Sol ventrikül destek cihazı ya da kalp yetmezliği için Lvad

Sol ventrikül destek cihazı veya LVAD, vücuda bir zayıflamış kalp pompası kanı yardımcı olmak için bir kişinin göğüs içine implante mekanik pompadır.

LVADs da transplant bir alternatiftir ‘hedef tedavi’ olarak kullanılabilir. Hedef tedavisi olan durum kalp nakli için onları uygun olmayan yapan bazı ölümcül hasta hasta uzun süreli destek için kullanılır.

kalp gibi, LVAD bir pompadır. LVAD cerrahi sadece kalp altında implante edilir. Bir ucu sol ventrikül takılır – o akciğerlerin dışarı ve vücuda kan pompalayan kalbin odası bulunuyor. diğer ucu aorta, vücudun ana arter bağlanır.

Kan pompası içine ventriküller akar. Sensörler LVAD dolu olduğunu gösterir zaman kan aort içine cihazın dışına çıkarılır.

Bir tüp deri yoluyla cihazın geçer. yürüyen aksam olarak adlandırılan bu tüp, dış kontrol ve güç kaynağına pompayı bağlar.

Pompa ve bağlantıları açık kalp cerrahisi sırasında implante edilir. Bir bilgisayar denetleyicisi, bir güç paketi ve bir yedek güç paketi vücut dışında kalır. Bazı modellerde bir kişinin kemer bu dış üniteleri giymek ya da dışarıda koşum edelim.

güç paketi Gece şarj edilmesi yer alır.

Bir LVAD kalbi kalp hastalığı zayıflamış olan bir kişiye kan akışını geri yükler. Bu, sürekli yorgun ya da nefes darlığı olarak bazı belirtiler, rahatlatmak yardımcı olur. Nadir durumlarda, kalp o dinlenmek için bir şans vererek normal işlevini kurtarmak sağlar. Bu tutar ya da diğer organ fonksiyonlarını geliştirir, egzersiz performansını artırır ve kardiyak rehabilitasyon katılımı sağlar.

Her ameliyatta olduğu gibi, riskleri vardır. Doktorunuz sizinle prosedürün riskleri tartışmak olacaktır.

Ameliyattan sonra, diğer riskler de dahil olmak üzere, vardır

Tek başına ilaç tedavisi ile karşılaştırıldığında çalışmalarda, kalıcı LVAD cihazı ile tedavi son dönem kalp yetmezliği olan hastaların bir yıllık sağkalım oranı iki katına çıktı. Ancak, enfeksiyon, inme ve kanama gibi bazı riskler vardı.

Bir LVAD sizin için doğru olup olmadığını öğrenmek için doktorunuzla konuşun.

sourc; Cleveland Clinic Kalp ve Damar Enstitüsü.