Niaspan er: kullanımlar, dozaj ve yan etkiler

Niaspan ER nedir?

Niaspan ER kandaki kolesterolü ve trigliseridleri (yağ türlerini) düşürmek için kullanılır. Zaten kalp krizi geçirmiş olan yüksek kolesterollü insanlarda kalp krizi riskini düşürmek için kullanılır. Bazen koroner arter hastalığını (ateroskleroz da denir) tedavi etmek için kullanılır.

Niaspan ER, bu ilaç rehberinde listelenmeyen amaçlar için de kullanılabilir.

Niasin’e alerjiniz varsa veya ciddi karaciğer hastalığı, mide ülseri veya aktif kanama varsa Niaspan ER’yi almamanız gerekir.

Önemli bilgi

Niaspan ER, kızarma gibi bazı yan etkilere (sıcak, kaşıntı, kızarıklık veya cildinizin altında çınlama hissi) neden olabilir. Niaspan ER’yi aldıktan kısa bir süre sonra alkol veya sıcak içecekler içerseniz bu etkiler daha da kötüleşebilir. İlacı kullanmaya devam ederken, bu etkiler zamanla ortadan kalkacaktır.

Bir oturma veya yatma pozisyonundan çok hızlı kalkmaktan kaçının, aksi halde başım döngüsü hissedebilirsiniz. Yavaşça kalkın ve düşüşü önlemek için kendinizi sabitleyin.

Niaspan ER’yi alırken aynı anda colestipol (Colestid) veya kolestiramin (Locholest, Prevalite, Questran) kullanmayın. Eğer bu diğer ilaçlardan birini alırsanız, bunları almadan önce veya sonra 4-6 saat içerisinde alınız.

Niaspan ER, diyet, egzersiz, kilo kontrolü ve diğer ilaçları içerebilen eksiksiz bir tedavi programının yalnızca bir parçasıdır. Diyetinizi, ilaçlarınızı ve egzersiz rutinlerini çok yakından izleyin.

Bu ilacı almadan önce

Niasin’e alerjiniz varsa veya ciddi karaciğer hastalığı, mide ülseri veya aktif kanama varsa Niaspan ER’yi almamanız gerekir.

Niaspan ER’yi güvenle alabileceğinizden emin olmak için, bu diğer durumlardan herhangi birine sahipseniz doktorunuza bildirin

Karaciğer veya böbrek hastalığı

Kalp rahatsızlığı veya kontrol edilemeyen angina (göğüs ağrısı)

Mide ülseri

diyabet

gut; veya

Miyasteni gravis gibi bir kas bozukluğu.

Hükümetin gebelik kategorisi C. Niaspan ER, doğum öncesi bir bebeğe, yüksek kolesterol veya diğer koşulları tedavi etmek için ilaç dozlarında alındığında zararlı olabilir. Hamileyseniz veya tedavi sırasında hamile kalmayı planlıyorsanız doktorunuza bildirin. Niasin anne sütüne geçebilir ve bakımlı bir bebeğe zarar verebilir. Bir bebeği emzirirseniz doktorunuza haber vermeden bu ilacı kullanmayın.

Ayrıca bkz: Gebelik ve emzirme uyarıları (daha ayrıntılı olarak)

Niaspan ER’yi etikete yöneltildiği gibi kullanın veya doktorunuz tarafından reçetelendiği gibi kullanın. Daha büyük veya daha düşük miktarlarda veya tavsiye edilenden daha uzun süre kullanmayın.

Niaspan ER bazen düşük yağlı bir atıştırmalıkla yatmadan alınır. Doktorunuzun talimatlarını izleyin.

Niaspan ER, kızarma gibi bazı yan etkilere (sıcak, kaşıntı, kızarıklık veya cildinizin altında çınlama hissi) neden olabilir. Niaspan ER’yi aldıktan kısa bir süre sonra alkol veya sıcak içecekler içerseniz bu etkiler daha da kötüleşebilir. İlacı kullanmaya devam ederken, bu etkiler zamanla ortadan kalkacaktır.

Niaspan ER’yi bir bardak soğuk veya soğuk suyla birlikte alın. İlacın sıcak bir içecekle alınması, yıkama gibi yan etkiler riskini artırabilir. Niaspan ER tableti ezmeyin, çiğneyin, kırmayın veya açmayın. Hepsini yutun. Tabletin parçalanması veya açılması, ilacın bir anda çok fazla bırakılmasına neden olabilir. Uzun süreli salınımlı tabletler normal tabletlerden daha yüksek niasin kuvvetleri içerir.

Niaspan ER, bazı tıbbi testlerle (idrar testleri) alışılmadık sonuçlara neden olabilir. Size davranan herhangi bir doktora bu ilacı kullandığınızı söyleyin.

Niaspan ER’yi herhangi bir süre almayı bırakırsanız, ilacı tekrar başlatmadan önce doktorunuzla konuşun. İlacı daha düşük bir dozda tekrar başlatmanız gerekebilir.

Niaspan ER’yi kullanırken, doktorunuzun ofisinde kan testlerine ihtiyacınız olabilir. Böbrek veya karaciğer fonksiyonunun kontrol edilmesi gerekebilir. Düzenli olarak doktorunuza başvurun.

Niaspan ER, diyet, egzersiz, kilo kontrolü ve diğer ilaçları içerebilen eksiksiz bir tedavi programının yalnızca bir parçasıdır. Diyetinizi, ilaçlarınızı ve egzersiz rutinlerini çok yakından izleyin.

Nem ve ısıdan uzakta oda sıcaklığında saklayın.

Niaspan ER’yi nasıl alabilirim?

Hatırladığınız anda kaçırdığınız dozu alın. Normalde Niaspan ER dozunuzu bir yemek veya çerezle birlikte alırsanız, kaçırılan dozu yiyeceğinize emin olun.

Bir sonraki dozunuz için neredeyse zaman, atlanan dozu atlayın. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için ek ilaç kullanmayın.

Aşırı doz belirtileri mide bulantısı, baş dönmesi, kaşınma, kusma, karın ağrısı ve kızarıklık (sıcaklık, kızarma veya çınlama hissi) içerebilir.

Niaspan ER’yi aldıktan kısa bir süre sonra sıcak içecekler içmekten kaçının. Sıcak içecekler kızarıklık etkisini (sıcak, kaşıntı, kızarıklık veya cildinizin altında tidal duygu) kötüleştirebilir.

Niaspan ER kullanırken alkol almaktan kaçının. Alkol, karaciğer hasar riskini artırabilir ve bu ilacın yıkama etkilerini de kötüleştirebilir.

Niaspan ER’yi alırken aynı anda colestipol (Colestid) veya kolestiramin (Locholest, Prevalite, Questran) kullanmayın. Bu diğer ilaçlardan herhangi birini alırsanız, Niaspan ER’yi almadan önce veya sonra 4-6 saat içerisinde alınız.

Bir oturma veya yatma pozisyonundan çok hızlı kalkmaktan kaçının, aksi halde başım döngüsü hissedebilirsiniz. Yavaşça kalkın ve düşüşü önlemek için kendinizi sabitleyin.

Niaspan ER’ye karşı şu allerjik reaksiyon belirtileri varsa, acil tıbbi yardım alın: kovanlar; Solunum zorluğu; Yüz, dudak, dil veya boğazda şişme.

Bu ciddi yan etkilerden herhangi birine sahipseniz derhal doktorunuzu arayın

Sanki geçebileceğini hissetmek

Hızlı, pounding veya düzensiz kalp atışları

Bir doz özledimse ne olacak?

Nefes darlığı hissediyorum

Aşırı doz verdiysem ne olur?

şişme

Sarılık (cildinizin veya gözlerin sararması); veya

Ne kaçmalıyım?

Kas ağrısı, hassasiyet veya ateş veya grip belirtileri ve koyu renkli idrar ile zayıflık.

Diyabetikseniz, kan şekeri düzeylerindeki herhangi bir değişiklik hakkında doktorunuza bildirin.

Daha az ciddi Niaspan ER yan etkileri şunlardır:

Niaspan ER yan etkileri

Hafif baş dönmesi

Cildinizin altında sıcaklık, kızarıklık veya çınlama hissi

Kaşıntı, kuru cilt

Terleme veya titreme

Mide bulantısı, diyare, belching, gaz

Kas ağrısı, bacak krampları; veya

Uyku sorunları (uykusuzluk).

Bu, yan etkilerin tam bir listesi değil, bazıları da ortaya çıkabilir. Yan etkileri hakkında doktorunuza danışın. Yan etkileri devlette hükümete bildirebilirsiniz-1088.

Atorvastatin (Lipitor, Caduet), fluvastatin (Lescol), lovastatin (Mevacor, Altoprev, Advicor), pravastatin (Pravachol) veya simvastatin (Zocor, Simcor) olmak üzere Niaspan ER ile birlikte aldığınız diğer tüm kolesterol düşürücü ilaçlar hakkında doktorunuza bilgi verin , Vytorin, Juvisync).

Aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız Niaspan ER’yi kullanmanın güvenli olup olmadığına bir doktora veya eczacınıza sorun.

Varfarin gibi bir kan tineri (Coumadin, Jantoven)

Multivitaminler veya niasin içeren mineral takviyeleri

Kan basıncı veya kalp ilaçları, örneğin amlodipin (Norvasc, Caduet, Exforge, Lotrel, Tekamlo, Tribenzor, Twynsta, Amturnide), diltiazem (Cardizem, Cartia, Dilacor, Diltia, Diltzac, Taztia, Tiazac), felodipin (Plendil), nikardipin Cardene), nifedipin (Procardia, Adalat), nimodipin (Nimotop), nisoldipin (Sular) veya verapamil (Calan, Covera, Isoptin, Verelan); veya

Doxazosin (Cardura), isosorbid (Dilatrate, Imdur, Isordil, Monoket, Sorbitrat), nitrogliserin (Nitro-Bid, Nitro-Dur, Nitrostat), prazosin (Minipress) veya terazosin (Hytrin) gibi kalp ilaçları.

Bu liste tam değildir ve diğer uyuşturucular Niaspan ER ile etkileşime girebilir. Kullandığınız tüm ilaçları doktorunuza bildirin. Buna reçeteli, tezgah üstü, vitamin ve bitkisel ürünler dahildir. Doktorunuza haber vermeden yeni bir ilaç vermeyin.

8.04.2012-05-15, 08:52:03 AM.

Kullanılabilirlik Rx / OTC Rx ve / veya OTC

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim Hükümette uyuşturucu tarihi

Yüksek Kolesterol Atorvastatin, Simvastatin, Crestor, Lipitor, Zocor, Zetia

Niaspan ER’yi etkileyebilecek başka ilaçlar nelerdir?

Hiperlipoproteinemi atorvastatin, simvastatin, Crestor, Lipitor, pravastatin, fenofibrat

Hiperlipoproteinemi Tip IV, Yüksek VLDL atorvastatin, simvastatin, Crestor, Lipitor, pravastatin, fenofibrat

Niaspan (niasin)

Hiperlipoproteinemi Tip V, Yüksek Chylomicronlar VLDL fenofibrat, niasin, gemfibrozil, TriCor, Lopid, Lofibra