Nitrik oksit inhalasyon

Terapötik Sınıf: Uyarıcı, Solunum sistemi

Nitrik oksit için

Nitrik oksit burun veya ağız yoluyla teneffüs edilen bir gazdır. Akciğerlerdeki kan damarlarını genişletmek için düz kasları rahatlatarak çalışır.

Nitrik oksit, yalnızca bir doktorun direkt gözetiminde veya altında verilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Nitrik oksit için aşağıdakiler düşünülmelidir

Nitrik oksit veya başka ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmişseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Bugüne kadar yapılan uygun çalışmalar, solunum yetmezliği olan yenidoğan bebeklerinde inhale nitrik oksit kullanımını sınırlayacak pediatrik spesifik problemler göstermedi.

Geriatrik hastalarda inhale nitrik oksit kullanımı endike değildir.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Nitrik oksit kullanmadan önce

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Nitrik oksit aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birine sahipseniz, sağlık uzmanınızın bilmesinin özellikle önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Nitrik oksit aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanılması önerilmez. Doktorunuz size bu ilaçla tedavi etmemeye karar verir veya aldığınız diğer ilaçlardan bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

Nitrik oksit aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanılması, bazı yan etkilerde artış riskine neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması sizin için en iyi tedavi olabilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı nitrik oksit kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bir hemşire veya başka bir eğitimli sağlık uzmanı, bebeğinizi nitrik oksiti hastanede bulacaktır. Nitrik oksit, ağız veya burun yoluyla bebeğinizin ciğerlerine inilir.

Nitrik oksit, nitrik oksit verme sistemi (örneğin, INOmax DS®, INOmax® DS, INOvent®) ve bir ventilatör (solunum gazı uygulama sistemi) ile birlikte verilmelidir.

Nitrik oksit genellikle 14 güne kadar veya bebeğiniz nitrik oksit tedavisinden ayrılmaya hazır oluncaya kadar verilir.

Bebeğinizin nitrik oksit alırken bebeğini yakından kontrol etmesi çok önemlidir. Bu, doktorun ilacın düzgün çalışıp çalışmadığını görmesine ve bebeğinizin almaya devam edip etmeyeceğine karar vermesine izin verir.

Bebeğinizin doktoru da nitrik oksit alırken bebeğinizin solunum, oksijen seviyeleri ve diğer hayati bulguları izlemelidir.

Nitrik oksitin aniden durdurulması bebeğinizin rebound pulmoner hipertansiyon sendromu riskini artırabilir. Semptomlar şunları içerir: mavimsi dudaklar veya cilt, yavaş kalp atışı veya azalmış kalp debisi.

Nitrik oksit, methemoglobinemi olarak adlandırılan nadir fakat ciddi bir kan sorununa neden olabilir. Bebeğinizin doktoru, nitrik oksit alırken bebeğinizin kanda methemoglobin miktarını ölçer.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuzla veya hemşirenizle görüşün.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Nitrik oksitin doğru kullanımı

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Solunum Yetmezliği nitrik oksit, INOmax, kafein / sodyum benzoat

Önlemler Nitrik oksit kullanılırken

Nitrik oksit Yan Etkiler

nitrik oksit