sığırkuyruğu

Yaygın isimler: Mullein, Amerikan mullein, Avrupa ya da turuncu mullein, mum ışığı, mum ışığı, higtaper ve lungwort? Olarak da bilinir.

Etkinlik güvenliği derecelendirmesi

ÒÒ … Ethno ya da diğer etkinlik kanıtları.

Güvenlik derecelendirmesi

Genellikle ABD genelinde bulunan yaygın mullein, yünlü yapraklı, iki yıllık bir bitkidir. Büyümenin ilk yılı boyunca, büyük yapraklar düşük yalın bir bazal rozet oluşturur. İkinci yılın ilkbaharında, bitki yüksekliği 1.22 m’den daha fazla büyüyebilen uzun boylu bir kök geliştirir. Sapın üst kısmı, soluk, bal benzeri bir kokuya sahip sarı çiçekler geliştirir. Bu, kalçalarla birlikte, aktif maddeyi oluşturur.

Mullein, tercih edilen bitkisel bir ilaç olarak ünlü bir tarihe sahiptir ve dolayısıyla çeşitli hastalıklarda kullanım bulmuştur. Geleneksel kullanımı genelde astım, öksürük, tüberküloz ve buna bağlı solunum problemleri tedavisinde kullanılan solunum bozukluklarının tedavisine odaklanmıştır. Ancak, çeşitli şekillerde, bitki hemoroit, yanık, çürük ve gut tedavi etmek için kullanılmıştır. Bitki preparatları yutuldu, topikal olarak uygulandı ve füme edildi. Sarı çiçekler bir zamanlar sarı saç boyası kaynağı olarak kullanılıyordu. Appalachia’da, bitki soğuk algınlığı ve krup için uygulanan kaynatılmış kök tedavisinde kullanılmıştır. Cildi yumuşatmak ve korumak için yapraklar topik uygulanmıştır. Kulak yatıştırmak için çiçeklerden elde edilen bir yağ kullanılmıştır.

Bitkinin hafif sıkılaştırıcı ve topikal yatıştırıcı etkiler sunabileceğini gösteren çok az kanıt vardır. Yutulduğunda yumuşak halsizlik özellikleri olabilir. Mullein, boğaz ağrısı ve öksürüğün semptomatik tedavisinde yararlı olan balgam söktürücü ve öksürük giderici özelliklere sahiptir. Herpes ve influenzaya karşı mullein’in antiviral aktivitesi bildirilmiştir. Klinik araştırmalar eksiktir.

Belirli mullein dozajını destekleyecek yeni klinik bir kanıt bulunmamaktadır. Bununla birlikte, otun klasik kullanımı günde 3-4 g idi.

Kontrendikasyonlar henüz tespit edilmemiştir.

Gebelikte ve laktasyonda emniyet ve etkinlik ile ilgili bilgi eksiktir.

Kimse belgelenmemiş.

Hiçbir olumsuz etki bildirilmemiştir.

Araştırma, mulayin ile ciddi toksisite bildirilmediğini ortaya koyuyor.

Referanslar