MRSA enfeksiyonu neden olur

Genellikle “staf” olarak adlandırılan farklı Staphylococcus aureus bakterileri çeşitleri mevcuttur. Staph bakterileri normal olarak ciltte veya nüfusun yaklaşık üçte birinde burunda bulunur. Bakteriler genellikle bir kesik veya başka bir yarayla vücuda girmedikçe zararsızdır ve daha sonra sağlıklı insanlarda genellikle küçük cilt problemlerine neden olurlar.

Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezlerine göre, nüfusun yüzde 2’den azı kronik olarak MRSA olarak bilinen staf bakterisini taşıyor.

MRSA onlarca yıldır sıklıkla gereksiz antibiyotik kullanımının sonucudur. Yıllardır, bu ilaçlara cevap vermeyen soğuk algınlığı, grip ve diğer viral enfeksiyonlar için antibiyotikler öngörülmüştür. Antibiyotikler uygun bir şekilde kullanıldığında bile, ilaç dirençli bakterilerin yükselmesine katkıda bulunurlar çünkü hedefledikleri tüm germeleri yok etmezler. Bakteriler evrimsel bir patikada yaşarlar, bu nedenle bir antibiyotiğin tedavisinde hayatta kalan mikroplar kısa sürede başkalarına karşı direnmeyi öğrenir.

Antibiyotik direnci