nasıl bir kalp krizi olur

Kalp krizi en yaygın nedeni ani daralma veya bir koroner arterin tıkanması, kalp blokları oksijendir. Bu koroner arter sonları ve arter kan pıhtısı formları zaman plak olabilir.

Plak arter çeperlerinde kolesterolün, beyaz kan hücreleri, kalsiyum ve diğer maddelerin birikmesi olup. Zamanla, plak arter ve arter sertleşir (ateroskleroz) daraltır. Bu durum, koroner arter hastalığı denir.

Plaklar bir fibröz kapak ile kaplıdır. Kan basıncında ani dalgalanma meydana gelirse arter aniden daraltır ise enflamasyon gibi başka bir şey varsa, ya da lifli kapak gözyaşı veya kopma olabilir. vücut üzerinde bir kan pıhtısı oluşturulması -by cilt üzerinde bir kesikten kanamayı durdurmak için yaptığı gibi gözyaşı çok onarmaya çalışır. kan pıhtısı tamamen kalp kasına koroner arter yoluyla kan akışını engelleyebilir. Bu kalp krizine neden olur.

Bazen yırtılmış plak üzerinde oluşan kan pıhtısı tamamen arter bloke olmayabilir. Ama pıhtı kararsız angina neden olacak kadar kan akışını bloke edebilir. Kararsız angina kan pıhtısı hızlı büyür ve arter bloke çünkü kalp krizi yakında takip edebilir bir işaretidir. kan pıhtısı çözünür ve acil kalp krizi önlenmiş olur ise, vücut plaket yüzeyinde gözyaşı onarmak için zamanla yeniden deneyecek. Ama bu yeni onarılmış plak de çok kararsız olabilir. Kalp krizi daha da büyük bir risk altındadır koyarak, tekrar kopma olasılığı daha yüksektir.

Rakesh K. Pai, MD, FACC – Kardiyoloji, Electrophysiolog; Stephen Fort, MD, MRCP, FRCPC – Girişimsel Kardiyoloji

12 Mart 2014