ostomi ile yaşayan – konu genel

Bir ostomi ayarlamak için zaman alır. Ama işe spor ve fiziksel aktivitelere katılma, eşiniz ile samimi olmak ve bir ostomi sonrasında sosyal hayatınızı devam etmek mümkün olacak.

Çoğu tıp ince bağırsakta emilir. Bir ostomi varsa, bir ilaç emilir ne kadar iyi, ne kadar işleyen bağırsak bağlıdır ve ilaç formu. Kaplanmış haplar ve zaman salimli ilaç emilmesini için çok hızlı bir şekilde bağırsak geçebilir. Mümkünse, sıvı ilaçlar kullanırlar. Sahip ostomi tipi ve stoma konumu (bağırsak maruz sonu) ilgili tüm sağlık çalışanlarının (doktor ve eczacı) söyle. Doktorunuz sizin için ilaç en iyi şeklini belirlemek ve doz değişir gerekip gerekmediğini yardımcı olabilir.

senin rektum kaldırıldı ise, rektal lavman veya fitil verilemez veya sıcaklık rektal almış belirtiyor seninle bir kart taşırlar.

Ameliyattan sonra, diyet yavaş yavaş önceki diyet büyük ölçüde sıvı diyet hareket edecek. Bu geçiş, genellikle yaklaşık olarak 6 hafta sürer. her zaman tam-cerrahi gibi sizin daha önce sindirilmiş değildi gıdalar mısır-olacak sindirilmemiş kalır ve sizin ostomi kese onları göreceksiniz. Bu normal.

senin kolon (kalın bağırsak) kaldırıldıysa dışkı artık su absorbe edilir kalın bağırsak geçer, çünkü, daha fazla su kaybeder. Doktorunuz her gün daha fazla sıvı içmek olduğunu ve diyet tuz (sodyum) kısıtlamak değil önerebilir. küçük bağırsağın büyük bir kısmı (kolon yanı sıra) çıkarıldı ise, emin yeterli potasyum, sodyum ve diğer gerekli besinleri almak yapmak için diyet dikkat etmek gerekebilir. Doktorunuz vitamin ya da mineral takviyesi önerebilir.

Bazı gıdalar koku, gaz, ya da ishale neden olabilir ve bazı bir ileostomi bir tıkanıklığa neden olabilir.