Nitro-bid transdermal

Nitro Teklifi Kullanır

Terapötik Sınıf: Antianginal

Kimyasal Sınıf: Nitrat

Nitrogliserin, nitrat denilen ilaç grubuna aittir. Kan damarlarını rahatlatarak ve iş yükünü azaltarak kalbe kan ve oksijen artıracak şekilde çalışır. Uzun vadeli olarak düzenli olarak kullanıldığında, angina ataklarının oluşmasını önlemeye yardımcı olur.

Bu ilaç sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Pediatrik popülasyonda yaşın nitrogliserin transdermal ile olan ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Nitro Teklifi Kullanmadan Önce

Bugüne kadar yapılmış uygun çalışmalar, yaşlılarda nitrogliserin transdermal kullanımını sınırlayan geriatrik spesifik problemleri göstermedi. Bununla birlikte, yaşlı hastaların düşük kan basıncına ve yaşla ilişkili karaciğer, böbrek veya kalp problemlerine yakalanma ihtimalleri daha yüksektir; bu durum, nitrogliserin transdermal alan hastalar için dozda bir uyarı ve uyarı yapılmasını gerektirebilir.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu ilacı aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı uzmanınızın bildirebilmesi özellikle önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu ilacın aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanılması önerilmez. Doktorunuz size bu ilaçla tedavi etmemeye karar verir veya aldığınız diğer ilaçlardan bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak, bazı yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavi olabilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bu bölüm, nitrogliserin içeren bazı ürünlerin doğru kullanımı hakkında bilgi sağlar. Nitro-Bid’e özgü olmayabilir. Lütfen dikkatle okuyun.

Bu ilacı aynen doktorunuzun talimatlarına uygun olarak kullanın. Daha fazlasını kullanmayın, daha sık kullanmayın ve doktorunuzun emrettiğinden daha uzun süre kullanmayın. Doğru uygulandığında işe yarar.

Bu nitrat formu, anjinan saldırılarının sayısını azaltmak için uzun süre kullanılır. Zaten başlamış olan bir saldırıyı rahatlatmaz çünkü çok yavaş çalışır. Merhem ve yama ilacı, 7 ila 10 saat arasında bir etki sağlamak üzere yavaş yavaş serbest bırakılır. Bir angina atağının ağrısını hafifletmek için hızlı etkili bir ilaca ihtiyacınız varsa doktorunuza danışın.

Sabahları ilk önce bu ilacı kullanmalı ve her gün aynı programı takip etmeliyiz. Bu ilaç, kullanmadığınızda her gün “uyuşturucudan bağımsız” bir zaman geçirmeniz durumunda en iyi sonucu verir. Doktorunuz ilaçsız bir süre için izin vermek için gün boyunca dozlarınızı zamanlayacaktır. İlacın düzgün çalışması için doz programını dikkatlice takip edin.

Bu ilaç bir hasta bilgi broşürüyle birlikte gelir. Broşürdeki talimatları dikkatli bir şekilde okuyun ve izleyin. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza sorun.

Merhem kullanan hastalar için

Yama sistemini kullanan hastalar için

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bu ilacın bir dozunu kaçırırsanız, en kısa zamanda uygulayın. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün.

Nitrogliserinin doğru kullanılması

Bir yama giymeyi ya da değiştirmeyi unutursanız elinizden geldiğince çabucak koyun. Bir sonraki yamanızı koymanın zamanı gelmişse, o zamana kadar yeni bir yama uygulamak için bekleyin ve kaçırdığınız yamayı atlayın. Unuttuğunuz bir dozu telafi etmek için ekstra yamalar uygulamayın.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Kullanılmış bir yamayı çıkardıktan sonra yapışkan tarafları birlikte yarıya katlayın. Çocukların ve evcil hayvanların ulaşamayacağı bir yerde attığınızdan emin olun.

Bu ilacı uzun süre kullanacaksanız, bu ilacın düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmak için doktorunuzun düzenli ziyaretlerdeki ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan testleri gerekebilir.

Bu ilacın riyosiguat (Adempas®), sildenafil (Viagra®), tadalafil (Cialis®) veya vardenafil (Levitra®) kullanması durumunda kullanmayın. Bu ilaçlardan birini nitrogliserin ile muamele ederken kullanmak, kan basıncında ciddi düşmeler, bulanık görme, baş dönmesi, başın çarpması veya bayılmaya neden olabilir. Eğer bu ilaçları alıyor ve angina atağı geçiriyorsanız hemen hastaneye gitmeniz gerekiyor.

Nitro Teklifi Kullanırken Önlemler

Bu ilaç baş ağrısına neden olabilir. Bu baş ağrısı, tıbbın çalıştığının bir işaretidir. Başınızı önlemek için ilacı kullanmayı bırakmayın veya kullandığınız zamanı değiştirmeyin. Baş ağrısı tedavisinde aspirin veya asetaminofen alıp almayacağınızı doktorunuza sorun.

Baş dönmesi, başın çarpması veya bayılma oluşabilir, özellikle yatarken veya otururken çabucak kalktığınızda. Yavaşça kalkmak yardımcı olabilir.

Baş dönmesi, sersemlik veya bayılma, alkol içtiğiniz, uzun süre ayakta durduğunuz, egzersiz yaparsanız veya hava sıcaksa daha olasıdır. Bu ilacı kullanırken, içtiğiniz alkol miktarını sınırlamaya dikkat edin. Ayrıca, egzersiz sırasında veya sıcak havalarda veya uzun süre beklemeniz gerekiyorsa ekstra özen gösterin.

Bu ilacı önce doktorunuza danışmadan kullanmayı bırakmayın. Doktorunuz, tamamen durmadan kullandığınız miktarı yavaş yavaş azaltmanızı isteyebilir.

Sorumlu doktora, manyetik rezonans görüntüleme (MRI) taramasına başlamadan önce bu ilacı kullandığınızdan emin olun. Deri yanıkları, bu işlem sırasında yamanın giyildiği yerde oluşabilir. Bir yara taraması yapmadan önce yama çıkarılsın mı doktorunuza sorun. Prosedürden sonra yeni bir yama koymanız gerekebilir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Nitro-Bid Yan Etkiler

Nitro-Bid (nitrogliserin)

Aşağıdaki aşırı doz belirtileri ortaya çıkarsa hemen acil yardım alın

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Angina aspirin, amlodipin, metoprolol, atenolol, karvedilol, Norvasc

Kalp krizi Plavix, lisinopril, aspirin, metoprolol, atenolol, varfarin

Angina Pektoris, aspirin, metoprolol, atenolol, diltiazem, nitrogliserin, Toprol-XL profilaksisi

Kalp yetmezliği lisinopril, amlodipin, metoprolol, furosemid, karvedilol, Lasix