücrelerinin büyümesi de mitoksantrondan etkilenebileceğinden, istenmeyen diğer etkiler de ortaya çıkabilir. Bunlardan bazıları ciddi olabilir ve doktorunuza bildirilmelidir. Saç dökülmesi gibi diğer etkiler ciddi olmayabilir, ancak endişeye neden olabilir. İlaç kullanıldıktan sonra aylar ya da yıllar boyunca istenmeyen bazı etkiler olmayabilir.

Mitoksantron tedavisine başlamadan önce, siz ve doktorunuz bu ilacın yapacağı iyi yanı sıra onu kullanmanın riskleri hakkında konuşmalısınız.

Bu ilaç sadece doktorunuz tarafından derhal veya sizin gözetim altında uygulanır.

Bu ürün aşağıdaki dozaj formlarında mevcuttur

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Çözüm

Pediatrik popülasyonda yaşın mitoksantron enjeksiyonunun etkileri ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Alerjiler

Bugüne kadar yapılan uygun çalışmalar, yaşlılarda mitoksantron enjeksiyonunun yararlılığını sınırlayacak geriatrik spesifik problemler göstermedi. Bununla birlikte, yaşlı hastaların yaşa bağlı tıbbi problemleri olma ihtimali daha yüksektir ve bu da, mitoksantron alan hastalarda dikkatli olabilmektedir.

Pediyatrik

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Geriyatrik

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu ilacı aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı sağlık profesyonelinizce bilmek önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu ilacın aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanılması önerilmez. Doktorunuz size bu ilaçla tedavi etmemeye karar verir veya aldığınız diğer ilaçlardan bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

Gebelik

Emzirme

İlaç etkileşimleri

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer Etkileşimler

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Diğer Tıbbi Sorunlar

Mitoksantron bazen diğer bazı ilaçlarla birlikte verilir. İlaç kombinasyonu kullanıyorsanız, her birini uygun zamanda almanız önemlidir. Bu ilaçlardan bazılarını ağız yoluyla alıyorsanız, doktorunuzdan size doğru zamanda onları almanın bir yolunu bulmanıza yardım etmesini isteyin.

Bir hemşire veya başka bir eğitimli sağlık uzmanı size bu ilaçları bir hastane veya kanser kliniğinde verecektir. Bu ilaç damalarından birine yerleştirilen bir iğne ile verilir.

İğnenin bulunduğu deri alanınızda ağrı, yanma, kızarıklık veya şişme varsa derhal doktorunuza veya hemşirenize söyleyin.

Bu ilaç cildinize bulaşırsa, bölgeyi ılık suyla iyice yıkayın ve doktorunuza söyleyin. İlaç gözünüze bulaşırsa, gözünüzü bol miktarda su ile durulayın ve doktorunuza söyleyin.

Mitoksantron kullanırken, doktorunuz ekstra sıvılar içmenizi isteyebilir, böylece daha fazla idrar aktıracaksınız. Bu, böbrek sorunlarının önlenmesine yardımcı olur ve böbreklerinizin iyi çalışmasını sağlar.

Mitoksantron genellikle bulantı ve kusmaya neden olur. Ancak, midenizi rahatsız olsa bile ilacı almaya devam etmeniz çok önemlidir. Bu etkileri azaltmanın yollarını doktorunuza sorun.

Bu ilaç, hasta paketine eklenir. Bilgileri dikkatli bir şekilde okuyun ve izleyin. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza sorun.

Bu tıbbın düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmak için doktorunuzun düzenli ziyaretlerdeki ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kalp fonksiyonunuz için yapılan kan testleri ve testleri gerekebilir.

Hamileyseniz bu ilacı almamalısınız. Hamile iken bu ilacı kullanmanız doğmamış bebeğinize zarar verebilir. Hamilelikten kaçınmak için etkili bir doğum kontrol yöntemini kullanın. İlacı kullanırken hamile kaldıysanız, derhal doktorunuza bildirin. Ayrıca, doktorunuz hamile olmadığınızdan emin olmak için bu ilacın her dozunu almadan önce bir gebelik testi yaptırmanızı isteyebilir.

Göğüs ağrısı veya rahatsızlığınız varsa, hızlı veya düzensiz kalp atışları, nefes darlığı, ayakların şişmesi ve bacaklarda daha şişmanlık veya solunum sıkıntısı çekiyorsanız hemen doktorunuza danışın. Bunlar ciddi bir kalp rahatsızlığı belirtileri olabilir.

Bu ilaç idrarınızın rengini mavimsi-yeşil bir renge dönüştürebilir. Gözlerinizin beyazları biraz mavimsi-yeşil renkte olabilir. Bu, özellikle ilacı aldıktan sonraki ilk 24 saat içinde normaldir.

Mitoksantron ile tedavi edilirken ve tedavinizi bıraktıktan sonra, doktorunuzun onayı olmadan aşılar (aşılar) yoktur. Mitoksantron vücudunuzun direncini düşürebilir ve bağışıklamanın önlenmesi için verilecek enfeksiyonu bulma şansınız var demektir. Buna ek olarak, evde yaşayan diğer insanlar canlı virüs aşısı (örn., Burun grip aşısı, kızamık kabakulak, kabakulak veya kızamıkçık) almamalıdır çünkü virüsü kendileri geçirebilirler. Ayrıca, canlı virüs aşıları alan kişilerin de önüne geçin. Onların yanına yaklaşmayın ve onlarla aynı odada uzun süre kalmayın. Bu önlemleri alamazsan, burun ve ağzı kaplayan koruyucu bir yüz maskesi takmayı düşünmelisin.

Mitoksantron, kandaki beyaz kan hücrelerinin sayısını geçici olarak düşürebilir, bu da enfeksiyona yakalanma olasılığını artırır. Doğru kan pıhtılaşması için gerekli trombosit sayısını da düşürebilir. Bu gerçekleşirse, özellikle kan sayımınız düşük olduğunda enfeksiyon veya kanama riskini azaltmak için alabileceğiniz bazı önlemler vardır

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçları ve bitkisel veya vitamin takviyeleri dahildir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuzla veya hemşirenizle görüşün.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.