Moksifloksasin (oral yol) tanımlama ve marka isimleri

Moksifloksasin, vücudun birçok bölümünde bakteri enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılır.

Moksifloksasin, kinolon antibiyotikleri olarak bilinen ilaç sınıfına aittir. Bakterileri öldürerek veya büyümelerini önleyerek çalışır. Bununla birlikte, bu ilaç soğuk algınlığı, grip veya diğer virüs enfeksiyonlarında kullanılamaz.

Bu ilaç sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Bu ürün aşağıdaki dozaj formlarında mevcuttur

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Pediatrik popülasyonda yaş ile moksifloksasinin etkileri arasındaki ilişki hakkında uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Tablet

Bugüne kadar yapılan uygun çalışmalar, yaşlı hastalarda moksifloksasinin yararlılığını sınırlayacak geriatrik spesifik problemler göstermedi. Bununla birlikte, yaşlı hastalarda yaşla ilişkili kalp problemleri ya da moksifloksasin alan hastalarda dikkatli olabilecek ciddi tendon sorunları (tendon kopması dahil) daha fazladır.

Alerjiler

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Pediyatrik

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu ilacı aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı uzmanınızın bildirebilmesi özellikle önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Geriyatrik

Bu ilacın aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanılması önerilmez. Doktorunuz size bu ilaçla tedavi etmemeye karar verir veya aldığınız diğer ilaçlardan bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Gebelik

Emzirme

İlaç etkileşimleri

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak, bazı yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavi olabilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer Etkileşimler

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Diğer Tıbbi Sorunlar

Bu ilacı sadece doktorunuzun talimatına uyarak alın. Daha fazla almayın, daha sık almayın ve doktorunuzun emrettiğinden daha uzun süre kullanmayın.

Dozlama

Bu ilaç ilâç rehberi ile birlikte gelir. Talimatları dikkatli bir şekilde okuyun ve izleyin. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza sorun.

Tableti bir bardak su ile yutun. Bölmeyin, ezmeyin ya da çiğneyin. Bu ilaç, yiyecek olsun veya olmasın alınabilir.

Bu ilacı her gün aynı saatte al.

İstenmeyen etkileri önlemeye yardımcı olması için bu ilacı bol miktarda sıvı içmeniz.

Alüminyum veya magnezyum içeren antasitler, demir takviyeleri, multivitaminler, didanozin (Videx®), süksuralfat (Carafate®) veya çinko alıyorsanız, onları bu ilacı aldıktan sonra aynı anda almayın. Bu ilaçları moksifloksasin kullandıktan en az 4 saat önce veya 8 saat sonra almanız en iyisidir. Bu ilaçlar moksifloksasinin düzgün çalışmasını önleyebilir.

İlk birkaç dozdan sonra iyi hissetseniz bile bu ilacı tam tedavi süresi için kullanmaya devam edin. İlacı çok erken kapatmayı bırakırsanız, enfeksiyonunuz netleşmeyebilir.

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bu ilacın bir dozunu kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Bu ilacı kullanırken doktorunuzun ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir. Bu, doktorunuzun ilacın düzgün çalışıp çalışmadığını görmesine ve almaya devam edip etmeyeceğinize karar vermesine izin verir.

Kayıp doz

Kandaki düşük potasyum seviyeniz varsa, moksifloksasin hızlı, yavaş veya düzensiz kalp atışı, bilinç kaybı veya bayılma büyü yapma riskinizi artırabilir. Bu belirtiler ortaya çıkarsa, hemen doktorunuza bildirin.

Depolama

Bu ilaç, anafilaksi de dahil olmak üzere, hayatı tehdit eden ve acil tıbbi müdahale gerektiren ciddi alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu ilacı aldıktan sonra kaşıntı, ürtiker, ses kısıklığı, solunum sıkıntısı, yutma sorunu, ya da elleriniz, yüzünüz ya da ağzınızın şişmesi durumunda derhal doktorunuzu arayın.

Moksifloksasin ishale neden olabilir ve bazı durumlarda şiddetli olabilir. Bu ilacı almayı bıraktıktan sonra 2 ay veya daha fazla sürebilir. İlk önce doktorunuza danışmadan ishal tedavisi için herhangi bir ilaç kullanmayın. İshal ilaçları ishali daha da kötüleştirebilir veya daha uzun sürmesine neden olabilir. Bununla ilgili herhangi bir sorunuz varsa veya hafif ishal devam ederse veya daha da kötüleşirse, doktorunuza danışın.

Ellerinizde, kollarınızda, bacaklarınızda veya ayaklarınızda uyuşukluk, karıncalanma veya yanan ağrılar başlasanız hemen doktorunuza bildirin. Bunlar periferik nöropati adı verilen bir rahatsızlığın belirtileri olabilir.

Moksifloksasin nadiren inflamasyona (tendinit) veya tendonun yırtılmasına (kemikler kaslara bağlanan kordon) neden olabilir. Bu, ilacınızı alırken veya almayı tamamladıktan sonra oluşabilir. 60 yaşın üzerindeyseniz, steroid ilaçlar (örn., Deksametazon, prednizolon, prednizon veya Medrol®) kullanıyorsanız, ağır böbrek sorunlarınız varsa, tendon problemleri geçirmişseniz (örneğin, Romatoid artrit) veya bir organ nakli (örneğin, kalp, böbrek veya akciğer) aldıysanız. Egzersiz sonrası tendonda ani bir ağrı ya da şişme (örneğin, ayak bileği, diz ya da bacak, omuz, dirsek ya da bilek) var ise hemen doktorunuza danışın, yaralanma sonrasında kolayca çürük yapabilir veya dayanamayabilirsiniz Etkilenen bölgeyi ağırlaştırın veya hareket ettirin. Doktorunuz aksini söyleyene kadar egzersizi yas tutun.

Moksifloksasin bazı kişilerin baş dönmesi, başın kurusu, uyuşuk veya normalden daha az uyarı halini almasına neden olabilir. Sürüşe başlamadan önce bu ilaca nasıl tepki verdiğinizi, makineyi kullandığınızı veya başınız döndüğünde veya uyanık değilseniz tehlikeli olabileceği başka şeyler yapmak istediğinizden emin olun. Bu reaksiyonlar özellikle rahatsız edicidir, doktorunuza danışın.

Moksifloksasin kullanan bazı insanlar güneş ışığına karşı normalden daha fazla hassastırlar. Kısa bir süre için bile güneş ışığına maruz kalma, şiddetli güneş yanığına veya deri kızarma, kızarıklık, kaşıntı veya renk değişikliğine neden olabilir. Bu ilacı kullanmaya başladığınızda

Güneşten şiddetli bir reaksiyonunuz varsa doktorunuza danışın.

Diyabetik hastalar için: Bu ilaç kan şekeri düzeylerini etkileyebilir. Kanınızdaki veya idrar şekeri testlerinde bir değişiklik fark ederseniz veya herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza danışın.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçları ve bitkisel veya vitamin takviyeleri dahildir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.