Natazia

Sigara kullanımı, oral kontraseptif (KOK) kullanımı kombinasyonundan kaynaklanan ciddi kardiyovasküler olay riskini artırır; bu risk, 35 yaşın üstünde olan ve sigara içilen kadınlarda artmaktadır. KOK’lar, 35 yaş ve üzerinde sigara içen kadınlar tarafından kullanılmamalıdır.

Natazia için kullanır

Estradiol valerat ve dienogest kombinasyonu aynı zamanda doğum kontrol haplarını kullanmayı seçen kadınlarda rahim (rahim) tanısı konmuş herhangi bir durumun neden olmadığı ağır adet kanamalarını tedavi etmek için kullanılır.

Hiçbir kontraseptif yöntem% 100 etkili değildir. Ameliyatın steril olması veya seks yapmaması gibi doğum kontrol yöntemleri daha etkilidir. Doğum kontrol seçeneklerinizi doktorunuzla tartışın.

Estradiol valerat ve dienogest kombinasyonu AIDS’i veya cinsel yolla bulaşan diğer hastalıkları önlemez. Korunmasız cinsel temas sonrası gibi acil kontrasepsiyon olarak yardımcı olmaz.

Bu ilaç sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Pediatrik popülasyonda, yaşın östradiol valerat ve dienogest kombinasyonunun etkileri ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Bununla birlikte, gençlerin bu ilacın yararlılığını sınırlayacak çocuklara özel problemler beklenmemektedir. Bu ilaç, genç kadınlarda doğum kontrolü için kullanılabilir, ancak menstruasyon başlamadan önce belirtilmemiştir.

Natazia’yı Kullanmadan Önce

Geriatrik popülasyonda yaşın östradiol valerat ve dienogest kombinasyonunun etkileri ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Bu ilaç, yaşlı kadınlarda kullanım için endike değildir.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu ilacı aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı uzmanınızın bildirebilmesi özellikle önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu ilacın aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanılması önerilmez. Doktorunuz size bu ilaçla tedavi etmemeye karar verir veya aldığınız diğer ilaçlardan bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak, bazı yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavi olabilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu ilacın aşağıdakilerden herhangi biriyle kullanılması, bazı yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak bazı durumlarda kaçınılmaz olabilir. Birlikte kullanılırsa, doktorunuz bu dozu veya bu ilacı ne sıklıkla kullanacağınızı değiştirebilir veya size yiyecek, alkol veya tütün kullanımı hakkında özel talimatlar verebilir.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Hormonal kontraseptifleri mümkün olduğunca güvenli ve güvenilir hale getirmek için, bunları nasıl ve ne zaman kullanacağınızı ve hangi etkilerin olacağını anlamalısınız.

Bu ilaç, hasta talimatlarıyla birlikte gelir. Bu talimatları dikkatli bir şekilde okuyun ve izleyin. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorun.

Bu ilaç kabarcıklı paketlerde bulunur. Her kabarcıklı paket, kabarcık paketine yönlendirilenle aynı sırada alınması gereken farklı renklere sahip 28 tablet içerir.

Bu ilacı kullanmaya başladığınızda, gebelik önlenmeden önce vücudunuzun ayarlaması en az 9 gün sürer. Hapların ilk devrinin ilk 9 gününde prezervatif, spermisit veya diyafram gibi ikinci bir kontrasepsiyon formunu kullanın.

Bu ilacý her gün ayný saatte, örneðin, akşam yemeğinden sonra veya yatmadan önce alın. Hapınızı 12 saatten fazla atlayın veya geciktirmeyin. Bir dozu kaçırırsanız, hamile kalabilirsiniz. Haplarınızı almayı hatırlamanıza yardımcı olacak veya başka bir doğum kontrolü yöntemi kullanma hakkında doktorunuza danışın.

Hapınızı ilk aldığınızda hafif kanama veya lekelenme olabilir.

Özellikle ilk birkaç ayda bu ilacı aldığınız zaman hasta veya mide bulantısı hissedebilirsiniz. Bulantı devam ediyorsa ve gitmiyorsa, doktorunuzu arayın.

Bu ilacı aldıktan 3-4 saat sonra kusarsanız veya ishali varsa, hasta broşüründeki talimatları izleyin veya doktorunuzu arayın.

Birlikte hormonal yöntem (ör. Başka bir hap, yama, vajinal halka) den Natazia® kullanmaya geçiyorsanız, döneminizin ilk gününde ilk koyu sarı hapı alın. Sürenize başlamayın, gebelik testi için doktorunuza danışın. Vajinal yüzük veya yama kullandıysanız, yüzük veya yama çıkarıldığı gün hapları alın. Bu ilacı aldığınız ilk 9 gün boyunca ikinci bir doğum kontrolü yöntemi (örn. Prezervatif, diyafram, sperm öldürücü) kullanmanız gerekir.

Natazia’nın Doğru Kullanımı

Progestin kullanan bir yöntemden (örn., Progestin kullanan hap, implant, enjeksiyon, intrauterin sistem) geçiş yaparak Natazia® kullanmaya geçiyorsanız, bir sonraki progestin hapını alacağınız günde ilk koyu sarı hapı alınız, Veya İmplant veya RİA’nın kaldırıldığı günde veya bir sonraki enjeksiyona sahip olduğunuz gün. Bu ilacı aldığınız ilk 9 gün boyunca ikinci bir doğum kontrolü yöntemi (örn. Prezervatif, diyafram, sperm öldürücü) kullanmanız gerekir.

Bu ilacı kullanırken greyfurt yemeyin veya greyfurt suyu içmeyin.

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Doktorunuz menstrual döneminizin ilk gününde (Day 1 olarak anılır) dozunuza başlamanızı isteyebilir. Belli bir günde başladığınızda, bir dozu özleseniz bile bu çizelgeyi izlemeniz önemlidir. Programınızı tek başınıza değiştirmeyin. Kullandığınız program uygun değilse, değiştirme konusunda doktorunuza danışın.

Talimatlar için doktorunuzu veya eczacınızı arayın.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Natazia Kullanırken Alınacak Önlemler

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Doktorunuzun, bu ilacın düzgün çalışıp çalışmadığından ve istenmeyen etkilere neden olmadığından emin olmak için düzenli ziyaretlerinizdeki ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir. Bu ziyaretler genellikle her 12 ayda bir olacak, ancak bazı doktorlar daha sık talep ediyor.

Hamileliği önlemek için bu ilacı kullanıyor olsanız bile, hamile iken bu ilacı kullanmanın doğmamış bebeğe zarar verebileceğini bilmelisiniz. Hamileliğinizden şüpheleniyorsanız, bu ilacı derhal kullanmayı bırakın ve doktorunuza danışın.

Kullanımın ilk 3 ayında düzenli menstrüasyon süreleri arasında çeşitli miktarlarda vajinal kanamalar olabilir. Buna bazen hafif olduğunda lekelenme denir veya ağır olduğunda daha hızlı kanama denir.

Menstrüel bir dönemi kaçıracağınız zaman hemen doktorunuza danışın. Bir veya daha fazla tablet atladıysanız ve haplarınızı tam olarak belirtilen şekilde almamışsanız cevapsız dönemler oluşabilir. Arka arkaya iki kere kaçırsanız, doktorunuzla konuşun. Hamilelik testine ihtiyacınız olabilir.

Sigarayı içiyorsanız veya 35 yaşın üzerindeyseniz bu ilacı kullanmayın. Doğum kontrol haplarını kullanırken sigara içiyorsanız, kalp krizi, inme veya kan pıhtısı olma riskinizi artırırsınız. Şeker hastalığınız varsa, yüksek tansiyonunuz varsa, yüksek kolestrolünüz varsa veya fazla kiloluysanız, 35 yaşın üzerindeyseniz riskiniz daha da yüksektir. Sigarayı bırakmanın yolları hakkında doktorunuzla konuşun. Şeker hastalığınızı kontrol altında tutun. Kilonuzu ve kan kolesterol seviyenizi kontrol etmek için diyet ve egzersiz hakkında doktorunuza danışın.

Natazia Yan Etkiler

Natazia (dienogest / estradiol)

Göğüs, kasık veya bacaklarda, özellikle buzağılarda, nefes darlığı, ani, şiddetli bir baş ağrısı, bulaık konuşma, ani, açıklanamayan açıklanamayan nefes darlığı solunumu varsa, bu ilacı kullanmayı bırakın ve derhal doktorunuzla görüşün. Bu ilacı kullanırken ani koordinasyon kaybı veya görme değişimi.

Kontak merceklerinizde sorun yaşıyorsanız veya bulanık görme, okumakta zorluk veya görme alanında başka herhangi bir değişiklik meydana gelirse ya da tedavi sonrasında doktorunuza danışın. Gözlerinizin bir göz doktoru tarafından kontrol edilmesi gerekir.

Bu ilacı kullanmaya son verin ve üst mide ağrısı veya hassasiyeti, soluk dışkı, koyu renk idrar, iştahsızlık, mide bulantısı, alışılmadık yorgunluk veya zayıflık veya sarı gözler veya cilt varsa hemen doktorunuza danışın. Bunlar ciddi bir karaciğer problemi semptomları olabilir.

Bu ilaç fazla kilolu kadınlarda da işe yaramayabilir. Bu ilacı almaya başladıktan sonra çok fazla kilo alırsanız, başka bir doğum kontrol hapı türüne geçmeniz gerekip gerekip gerekmediğini doktorunuza sorun.

Eski bir reçeteyi tekrar doldurmadan önce, özellikle de hamilelik sonrasında doktorunuzla görüşün. Başka bir fizik muayene gerekecek ve doktorunuz reçetenizi değiştirebilir.

Sizi tedavi eden herhangi bir doktor veya diş hekiminin bu ilacı kullandığınızı bildiğinden emin olun. Ameliyat veya tıbbi testler yaptırmadan birkaç gün önce bu ilacı kullanmayı bırakmanız gerekebilir.

Bu ilaç cildinizi güneş ışığına karşı daha hassas hale getirebilir. Açık havada güneş kremi kullanın. Güneş lambaları ve bronzlaştırıcı yataklardan kaçının.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz satılmaktadır (tezgah üstü [OTC]) ilaçlar ve bitkisel ilaçlar (ör. St. John’s wort) veya vitamin takviyeleri dahildir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi X Gebelikte kullanılmaz

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Menorajiya traneksamik asit, Lysteda, dienogest / estradiol

Doğum kontrol Mirena, Depo-Provera, medroksiprogesteron, Provera, Nexplanon, NuvaRing, Yaz, noretindron, levonorgestrel, Yasmin, Ortho Tri-Cyclen, Sprintec