mitral kapak prolapsusu

Mitral kapak prolapsusu (MVP) kalbin sol üst odacığı (sol atriyum) ile sol alt odacık (sol ventrikül) arasındaki kapak düzgün kapatılmadığında oluşur.

Mitral kapak prolapsusu sırasında, kalp kasıldığı zaman mitral kapakçıkların yaprakları yukarıya veya arkaya doğru sol atriuma doğru çıkıntı yapar (prolapsus).

Mitral (MY-trul) valf prolapsusu bazen mitral kapak yetersizliği adı verilen ve sol atriyuma geriye doğru sızıntı yapan kana yol açar.

Çoğu insanda, mitral kapak prolapsusu yaşamı tehdit edici nitelik taşımaz ve yaşam biçiminde tedavi veya değişiklik gerektirmez. Bununla birlikte, mitral kapak prolapsusu olan bazı insanlar tedavi gerektirir.

Mitral kapak prolapsusu genelde yaşam boyu süren bir bozukluk olsa da, bu durumdaki birçok insan semptomlara sahip değildir. Tanısı konduğunda insanlar kalp rahatsızlığı olduğunu öğrenmek için şaşkına dönebilirler.

Belirtiler ve belirtiler ortaya çıktığında, kan kapaktan geriye sızdığı için olabilir (yetersizlik). Mitral kapak prolapsusu belirtileri bir kişiden diğerine geniş ölçüde değişebilir. Hafif olma eğilimindedirler ve kademeli olarak gelişirler. Belirtiler aşağıdakileri içerebilir:

Yukarıdaki belirtilerden herhangi birine sahip olduğunuzu düşünüyorsanız, doktorunuzla randevu alın.

Ne zaman bir doktor görmelisin

Ne yapabilirsin

Birçok başka durum, mitral kapak prolapsusu ile aynı semptomlara neden olur, bu nedenle yalnızca belirtilerinizin nedeni doktorunuza bir ziyaret tarafından tespit edilebilir. Göğüs ağrısı yaşıyorsanız ve kalp krizi olup olmadığından emin değilseniz hemen acil tıbbi yardım isteyin.

Zaten mitral kapak prolapsusu tanısı aldıysanız belirtileriniz kötüleşirse doktorunuza danışın.

Doktorunuzdan ne bekleyebilirsiniz

Kalbiniz düzgün çalıştığı zaman, mitral kapak, sol ventrikülün daralması sırasında tamamen kapanır ve kanın kalbin sol üst odasına (sol atrium) geri akmasını önler.

İlaçlar

Fakat mitral kapak prolapsusu olan bazı insanlarda, mitral kapakçıkların kapakçıklarının (broşürlerin) bir veya her ikisinde kalp kontraksiyonu her seferinde sol atriyuma paraşüt gibi ekstra doku çıkıntısı (prolapsus) bulunur.

Ameliyat

Şişkinlik, valfin sıkıca kapanmasını önleyebilir. Kan kapaktan geriye sızdığında buna mitral kapak yetersizliği denir.

Yeni yöntemlerin araştırılması

Atriuma sadece bir miktar kan sızdırırsa bu sorunlara neden olmayabilir. Daha ciddi mitral kapak yetersizliği, nefes darlığı, yorgunluk veya başın çarpıklığı gibi belirtilere neden olabilir.

Antibiyotikler nadiren önerilir

Mitral kapak prolapsusunun bir diğer adı ise click-murmur sendromudur. Bir doktor stethoscope kullanarak kalbinizi dinlediğinde, valfın broşürleri patlarken tıklama sesi duyabilir ve bunu takiben kan atriyuma geri akıtırken çıkan bir mırıltı izleyebilir. Mitral kapak prolapsusunu tanımlayan diğer isimler şunları içerir:

Mitral kapak prolapsusu her yaştan herhangi bir insanda gelişebilir.

Mitral kapak prolapsusunun ciddi semptomları en sık 50 yaşın üzerindeki erkeklerde görülme eğilimi gösterir.

Mitral kapak prolapsusu ailelerde görülebilir ve diğer bazı koşullarla bağlantılı olabilir.

Mitral kapak prolapsusu olan çoğu kişide hiç problem olmamasına rağmen komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Bunlar şunları içerebilir:

Mitral kapak yetersizliği. En sık görülen komplikasyon, kapağın sol atriyuma geri kan sızdırdığı bir durumdur (mitral kapak yetersizliği).

Erkek olmanız veya yüksek tansiyonunuz olması mitral kapak yetmezliği riskinizi arttırır. Eğer yetersizlik şiddetli ise, felç gibi komplikasyonların gelişmesini önlemek için valfi onarmak veya değiştirmek için cerrahiye ihtiyacınız olabilir.

Kalp ritmi sorunları (aritmiler). Mitral kapak prolapsusu olan kişilerde düzensiz kalp ritimleri görülebilir. Bunlar en sık kalbe ait üst odalardadır ve rahatsız edici olabilirler ancak genellikle hayati tehlike oluşturmazlar.

Ağır mitral kapak yetersizliği olan veya mitral kapaklarının ciddi deformitesine sahip kişiler, kalpteki kan akışını etkileyen ciddi ritim problemlerine yakalanma riski altındadır.

Kalp kapak enfeksiyonu (endokardit). Kalbinizin içi dört odacık ve endokard denilen ince bir membranla kaplı dört vana içerir. Endokardit, bu iç astarın bir enfeksiyonudur.

Anormal bir mitral kapak, bakterilerden endokardit alma şansınızı artırır ve bu da mitral kapağa daha da zarar verebilir. Yaşlı erkekler için risk daha yüksektir.

Doktorlar, mitral kapak prolapsusu olan bazı insanların endokardit önlemek için bazı diş veya tıbbi işlemler öncesinde antibiyotik kullanmalarını önermektedirler.

Amerikan Kalp Derneği, çoğu vakada mitral kapak yetmezliği veya mitral kapak prolapsusu olan birisi için antibiyotik gerekli olmadığını ileri sürmektedir.

Mitral kapak prolapsusunuz olduğunu düşünüyorsanız, doktorunuzu görmek için randevu alın.

Randevular kısa olabilir ve çoğunlukla tartışacak çok şey olduğundan, randevu için hazırlık yapılması iyi bir fikirdir. İşte size randevunuza hazırlanmanıza ve doktorunuzdan ne bekleyeceğinize dair bazı bilgiler.

Doktorunuzla olan zamanınız sınırlıdır, bu nedenle bir soru listesi hazırlamak, zamanınızı birlikte değerlendirmenize yardımcı olacaktır. Vaka incelemesinin bitmesi durumunda, sorularınızı en önemli sorundan en azından önemli olanlarına listeleyin. Mitral kapak prolapsusu için, doktorunuza sormanız gereken bazı temel sorular

Doktorunuza sormak için hazırladığınız sorulara ek olarak, herhangi bir şey anlamadığınız herhangi bir zamanda randevu sırasında sorular sormaktan çekinmeyin.

Doktorunuz size bir takım sorular soracaktır. Onlara cevap vermeye hazır olmak, daha fazla vakit geçirmeyi düşündüğünüz noktaların üzerinden geçmek için zaman ayırabilir. Doktorunuz sorabilir

Doktorlar herhangi bir yaşta mitral kapak prolapsusunu teşhis edebilir. Doktorunuz, fizik muayene sırasında mitral kapak prolapsusunu teşhis etme olasılığı yüksektir.

Mitral kapak prolapsusunu saptamak için, doktorunuz bir stetoskop kullanarak kalbinizi dinleyecektir. Mitral kapak prolapsusunuz varsa, doktorunuz mitral kapak prolapsusunda yaygın olan tıklama sesleri duyabilir. Eğer mitral kapaktan geri kan sızıntısı varsa (mitral kapak yetersizliği), doktorunuz da bir kalp mırıltısı duyabilir.

Mitral kapak prolapsusunu teşhis etmek için yapılan diğer testler şunları içerebilir:

Ekokardiyografi. Tanıyı onaylamak için genellikle bir ekokardiyografi yapılır. Bir ekokardiyogram, kalbin invaziv olmayan ultrasonografi değerlendirmesidir.

Bu test, mitral kapağın kendisi de dahil olmak üzere kalbin ve yapılarının görüntülerini oluşturmak için yüksek frekanslı ses dalgalarını kullanır ve bunun kan yoluyla akışı sağlar.

Transözofageal bir ekokardiyografınız olabilir. Bu testte, doktorunuz boğazınıza ve aşağı doğru özofagusunuza bağlanmış küçük bir cihaz (dönüştürücü) ile esnek bir tüp ekler – ağız arkasını mideye bağlayan tüp.

Yemek borusu doğrudan kalbinizin arkasında olduğundan, transözofageal bir ekokardiyografi, kalbin ve mitral kapağınızın net, ayrıntılı ultrason görüntüleri oluşturabilir. Doktorlar ameliyat öncesinde mitral kapağı incelemek için de bu testi kullanabilirler.

Bir ekokardiyograf sırasında, doktorlar kan akışını değerlendirmek ve kan kaçağı miktarını ölçmek için bir Doppler ultrason gerçekleştirirler (regürjitasyon). Bu test, doktorların durumunuzun ciddiyetini belirlemesine yardımcı olur.

Elektrokardiyogram (EKG). Bu noninvaziv testte bir teknisyen göğsünüzde, kalbinizi vuran elektriksel uyarıları kaydeden probları yerleştirir.

Bir EKG bu elektrik sinyallerini kaydeder ve doktorunuzun, kalbin ritiminde ve mitral kapak prolapsusu da dahil olmak üzere yapısındaki düzensizlikleri algılamasına yardımcı olabilir.

Stres testi. Doktorunuz, mitral kapak yetersizliğinin egzersiz yeteneğinizi sınırlayıp engellemediğini görmek için stres testi isteyebilir. Bir stres testinde, kalp atış hızınızı artırmak ve kalbinizi daha zor hale getirmek için belirli ilaçları egzersiniz veya alırsınız.

Doktorunuz koroner arter hastalığı gibi başka bir durumunuz olup olmadığını belirlemeye çalışıyorsa, stres testiniz de olabilir.

Koroner anjiyografi ve kalp kateterizasyonu. Koroner anjiyografi ve kalp kateterizasyonu genellikle mitral kapak prolapsusunun tanısı için kullanılmamaktadır. Bununla birlikte, başka bir durum için kalp kateterizasyonu sırasında mitral kapak prolapsusu görülebilir.

Ayrıca, eğer diğer testler mitral kapak yetersizliğinin şiddeti ile ilgili çelişkili sonuçlar gösteriyorsa, doktorunuz durumunuzun ciddiyetini belirlemek için bir koroner anjiyografi ve kalp kateterizasyonu önermektedir. Doktorunuz kalp kapakçıkları ameliyatına gereksinim duyacağınızı belirtirse, kalp kateterizasyonuna da sahip olabilirsiniz.

Kalp kateterizasyonu sırasında bir doktor kasıkınıza uzun, ince, esnek bir plastik tüp (kateter) ekler ve X-ray görüntüleme yöntemiyle kalbinize yönlendirir. Doktorlar daha sonra kalemi kan damarlarına boya enjekte ederek onları X-ray görüntüleme (koroner anjiyogram) altında görünür hale getirirler. Doktorlar ayrıca kalp kapakçıkları ameliyatından önce koroner arter hastalığı bulguları aramaktadırlar.

Mitral kapak prolapsusu geçiren çoğu insan, özellikle belirtileri olmayan insanlar tedavi gerektirmez.

Mitral kapak yetersizliğiniz varsa ancak belirtileriniz yoksa, durumunuzun ciddiyetine bağlı olarak, durumunuzu izlemek için takip muayeneleri için düzenli olarak dönmenizi öneriyor olabilir.

Bununla birlikte, belirtileriniz varsa ve mitral kapaktan önemli miktarda kan sızıyorsa, durumunuzun şiddetine bağlı olarak doktorunuz ilaçları veya ameliyat önerebilir.

Belirtiler gelişirse, doktorunuz mitral kapak prolapsusuna bağlı göğüs ağrısı, kalp ritmi anormallikleri veya diğer komplikasyonları tedavi etmek için bazı ilaçlar reçete edebilir. Bazı ilaçlar size reçete edilebilir

Reçeteli antikoagülanlar (kan tinerleri). Warfarin (Coumadin), heparin ve dabigatran (Pradaxa) gibi bu ilaçlar, atriyal fibrilasyon gibi düzensiz kalp ritimlerine sahipseniz kanın pıhtılaşmasını önler.

Atriyal fibrilasyon, kalp yetmezliği öyküsü veya inme öyküsü varsa, doktorunuz bu ilaçları önerebilir. Bununla birlikte, tehlikeli yan etkilere sahip olabilirler ve tam olarak reçete edildiği gibi alınmaları gerekir.

Mitral kapak prolapsusu olan çoğu insanın ameliyat olması gerekmese de semptomların varlığı veya semptomsuz olarak ciddi mitral kapak yetersizliği olması durumunda doktorunuz cerrahi tedaviyi önerebilir.

Şiddetli mitral kapak yetersizliği nihayetinde kalp yetmezliğine neden olabilir; kalbin etkili şekilde kan pompalamasına engel olur. Eğer yetersizlik çok uzun sürerse, kalp ameliyat için çok zayıf olabilir.

Doktorunuz cerrahiyi önerirse, doktorunuz mitral kapağın tamir edilmesini veya değiştirilmesini önerebilir. Vana tamiri ve değiştirilmesi, açık kalp ameliyatı veya minimal invaziv cerrahi kullanılarak yapılabilir. Minimal invaziv cerrahi, daha küçük kesileri içerir ve açık ameliyattan daha az kan kaybına ve daha hızlı bir iyileşme süresine sahip olabilir.

Vana onarımı. Mitral kapak tamiri, kendi vana koruyan bir ameliyattır. Mitral kapak prolapsusu bulunan çoğu insan için, durumu düzeltmek için tercih edilen cerrahi tedavi budur.

Mitral kapağınız broşür adı verilen iki üçgen biçimli doku kanadı tarafından oluşturulmuştur. Mitral kapağın broşürleri, halka adı verilen bir halkayla kalp kasını bağlar.

Cerrah geriye doğru kan akışını ortadan kaldırmak için orijinal valfi değiştirebilir (valvüloplasti). Cerrahlar ayrıca valf broşürlerini yeniden bağlayarak veya kapakların aşırı sıkışabileceği şekilde aşırı valf dokusunu çıkararak valfi onarabilir.

Bazen valfi onarmak, halkayı sıkıştırmayı veya değiştirmeyi içerir. Buna bir annuloplasti denir. Cerrahınızın mitral kapak tamiri konusunda deneyimli olmasını sağlamak önemlidir.

Valf değiştirme. Supap tamiri mümkün olmadığında, cerrahınız bir vana değiştirmeyi gerçekleştirebilir. Vana replasman cerrahisinde hasar görmüş mitral kapak protezle değiştirilir. Yapay kapaklar mekanik veya doku kapaklardır.

Mekanik valfler uzun süre sürebilir. Bununla birlikte, mekanik bir valfiniz varsa, kan pıhtılarının valf üzerinde oluşmasını önlemek için ömrünüzün geri kalanında warfarin (Coumadin) gibi antikoagülan bir ilaç kullanmanız gerekir. Vana üzerinde bir kan pıhtısı oluşursa ve serbest püskürtülürse, beyne gidebilir ve inme yaratabilir.

Doku valfleri domuz veya inek vana gibi hayvan dokusundan yapılır. Bu tip valflere biyoprotez denir. Zaman içinde yıpranabilir ve değiştirilmesi gerekebilir. Bununla birlikte, doku valfının bir avantajı, uzun vadeli antikoagülan ilaç kullanmak zorunda kalmamanızdır.

Araştırmacılar kasıkınızdaki bir kan damarına yerleştirilen ve kalbinize yönlendirilen bir tüp (kateter) kullanarak valfi onarmak veya değiştirmek için yeni teknikler üzerinde çalışıyorlar.

Doktorlar, mitral kapak prolapsusu olan bazı insanların endokardit önlemek için bazı diş veya tıbbi işlemler öncesinde antibiyotik kullanmalarını önermektedirler.

Amerikan Kalp Birliğine göre, çoğu durumda mitral kapak yetersizliği veya mitral kapak prolapsusu olan birisi için antibiyotik gerekli değildir.

Yine de geçmişte herhangi bir prosedürden önce antibiyotik kullanmanız söylendiğinde, doktorunuza hala gerekli olup olmadığına bakınız.

Mitral kapak prolapsusu olan çoğu insan normal, üretken ve semptomsuz yaşam sürer.

Doktorlar genelde yaşam biçiminiz üzerinde kısıtlamalar veya kişisel egzersiz veya diyet programınızdaki kısıtlamaları önermez. Bununla birlikte, yaşam biçiminizde herhangi bir değişiklik önermiyorsa doktorunuza danışın. Ağır mitral kapak yetersizliğiniz varsa, halter hali gibi halinizi kötüleştirebilecek egzersizlerden kaçınmanızı tavsiye edebilir.

Durumunuzu değerlendirmek için doktorunuz düzenli takip ziyaretleri önerebilir.

Mitral kapak prolapsusunu önleyemezsiniz. Bununla birlikte, eğer varsa, ilacı aldığınızdan emin olarak, kendisiyle ilişkili komplikasyonları geliştirme şansınızı düşürebilirsiniz.

Doktorunu ziyaret et