Nalbupin enjeksiyonu

Terapötik Sınıf: Analjezik

Nalbupin için kullanır

Farmakolojik Sınıf: Opioid Agonist / Antagonist

Kimyasal Sınıf: Opioid

Nalbuphine enjeksiyonu, narkotik analjezikler (ağrı kesici ilaçlar) adı verilen ilaç grubuna aittir. Ağrıdan kurtulmak için merkezi sinir sisteminde (CNS) hareket eder.

Nalbupin enjeksiyonu uzun süre kullanılırsa, alışkanlık haline gelebilir, zihinsel veya fiziksel bağımlılığa neden olabilir. Bununla birlikte, ağrı devam eden insanlar, bağımlılık korkusuna acılarını hafifletmek için narkotikler kullanmalarına izin vermemelidir. Uyuşturucu bu amaçla kullanıldığında zihinsel bağımlılık (bağımlılık) oluşmayacaktır. Fiziksel bağımlılık, tedavi aniden durdurulduğunda geri çekilme yan etkilere neden olabilir. Bununla birlikte, şiddetli geri çekilme yan etkileri genellikle, tedavinin tamamen durdurulmadan önce belirli bir süre boyunca dozu yavaş yavaş azaltarak önlenebilir.

Nalbuphine sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Nalbupin için aşağıdakiler düşünülmelidir

Nalbupin veya başka ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Nalbuphine’ı Kullanmadan Önce

Pediatrik popülasyonda yaşın nalbupin enjeksiyonunun etkileri ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Geriatrik hastalarda yaşın nalbupin enjeksiyonunun etkileri ile ilişkisi hakkında hiçbir bilgi mevcut değildir.

Kadınlarda yapılan araştırmalar, bu ilacı emzirirken bebeğe kullandıklarında en az risk taşıdığını düşündürmektedir.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Nalbupin aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birine sahipseniz, sağlık uzmanınızın bilmesinin özellikle önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Nalbupin’i aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak önerilmez. Doktorunuz size bu ilaçla tedavi etmemeye karar verir veya aldığınız diğer ilaçlardan bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

Nalbupin’i aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Nalbupin’i aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak bazı yan etkilere neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavidir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı nalbupinin kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bir hemşire ya da başka bir eğitimli sağlık uzmanı size nalbupin verecektir. Nalbuphine cildinizin altına, bir kas içine veya damarlarınızda bir iğne ile atış olarak verilir.

Nalbupin kullanırken doktorunuzun ilerlemesini kontrol etmesi çok önemlidir. Bu, doktorunuzun ilacın düzgün çalışıp çalışmadığını görmesine ve almaya devam edip etmeyeceğinize karar vermesine izin verir.

Nalbuphine, alkol ve diğer CNS depresanlarının (sizi uyuşuklaştıracak veya daha az uyanık hale getirebilecek ilaçlar) etkilerini artıracaktır. CNS depresanlarına örnek olarak antihistaminikler veya alerjiler veya soğuk algınlığı için ilaçlar, sakinleştiriciler, sakinleştiriciler veya uyku ilacı, diğer reçeteli ağrı tıbbı veya uyuşturucu ilaçları, nöbetler veya barbitüratlar için ilaçlar, kas gevşeticileri veya bazı diş anestezikleri dahil olmak üzere anestetik maddeler bulunmaktadır. Nalbupin kullanırken yukarıda listelenen diğer ilaçları almadan önce doktorunuza danışın.

Nalbupin alışkanlık oluşturucu olabilir. İlacın da iyi çalışmadığını düşünüyorsanız, reçete edilen dozdan fazlasını kullanmayın.

Yalan söyleyen veya oturan bir yerden kalktığınızda baş dönmesi, başın çarpması veya bayılma meydana gelebilir. Yavaşça kalkmak bu sorunun azaltılmasına yardımcı olabilir. Ayrıca, bir süre yatmak baş dönmesi veya başın çarpıklığını hafifletir.

Nalbuphine sizi baş döndürücü, uykulu veya başın kuruntusu yapabilir. Sürüşe başlamadan önce nalbuphine’a nasıl tepki vereceğinizden emin olun, makinelerle uğraşın ya da başınız döndüğünde veya başınız dönmüyorsa tehlikeli olabilecek başka bir şey yapın.

Uyuşturucuyu uzun süre kullanmak ciddi kabızlığa neden olabilir. Bunu önlemek için, doktorunuz size müshil almak, çok miktarda sıvı içmek veya diyetinizdeki lif miktarını artırmaya yönlendirmenize neden olabilir. Yönergeleri dikkatle uyguladığınızdan emin olun çünkü devam eden kabızlık daha ciddi sorunlara neden olabilir.

Dozunuzu değiştirmeyin veya ilk önce doktorunuza danışmadan nalbupin kullanmayı bırakın. Doktorunuz size verilen ilaç miktarını tamamen durdurmadan önce giderek azaltmak isteyebilir. Bu durumunuzun kötüleşmesini önlemeye yardımcı olabilir ve karın veya karın krampları, kaygı, ateş, mide bulantısı, burun akıntısı, terleme, titreme veya uyku sorunu gibi çekilme belirtileri olasılığını azaltabilir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Nalbupinin Uygun Kullanımı

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuzla veya hemşirenizle görüşün.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi B İnsanlarda kanıtlanmış bir risk yok

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Nalbupin kullanırken alınması gereken önlemler

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Ağrı tramadol, oksikodon, asetaminofen, Tilenol, naproksen, aspirin, ibuprofen, hidrokodon, amitriptilin, Percocet, hidroksijin, klonidin

Anestezi fentanil, lidokain topikal, hyoscyamine, ketamin, propofol, Levsin, glikopirolat, succinylcholine, Robinul, Stadol

Nalbuphine Yan Etkiler

Nalbuphine