Mozobil

Terapötik Sınıf: Hematopoietik

Mozobil için kullanır

Bu ilaç sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Pediyatrik popülasyonda plerixafor’un yaşla ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır.

Bugüne kadar yapılan uygun çalışmalar, yaşlılarda plerixafor’un yararlılığını sınırlayacak geriatrik spesifik problemler göstermedi. Bununla birlikte, yaşlı hastaların yaşla ilgili böbrek sorunlarına sahip olma olasılığı daha yüksektir ve bu da plerixafor alan hastalarda doz ayarlaması gerektirebilir.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Başka reçeteli veya reçetesiz (tezgah üstü [OTC]) ilaç kullanıyorsanız, sağlık uzmanınıza bildirin.

Mozobil’i Kullanmadan Önce

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bir hemşire veya başka eğitim almış bir sağlık uzmanı size bu ilacı verebilir. Bu ilaç cildinizin altında atış olarak verilir.

Bu tıbbın düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmak için doktorunuzun düzenli ziyaretlerdeki ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan testleri gerekebilir.

Hamile iken bu ilacı kullanmanız doğmamış bebeğinize zarar verebilir. Hamilelikten kaçınmak için etkili bir doğum kontrol yöntemini kullanın. Bu ilacı kullanırken hamilelik yaşarsanız derhal doktorunuza bildirin. Bu ilacı kullanırken emzirmeyin.

Karnınızın üst sol bölümünde veya sol omzun ucunda ağrı varsa hemen doktorunuza danışın. Bu dalakla ciddi bir yan etki belirtisi olabilir.

Enjeksiyonu aldıktan sonra yatarken veya otururken ayağa kalkarken yavaş kalp atışlarınız, ciddi olağandışı yorgunluk veya zayıflık, soğuk terler, karışıklık veya baş dönmesi, baygınlık veya başın çarpması gibi hallerde doktorunuza hemen söyleyin.

Cilt döküntüleri, ürtiker, gözlerin etrafında şişme, nefes darlığı veya bu ilaca alerjik reaksiyon gelişirse, ilacı almayı bırakın ve mümkün olan en kısa sürede doktorunuza danışın.

Bu ilaç, bazı hastalarda diyare, mide bulantısı, kusma veya karın ağrısı oluşturabilir. Doktorunuza veya hemşiresine bu yan etkileri kontrol etmenin diğer yollarını öğrenin.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi D Olumlu risk belirtisi

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Mozobil’in Doğru Kullanımı

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Non-Hodgkin Lenfoma metotreksat, Rituxan, rituksimab, siklofosfamid, Sitoksan, vinkristin, Imbruvica, sitarabin, bleomisin, ibrutinib, karmustin, bendamustin

Multiple Myeloma deksametazon, Decadron, siklofosfamid, Revlimid, doksorubisin, Sitoksan, vinkristin, Adriamisin, Velcade, Doxil, Lenalidomid

 Veya benzer çıkarları olan diğer insanlarla bağlantı kurmak için Mozobil destek grubuna katılın.

Mozobil Kullanırken Alınacak Önlemler

Mozobil Yan Etkiler

Mozobil (plerixafor)