Mustargen

Bu ilaç oldukça toksiktir ve toz ve çözelti dikkatli bir şekilde ele alınmalı ve uygulanmalıdır. Toz veya buharın teneffüs edilmesi ve deriyle, gözlerde veya müköz zarlarla temasından kaçınılmalıdır. Hamilelik sırasında maruz kalmaktan kaçının. Mechlorethamine’in toksik özellikleri (örneğin, aşındırıcılık, kanserojenlik, mutajenite, teratojenisite) nedeniyle özel elleçleme prosedürleri elleçlenmeden önce gözden geçirilmeli ve titizlikle takip edilmelidir. İlacın deri altı dokulara ekstravazasyonu ağrılı bir inflamasyona neden olur ve ilacın sızıntısı açıksa, alanın steril izotonik sodyum tiyosülfat ile hızla infiltrasyonu ve bir buz kompresinin uygulanması lokal reaksiyonu en aza indirebilir.

Mustargen için kullanır

Terapötik Sınıf: Antineoplastik Ajan

Farmakolojik Sınıf: Alkilleyici Ajan

Kimyasal Sınıf: Nitrojen Hardal

Mechlorethamine, sonunda yok edilen kanser hücrelerinin büyümesine müdahale eder. Normal vücut hücrelerinin büyümesi mechlorethamine’den de etkilenebileceğinden, diğer etkiler de ortaya çıkar. Bunlardan bazıları ciddi olabilir ve doktorunuza bildirilmelidir. Saç dökülmesi gibi diğer etkiler ciddi olmayabilir, ancak endişeye neden olabilir. Bazı etkiler, ilaç kullanıldıktan sonra aylarca ya da yıllarca ortaya çıkmayabilir.

Mechlorethamine ile tedaviye başlamadan önce, doktorunuz ve tıbbınız bu ilacın yapacağı iyiliklerin yanı sıra kullanmanın riskleri hakkında konuşmalıdır.

Mechlorethamine, yalnızca doktorunuzun doğrudan gözetimi altında veya altında gözetim altında uygulanır.

Bir ilaç, belli bir kullanım için pazarlama için onaylandıktan sonra, diğer tıbbi problemler için de yararlı olduğunu gösterebilir. Bu kullanımlar ürün etiketlemesine dahil edilmemesine rağmen, mechlorethamine aşağıdaki tıbbi durumları olan bazı hastalarda kullanılır

Mustargen’i Kullanmadan Önce

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Diğer yaş gruplarında kullanılan çocuklarda mechlorethamine kullanımını karşılaştıran özel bir bilgi bulunmamasına rağmen, çocuklarda yetişkinlerde olduğundan farklı yan etkilere veya sorunlara neden olması beklenmemektedir.

Birçok ilaç, özellikle yaşlı insanlarda incelenmemiştir. Bu nedenle, genç yetişkinlerde yaptıklarıyla aynı şekilde çalıştıkları veya yaşlı insanlarda farklı yan etkilere veya sorunlara neden olup olmadıkları bilinmeyebilir. Yaşlılarda mechlorethamine kullanımını diğer yaş gruplarında karşılaştıran özel bir bilgi yoktur.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu ilacı aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı uzmanınızın bildirebilmesi özellikle önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu ilacın aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanılması önerilmez. Doktorunuz size bu ilaçla tedavi etmemeye karar verir veya aldığınız diğer ilaçlardan bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Mechlorethamine bazen diğer bazı ilaçlarla birlikte verilir. İlaç kombinasyonu kullanıyorsanız, her birini uygun zamanda almanız önemlidir. Bu ilaçlardan bazılarını ağız yoluyla alıyorsanız, sağlık uzmanınıza, bunları doğru zamanda almanın bir yolunu planlamanıza yardım etmelerini isteyin.

Bu ilacı kullanırken, doktorunuz daha fazla idrar içeceğiniz fazladan sıvı içmenizi isteyebilir. Bu, böbrek sorunlarının önlenmesine yardımcı olur ve böbreklerinizin iyi çalışmasını sağlar.

Mechlorethamine genellikle mide bulantısına ve kusmaya neden olur; bu da genellikle 8 ila 24 saat sürer. Hastalık hissetmeye başlamış olsanız bile ilacı almaya devam etmeniz çok önemlidir. Bu etkileri azaltmanın yolları için sağlık uzmanınıza danışın.

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Doktorunuzun, bu ilacın düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmak ve istenmeyen etkileri kontrol etmek için düzenli ziyaretlerinizdeki ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir.

Mechlorethamine ile tedavi edilirken ve onunla tedavinizi bıraktıktan sonra, doktorunuzun onayı olmadan aşılar (aşılar) yoktur. Mechlorethamine vücudunuzun direncini düşürebilir ve bağışıklamanın önlenmesi için verilecek enfeksiyonu bulma şansınız var demektir. Ayrıca, çocuk felci virüsünü size götürebilecek bir şans olduğundan evde yaşayan diğer insanlara oral polio aşısı yapılmamalıdır. Ayrıca, ağız çocuk felci aşısı yaptırmış kişileri kullanmaktan kaçının. Onların yanına yaklaşmayın ve onlarla aynı odada uzun süre kalmayın. Bu önlemleri alamazsan, burun ve ağzı kaplayan koruyucu bir yüz maskesi takmayı düşünmelisin.

Mechlorethamine, kanınızdaki beyaz kan hücrelerinin sayısını geçici olarak düşürebilir, bu da enfeksiyona yakalanma olasılığını artırır. Doğru kan pıhtılaşması için gerekli trombosit sayısını da düşürebilir. Bu gerçekleşirse, özellikle kan sayımınız düşük olduğunda enfeksiyon veya kanama riskini azaltmak için alabileceğiniz bazı önlemler vardır

Mustargen’in Doğru Kullanımı

Mechlorethamine, kazara içine enjekte edildiği damardan dışarı sızarsa, bazı dokulara zarar verebilir ve yara izine neden olabilir. Enjeksiyon yerinde kızarıklık, ağrı veya şişlik fark ederseniz derhal sağlık profesyoneline anlatın.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Ayrıca, kanser ilaçlarının vücuda etki etme biçimi nedeniyle, bu ilaçların kullanıldıktan aylar veya yıllar sonra ortaya çıkmayacak başka etkilere neden olabilecek bir şans var. Bu gecikmiş etkiler bazı kanser türlerini içerebilir. Bu olası etkileri doktorunuzla tartışın.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse en kısa sürede doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Bu ilaç bazı insanlarda saç dökülmesine neden olabilir. Mechlorethamine ile tedavi bittikten sonra normal saç büyümesi geri dönmelidir.

Bu ilacı kullanmayı bıraktıktan sonra, yine de dikkat edilmesi gereken bazı yan etkiler ortaya çıkabilir. Bu süre zarfında, aşağıdaki yan etkileri fark ederseniz derhal doktorunuza danışın.

Mustangı Kullanırken Önlemler

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi D Olumlu risk belirtisi

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Mustargen Yan Etkileri

Mustargen (mechlorethamine)

Kanser karboplatin, fluorourasil, siklofosfamid, doksorubisin, sitoksan, vinkristin, etoposid, adriamisin, ifosfamit, klorambusil, levamisol, topotekan

Mikoz Fungoides prednizone, metotreksat, deksametazon, Decadron, Deltasone, Trexall, Sterapred, vinblastin, Dexasone